ma.gurushealth.ru

А докторот надзор, третман и грижа по раѓањето

Видео: Бременоста. Гледање на лекар

А докторот надзор, третман и грижа по раѓањето

По раѓањето, кога ќе треба да ги задоволи вашите глад, ќе се даде на болка лекови и антибиотици (ако не сцената Otomo).

Во рок од два часа сте во единицата за мајчинство каде што ќе се види за да се контролира постпартална контракции и да се спречи можно крварење, а потоа ќе се претворат во Комората, по мерење на пулсот и крвниот притисок и проверка на статусот на препоните цвест на пари. Вие подобро да им помогне во единицата за мајчинство, пред да одите во вашата соба.
Вашиот престој во породилното одделение по нормална испорака обично трае 3 - 4 дена, ако се е во ред. Како по правило, детето поголемиот дел од денот е во неговата колиба во близина на вашиот кревет. За мајката и детето се грижат за пациентот како - тоа им дава огромна предност од психолошки и физиолошки аспект, и во исто време се минимизира можноста од инфекција на инфекција на детето, кои тој може да ги собереш во преполната детско одделение.


исхрана
Во првите два дена, јадат лесен оброк, а потоа можете да се вратиш на вашата нормална исхрана. Јадете повеќе течна храна - тоа им помага да се подобри цревниот мотилитет.


Нега на перинеумот
Чувајте неколку стерилен памук брисеви во чаша со воден раствор на хлорхексидин bigluconate (CGD). Секој пат по одење во тоалет и се манипулира со стапче со CGD својот рабовите на препоните, како и соседните области на кожата, а потоа obsushivayut нивната стерилна газа. Потоа стави малку антисептик крем на правоаголна стерилна газа и се примени на рабовите област. Затворете ги сите санитарни салфетка и го стави на тесни-фитинг панталони, кој ќе се одржи на газа и рампа во место. За шиење препоните обично користат апсорбирачка сутура материјал, а рабовите не ќе мора да се пука - "тие ќе исчезнат во рок од 7 - 10 дена.


afterpains
Грчеви во долниот дел на стомакот може да продолжи да се мачи за 2 - 4 дена по раѓањето. Тие се поврзани со намалување на грлото на матката. Вашиот лекар ќе ви побара да во овој случај се едноставни лекови против болки.


Рекреација и активизам
Вие треба да почне да се движат што е можно поскоро. Ова ќе ви создаде чувство на благосостојба, а во исто време намалување на ризикот од компликации од мочниот меур и да ја намали веројатноста за појава на запек. Но полн враќање во нормален живот да се случи не порано од шест недели. Во овој период, треба да добие многу на одмор и да се избегне напорни вежби. Секој ден во текот на празниците, се обиде да лежи на стомак подолго.


вагинален исцедок
Вагинален исцедок - лохиите (лохиите грчки.) - може да се види во текот на две недели по породувањето. Оваа чистење на матката и раѓање канал по породување - физиолошки постнатална празнење од матката, која се состои од крв, слуз и не-одржлива ткиво децидуата матката. Во првите 4 дена по раѓањето, тие се - светло црвена, од 5-ти до 9-ти ден - розова и кафеаво-црвена, од 10-ти до 15-тиот ден - светлина или транспарентно. 3 недели по породување поставата на грлото на матката е целосно обновен и лохиите исчезне.
По раѓањето, матката е во форма на цврста сфера, кој се наоѓа во долниот дел на стомакот, и се издига над карлицата. Тоа ќе трае околу 6 недели пред да се врати и да оди длабоко во карлицата, каде што нема да биде во можност да ја допре, само раката на нејзиниот стомак.

рецепт од доктор

  • Продолжи со преземање дополнителни витамин на комплекси и препарати на железо, додека сте доење на бебето.
  • Нега на перинеумот во текот на следните 10 дена
  • За да продолжите со текот на антибиотици.
  • Изведување на постнаталниот вежби.
  • Враќање на физичка работа треба да се врши постепено.
  • Избегнувајте сексуален однос за околу 3 - 4 недели (времето потребно за целосно заздравување на препоните време).
  • Мониторинг и совети за планирање на семејството во 6 недели.

Видео: Постпартална

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Во болницата по породувањетоВо болницата по породувањето
Пренатална руптура на мембраните (drpo)Пренатална руптура на мембраните (drpo)
Како постпартална крварење?Како постпартална крварење?
Кон крајот на постпарталнаКон крајот на постпартална
Стравот од породувањето и постпартална депресијаСтравот од породувањето и постпартална депресија
Здравјето на бремените жени во породилноЗдравјето на бремените жени во породилно
Постпартална рехабилитација на женитеПостпартална рехабилитација на жените
Сурогатство: како жените се одлучиме на овој чекор?Сурогатство: како жените се одлучиме на овој чекор?
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Како да се намали ризикот од царски резКако да се намали ризикот од царски рез
» » » А докторот надзор, третман и грижа по раѓањето