ma.gurushealth.ru

Што ви е потребно за да се однесе во болница за бебето

Што ви е потребно за да се однесе во болница за бебето

Што ви е потребно за да се однесе во болница за бебето.

еднократна употреба пелени

Тоа е тешко да се поверува дека пред малку повеќе од 20 години, млада мајка не знаеше во нашата земја за еднократна употреба пелени и беа принудени да бескрајно пелена промени своите бебиња! И да се направи тоа не беше 5 или дури 10 пати на ден ... За среќа, напредокот не стои уште и млади родители се поштедени многу проблеми, која неодамна била составен дел на првите месеци по раѓањето на трошки.

Од навика, многу од нашите сограѓани се нарекуваат сите пелени "пелени", но "Памперс", всушност, соодветно име - е вистинското име на првиот еднократна пелена компанијата Procter & Gamble, измислен во 50-тите години. XX век. Самото име на овој производ за нега кои произлегуваат од збор поглезите на англиски јазик, што во превод значи "поглезите", "undead", "негува" и делови од зборови Проктер и Гембл, пелени. Идејата за создавање на посебен абсорбента гаќи за бебиња излезе со еден од хемичари на компанијата Виктор Mills (изумител на течност паста за заби) наскоро откако стана дедо.

Се разбира, како и сите иновации, за еднократна употреба пелени предизвикаа и да предизвика многу контроверзии, и не многу звук критики, но едно е сигурно - тие се трошат мудро во голем број на начини да го направи животот полесен за вас и вашето дете, му даде добар сон и здрава кожа.

При изборот на пелени за болницата не купуваат повеќе од еден пакет на најмалата големина ( "бебе") - деца родени со нормална тежина, многу брзо растат надвор од нив. Сите во болницата не би требало повеќе од две мали пакети.

Неколку парчиња можете да добиете, ако детето по породувањето за неколку часа ќе бидат сместени во детското одделение. Ако во иднина вашето дете ќе биде во иста просторија со вас, тогаш сите негови предмети остане со вас. Ако, ќе се носат вашето бебе само за хранење, пелени ви даде педијатар или медицинска сестра на децата оддел.

Некои породилиштата денес се обезбедат средства за хигиена на децата.

лекови

Шансите се, кога ќе добиете листа на доктор на медицински потрошен материјал што ви е потребно за време на трудовите и породувањето, ќе бидете прашани да донесе нешто за детето.

Најчесто тоа е брилијантен зелени, јод, нож за сечење на остатоци од папочната врвца, ракавици, бебе крем и бебе сапун.

Во детските оддел, најверојатно, ќе бидат среќни ако ги подари на магацинот на хартија, некои пенкала и тетратки.

облека

Како за облека за вашето бебе, секоја болница има свои барања. Некаде тивко ќе реагираат на фактот дека ќе уживаат во своите пелени и undershirts, а во некои случаи може да се категорично забрането. Дознај повеќе за тоа однапред.

Видео: Што треба да се донесе во болница за бебето

Ако се добие дозвола, да дома неколку пелени - земајќи ги во предвид фактот дека во болницата редовно ќе издаде лен за бебето - пелени и undershirts, тие ќе ви трае неколку дена.

Лизгачи сега не треба, затоа што треба да се пука премногу често, да се промени бебе пелени. Но, елеци ќе бидат корисни - да ги преземе најмалку еден ден од престојот во болница.

Видео: торба на болничката листа на работи кои треба да се мајките болница МИСЛЕЊЕ

Ја стави на бебе бебе undershirt, пелени и го заврши до половината во пелени, ќе му обезбеди удобност и топлина.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Долу со валкани пелениДолу со валкани пелени
Мокрење кај новороденчетоМокрење кај новороденчето
Колку треба детето да се напишеКолку треба детето да се напише
Пелени за бебиња, пелени изборПелени за бебиња, пелени избор
МокрењеМокрење
Пелени за бебиња со намалување за папокот. Пелени за новороденчиња. Како да изберете квалитетот на…Пелени за бебиња со намалување за папокот. Пелени за новороденчиња. Како да изберете квалитетот на…
Умен пелени се прашува кога своето време да се промениУмен пелени се прашува кога своето време да се промени
Референци за мајката и бебетоРеференци за мајката и бебето
Пелена осип во третман на деца, што да правам, причините, симптомитеПелена осип во третман на деца, што да правам, причините, симптомите
Ленени и дезинфекција шишињаЛенени и дезинфекција шишиња
» » » Што ви е потребно за да се однесе во болница за бебето