ma.gurushealth.ru

Испорака со царски рез

Видео: Мојата породувањето, царски рез. Породување во болница Vidnoe

Испорака со царски рез

Во САД, повеќе од 20% од децата кои се родени со царски рез (исто така познат како царски рез или пресек).

K-оддел вклучува хируршка интервенција - рез на стомакот, и мајката на матката, дозволувајќи им на новороденчето да се земе директно од матката без неговото поминување низ породилниот канал.
Најчесто, царски рез се прави во случај на претходен раѓање со царски рез или кога, според мислењето на гинеколог, вагинално породување е опасно за здравјето на детето. Обично акушер прави итен царски рез, кога на феталната срцева фрекфенција е сериозно намалена или станува нерамна, и тој не ризикува да продолжувам да одам нормално породување.
Ако фетусот е во карлична пред-лажење (задникот или нозете напред), исто така, препорача царски рез, како најдобар начин на испорака. Кога карлично породување вагинално породување потешко и ја зголемува веројатноста за појава на компликации. Во повеќето случаи, фетусот главата е долу, но триста новороденчиња за време на раѓањето првиот излез задникот и нозете, а понекогаш и комбинација од двете (карлична презентација). Фетална позиција со палпација на лекар одредува специфични области на долниот дел на стомакот материјалистичкиот да потврди карлична презентација можат да бидат закажани ултразвук или други тестови.
испорака Процес со царски рез значително се разликува од вагинално породување. Прво, целата работа е потребно помалку од еден час, а во зависност од околностите, да не се чувствувате болки на породувањето. Важна разлика е потребата да се користи лекови кои влијаат и на мајката и на детето. При изборот анестезија, повеќето бремени жени преферираат регионално (локално) анестезија. Еве, вбризгување на анестетик во грбот е епидурална или спинална, блокада на нервните патишта, предизвикувајќи болка не се чувствува. Кога регионална анестезија numbs долниот дел од телото. Таа има релативно малку несакани ефекти, и ви овозможува да го набљудуваат процесот на раѓање. Но, понекогаш, особено во случај на
Итен царски рез, имаат потреба од општа анестезија, во кој една жена во трудот е во несвест. Во сегашното ниво на развој на медицината и акушер анкетата и анестезиологот ќе ве прашува најдобар избор.
Поради влијанието на анестезија родени со царски бебиња делот понекогаш се забележани тешкотии при дишењето и тие треба повеќе помош. Во чекор царски рез е обично присутна педијатар или друг лекар кој е запознаен со проблемите на новороденчиња. Веднаш по раѓањето, ги испитуваа на бебето и да им помогне ако е потребно.
Ако за време на работа, вие сте свесни, ќе бидете во можност да се види на детето штом тоа ќе се испитува и најави здрави. Тогаш тоа ќе му ја додели на детска соба, каде што ќе се одржи за неколку часа во затворен креветче со контролирана температура на воздухот. Ова им овозможува на лекарите да го набљудуваат до акција завршува со легло коза, и се прилагодува на новите неговата околина.
При користење на општа анестезија, ќе може да спие неколку часа и се будам со тешки главата и конфузија во неговиот ум. Покрај тоа, можеби чувство на болка на местото на инцизија. Но, наскоро ќе биде во можност да се земе детето во неговите раце и брзо направи се за изгубеното време.

Видео: Како да се губат телесната тежина по породувањето царски рез [Дел 1]

Дури и ако сте виделе слики на новороденчиња, првиот поглед на вашето дете сигурно импресионира.


Родена е со користење на C-секција може да изгледа повеќе "симпатична" од се родени со вагинално породување, бидејќи тие не треба да се протнат низ породилниот канал. Како резултат на нивната глава станува издолжена, и ја задржува својата тркалезна форма.
Немојте да се изненадите ако во рок од шест до дванаесет часа по раѓањето на детето се уште влијае на влијанието на анестезија и тоа изгледа малку поспан. Ако си оди за да се дои, обидете се да го направи тоа, штом тој се буди. Дури и ако детето е поспан, првиот исхрана ќе го поттикне да се разбудат и да се сретне со новиот свет -И со вас.
Како што веќе рековме, многу акушери сметаат дека родилките со употреба на К-секција, сите последователни испораки треба да се одржи на сличен начин. Ако сте - на идниот татко разговараат за нивната улога и присуство во родилната сала, како и за тоа како најдобро да го поддржи својот партнер за време на породувањето.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Третман на пациенти со рак на грлото на матката, во комбинација со бременостаТретман на пациенти со рак на грлото на матката, во комбинација со бременоста
Царски рез на првото раѓање и идни ризициЦарски рез на првото раѓање и идни ризици
Природни раѓање по царскиПриродни раѓање по царски
Царски рез е поврзана со висок ризик од прекумерна телесна тежина кај децатаЦарски рез е поврзана со висок ризик од прекумерна телесна тежина кај децата
Раѓањето на две или повеќе децаРаѓањето на две или повеќе деца
Camoproizvolnye раѓањеCamoproizvolnye раѓање
Карлична презентација. Карлична презентација на фетусот.Карлична презентација. Карлична презентација на фетусот.
ХПВ кај деца: третман, симптомите, причините, симптомитеХПВ кај деца: третман, симптомите, причините, симптомите
Хистеректомија за царски резХистеректомија за царски рез
Фактори на ризик за царски резФактори на ризик за царски рез
» » » Испорака со царски рез