ma.GurusHealth.ru

Постпартална рехабилитација на жените

Постпартална рехабилитација на жените

Се подготвува за заминување од болницата станува возбудлив настан, обележана со ноти на загриженост.

Од една страна, нема да доживее да го видам денот кога, конечно, ќе се донесе на бебето дома. Од друга - се разбира, тоа беше корисна кога детето и ќе згрижени од страна на вистински професионалци!

Остатокот увери - вие не сте сами: милиони нови мајки се подготвени да ги споделат со вас вашиот страв. Во меѓувреме, медицински сестри и лекари ќе ви помогне да бидат подобро подготвени за празнење:

  • Во многу болници лекарот ќе провери екстракт, и медицинската сестра ќе ви објаснат новопечен мајка, како да се грижи за бебето и се опорави од породувањето.
  • Во некои клиники, вработените ќе ви придружба на вашиот автомобил, кој, се разбира, ќе се веќе опремени со столче за новороденче.

Се што треба да знаете за рехабилитација после породувањето

Ограничување активност

По испорака низ породилниот канал потребно одредено време на грлото на матката затворена. Затоа, со цел да се избегне инфекција во матката на лекар се ограничи вашите активности (не можете да имате секс, се бања, пливање) до следниот пост-натална испитување.

конците

За повеќето жени, шевовите во препоните реши во рок од една недела или две. При користење на тоалетна хартија може да се види на мали парчиња материјал за шиење. Не грижете се, би требало да биде, бидејќи на рабовите се расфрлани нодули и исчезнуваат.

болка

За најмалку 2 недели, може да се чувствуваат болка. Кога на бебето поминува низ раѓање канал иритирате нервите на должината на 'рбетот и колковите се болни фрактури на карличните мускули и зглобови им се наметнати. На наплата е потребно време. Многу мајки имаат болки во рамената и нозете, па дури и вкочанетост во нозете се должи на фактот дека нивното дете е на чело притисне на соодветните нерви. Ова е нормално и чувство ќе помине по неколку дена или недели по раѓањето.

отокЗа време на бременоста, телото го задржа многу течност. По раѓањето, телото почнува да го користите: потребата за 2 недели да се рециклира и да се ослободи од неа. Во текот на овој период, телото може да се оток (особено во нозете и стопалата). На врвот ќе се случи, кога ќе пристигнете дома. (. Забелешка Ако една нога се потечени повеќе од другите, може да се формираат крвни згрутчувања јавите на вашиот лекар.. Ако разликата меѓу мали нозе, ништо да се грижите за)

крварење

Постпартална хеморагија (лохиите) може да биде многу силна. Тие постепено се запре, но не може да каже однапред кога тоа ќе се случи. Некои жени се запре крварење, по неколку дена, а потоа, по неколку недели, постојат мали лохиите. Други имаат благо крварење продолжува за долго време. Ако тие се добри или видлива згрутчување на крвта значаен (Големото јаболко), консултирајте се со вашиот лекар, ако се е во ред.

Промени во менструалниот циклус

За време на доењето распределба на естроген се успорува, па повеќето доење мајки менструација не се случи. Вие може да имаат неправилни крварење слаб. Тоа е нормално. Но, не заборавајте: се уште може да се забремени. Па се грижи за заштита, ако не сакате да се замисли една секунда до вашето дете се уште носи пелени.

мочниот меур

По раѓањето, вашите мускули и мочниот меур ќе се наоѓа малку подолу и може да се чувствуваат непријатност и притисок. зголемување на притисокот - кашла, да се смееш, кивавица - може да стане причина за уринарна инконтиненција. Ситуацијата ќе се опорави кога мускулите на мочниот меур и карлицата се врати тон. Вршење на Кегел вежбите ќе се забрза овој процес.

абдоминална дистензија

Проширени стомакот - постпартална друг "главоболка". Стомачните мускули се протегала во текот на долги месеци на бременоста, така што во 4-6 недели, тие нема да се врати во претходната состојба. Од страна на време состојбата на пост-натална испитување е значително подобрена, но обично мајки треба неколку месеци да се добие во форма.

Опоравување од царски рез

Може да се забрани носење тежини кои цвест не е оштетена и исцелување минаа глатко. Во принцип, не треба да се укине работите кои тежат повеќе од 13,5-18 кг. Качување по скалите, ќе може, ако не и брзо. Многу мајки треба да се подигне своите деца со постарите, бидете внимателни - не претерувајте. Во првите неколку недели, како што телото ќе се опорави, твојот живот ќе биде бизарно мешавина на мали радости и таги.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Пренатална руптура на мембраните (drpo)Пренатална руптура на мембраните (drpo)
Мама по породувањетоМама по породувањето
Посета на болницатаПосета на болницата
Денес вратите на породилиштата се отворени за парови кои сакаат да се породи заедно. Одлучи со…Денес вратите на породилиштата се отворени за парови кои сакаат да се породи заедно. Одлучи со…
Низа и по породувањето хеморагијаНиза и по породувањето хеморагија
Стравот од породувањето и постпартална депресијаСтравот од породувањето и постпартална депресија
Подготовка на идните мајка и татко да ја напуштиПодготовка на идните мајка и татко да ја напушти
Активности во родилната сала по нормална вагинално породувањеАктивности во родилната сала по нормална вагинално породување
Совети бремените за време и после породувањетоСовети бремените за време и после породувањето
Нетолеранција на раѓање: падот на феталната срцева активност, загуба и компресија на папочната врвцаНетолеранција на раѓање: падот на феталната срцева активност, загуба и компресија на папочната врвца
» » » Постпартална рехабилитација на жените