ma.gurushealth.ru

Заеднички породувањето со својот сопруг

Заеднички породувањето со својот сопруг

Видео: заедничко партнерство на испорака со нејзиниот сопруг, лично искуство

Дури и ако и тежат на "добрите" и "против", и решиле да се породи заедно, се сеќавам дека во секоја фаза од вашите планови може да се промени.

Видео: Колаборативни раѓање со нејзиниот сопруг - партнерство деца

Може да се одеднаш откривате дека ќе биде помирна еден, и да побарате вашиот партнер да остане зад вратата. И вашиот сопруг, внимателно се подготвени да ја напуштат, одеднаш, во повеќето клучен момент може да се каже, "Жал ми е, драги. Мислам дека не можам. " Да биде ментално подготвени за такви неочекувани пресврти. Не се дело на него и не обвинуваат за кукавичлак.

Видео: заеднички породувањето со нејзиниот сопруг. Важна задача на ПС

Тоа е подобро да се прифати неговата одлука со почит.

Заеднички или партнерство раѓања се разликуваат во степенот на учество на мажите. Во некои ситуации, мажот е жената до точка каде што тоа ќе доведе до семејството соба. Тогаш тоа поминува и се чека трпеливо на вратата. Во многу комора тој паѓа веднаш по раѓањето - неговото име се сече папочната врвца, така што таквите испораки имаат причина да се нарече заеднички. И ова, според мое мислење, многу добра верзија на учество на папата во раѓањето на детето.

Најмногу се препорачува не е опција - тоа е набљудување и снимање на процесот. За мене за психолошка помош, контактирајте со мажи кои ги виделе најгрди страна на физиолошки породувањето, а после тоа тие не можат да влезат со своите сопруги во брачна врска. Па јас секогаш се каже, во иднина татковците: "Да се ​​биде присутен на раѓање, тоа не е неопходно да се почитуваат анатомски детали. Твојата жена не треба ова. Седат на чело, да ја расположи, да разговараат со неа. И тогаш ништо не се шокирани. Вие не се види неговата сопруга испотени, а не составен? Сигурен сум дека тие го видел. Што не го видам нејзиниот плаче? Исто така се гледа. И се друго што да се види и не треба. Само да се биде таму. "

Ми се чини дека човек кој дојде да се пука на видео испорака, не е мотивирана од желбата да ги поддржи и банални љубопитност. Куриозитет не е случај тука.

Видео: Породување со вашиот сопруг? Заеднички породувањето. Партнерства породувањето. Alioni балчак

Сопруг на раѓање може да обезбеди основна помош - Забелешка на време помеѓу контракциите, дишат заедно, да се направи нога масажа и масажа на грбот, за да се расположи, да се смири. Најважната работа - тоа може и треба да ја слуша својата жена, и, доколку е потребно, да комуницираат она што се случува со неа, на лекарите.

За жал, во нашите болници понекогаш е многу потребно лице само заштита на вашите интереси. Кој ќе биде еден таков човек, а не како татко на вашето дете?

Дека заедничката породувањето даде на вашето дете? Прво на сите, на папата, кој е емотивно вклучени во неговиот живот од самиот почеток.

И сега ајде да зборуваме за кога тоа не е потребно да го покани папата да се породи.

Прво, ако вашиот сопруг е многу чувствителна, вознемирени, се плаши од крв - внимаваш неговите нерви и да ја напушти куќата. Во родилната сала на тоа е веројатно нема да биде од било каква употреба. И тоа се случува, дека таквите луѓе се навистина лошо, и лекарот, наместо за преземање на испорака, треба да се занимаваат со чувствителни татко.

Второ, секс терапевти велат дека некои луѓе во присуство на раѓање, има проблеми со потенцијата. Ако мислите дека ова би можело да се случи на вашиот сопруг, тогаш е подобро да се породи да не го повика.

Трето, семејството на трудот е строго контраиндицирана, ако двојката е на работ на разводот. Постојат моменти кога човек не се осмелуваат да го напушти своето семејство само поради детето. го понуди, а уште еден тежок емоционално искуство со надеж дека тоа ќе биде дополнителен мотив да се зачува односи, тоа не е потребно. Напротив, тоа ќе биде последната капка. Поради присуството на раѓање за мажи - тоа е уште еден предизвик.

Зајакнат заедничките породувањето дали семејни односи? Не секогаш. Знам семејства кои се прекинува по заедничка испорака. И знам дека многу се грижат сопрузи и татковци, кои не сакаат да бидат присутни на раѓањето на своите деца.

Ќе има заедничка породувањето придонесе кон меѓусебно разбирање меѓу брачните другари? Најверојатно, да, бидејќи мажите обично не се во можност да се грижи за нивните сопруги, кога се болни и слаби. Но, ако мажот ќе ги понесете со вас на тест на сорти, тој ќе се разбере како да се справи со неговата сопруга кога таа му е потребна помош.

студија на случај. "Јас навистина сакаат да се чувствуваат поддршката на сопругот за време на породувањето, и тој не му пречи, но јас се плашам да ме види во оваа држава, тој нема да биде во можност да го гледаат повеќе од мене како жена."

Многу жени се плашат да се појави пред нејзиниот сопруг во непривлечна форма. Ние не им веруваме на нашите мажи, а тоа е залудно. Верувај ми, човекот е во состојба да направи разлика што треба да се биде жена во породувањето, а кои - на вечера партии. Тој не може да се очекува луд убавина во родилната сала. Патем, многу луѓе ми кажаа дека нивните сопруги беа трансформирани целосно веднаш по раѓањето. Тие како да светне. Ова не е изненадувачки. Ендорфините си ја вршат својата работа: болката си оди, и таму доаѓа чувство на среќа. И човекот, гледајќи во неа само родила една жена која ќе ја види, неверојатно убава. Затоа, страв дека ќе ги отуѓи неатрактивен, не вреди. Само бидете сигурни дека не го видел "крвави сцени". И уште нешто: породувањето со својот сопруг, можете да направите многу важно откритие за себе: "Сакам мојот сопруг без оглед на тоа како изгледам и што сум во можност."

Ако сите овие аргументи не сте убедени, ако имате брачен другар моментов не е поважно од вашата сопствена убавина, јас може да ве советува само едно нешто - да не го повика својот сопруг да се породи. Нека те види после тоа, се е зад - postroynevshey и поубав. Па, како ќе се погледне во пред странци, странци во моментот на раѓање - тоа не е толку важно.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Заеднички раѓање: 5 добрите и лошите страни. Што е потребно за заедничка испоракаЗаеднички раѓање: 5 добрите и лошите страни. Што е потребно за заедничка испорака
Како се партнерства породувањето?Како се партнерства породувањето?
Психологија и психотерапијаПсихологија и психотерапија
Заеднички породувањето ексклузивни коментариЗаеднички породувањето ексклузивни коментари
33-36 Недела од бременоста33-36 Недела од бременоста
Во Виетнам, таа родила близнаци со различни татковциВо Виетнам, таа родила близнаци со различни татковци
Подгответе конечниот список на задачиПодгответе конечниот список на задачи
Семејството на породувањеСемејството на породување
Доделете одговорностДоделете одговорност
Како да го задржи врската со партнерот за време на бременостаКако да го задржи врската со партнерот за време на бременоста
» » » Заеднички породувањето со својот сопруг