ma.gurushealth.ru

Sprains и фрактури на карлицата зглобовите

Sprains и фрактури на карлицата зглобовите

Видео: Остеоартритис на зглобот на колкот. Карличната неусогласеност. Болка во зглобовите. Gluteus medius мускулите. вежби

Етиологија и патогенеза.

За некои бремени жени постои прекумерна омекнување на карличните зглобови. Ако притисокот на коските прстен од зародиш фетусот е премногу, тоа е забележано, на пример, залудно се обидува премногу енергичен и оперативните испорака, - омекнува зглобовите почнат понекогаш толку се протегала кои пубичната коска е далеку едни од други. Во исто време, се водат и сакроилијачните зглобови. Ова доведува до формирање на локални издолжување пауза или хеморагии, инфекцијата, а со тоа да се случи после породувањето воспаление симфиза (symphisitis traumatica) и сакроилијачните зглобови (synchondritis Sacro-iliaca traumatica).
Понекогаш јазот симфизата пубисот комплицирано штета уретрата, мочниот меур и клиторисот. Со остар одбивање на кокцигеумот постериорно крварење и воспаление може да се случи во sacrococcygeal заеднички.

Видео: 1 хип лигаменти брзо

Клиничка презентација и симптоматологија. Сите овие компликации се причина за болка во пубичната симфиза, сакрум и coccyx, обично се јавува 2-3 дена по раѓањето. Болка отежната со остро движење на нозете, особено во одгледување на нозете, свиткана во коленото и колкот зглобовите.

} {Модул direkt4

превенција. Врши во текот на бременоста, медицинска гимнастика, не само што го зајакнува стомачните мускули и на дното од карлицата, но, исто така, им помага на зајакнување на зглобовите. Ако во текот на породувањето откри хиперекстензија на пубичната симфиза, мора да се преземат мерки за отстранување на својата кауза. Хируршки испорака треба да се врши не само грижа, но, исто така, со внимателно следење на сите индикации и услови на одредена интервенција со беспрекорна техника на нивното производство.


признавање. Неусогласеноста на карлицата зглобовите лесно да се постави од страна на инспекција и палпација на регионот симфизата pubis, со кој се дефинира дивергенција на коските, оток, црвенило и нежност, особено на Х-зраци.


третман. Вообичаено, на дивергенција на зглобовите, особено во јавност, со соодветна грижа (одмор, мраз на пубисот симфизата, тесни кружни преврски карлицата) рана во рамките на 3-10 недели. Во значителна штета сакроилијачен заеднички закрепнување може да биде одложен. Во некои случаи постои силна движење нарушување ( "патка" одењето), особено за време на раното станување.
Во присуство на хематом, а особено кога тоа е заразена со случајот би можел да достигне гноен процес. Постојат случаи кои се појавуваат на овој терен септички остеомиелитис, заврши со смртта на жената при породување. Во такви случаи, хируршки интервенции (отворање на апсцес). Профилактички администрира антибиотици, сулфонамиди, трансфузија на крв мали дози и m. P.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Прва помош за фрактури на колкот: клиничка евалуацијаПрва помош за фрактури на колкот: клиничка евалуација
Фрактури на карлицатаФрактури на карлицата
Клиничка анатомија на простататаКлиничка анатомија на простатата
Пирофосфат артропатија: третман, симптомите, дијагноза, симптоми, причиниПирофосфат артропатија: третман, симптомите, дијагноза, симптоми, причини
Карличен излез димензии во акушерствоКарличен излез димензии во акушерство
Тоа боли срамната коска за време на бременоста, болки во пубичниот делТоа боли срамната коска за време на бременоста, болки во пубичниот дел
Широк карлицата на бремени жениШирок карлицата на бремени жени
Карличната авион во акушерството. Поврзете се на карлицата.Карличната авион во акушерството. Поврзете се на карлицата.
Лажни заеднички (pseudoarthrosis) мобилност во текот на коските како резултат на nonunion фрактури.…Лажни заеднички (pseudoarthrosis) мобилност во текот на коските како резултат на nonunion фрактури.…
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
» » » Sprains и фрактури на карлицата зглобовите