ma.gurushealth.ru

Организација на животот по испорака на владата

Организација на животот по испорака на владата

Видео: 08 Организација на живот по раѓањето

Организирање на заеднички престој на мајки и деца

Тоа е неоспорен фактот дека мајката на новороденчето и хотели и во непосредна постпарталниот период значително ја намалува појавата на мајката и новороденчето. Тоа е причината зошто главната задача на породилиштата денес е организација на заеднички престој на мајката и детето веднаш по раѓањето, постпарталниот одделение. Намалување на морбидитет кај новороденчиња за време на нивниот престој со своите мајки се должи на фактот дека значително ограничени на нивниот контакт со медицинскиот персонал на болницата и другите новороденчиња. Многу пати паѓа можноста за инфекција на болнички инфекции дете. Покрај тоа, телото на новороденчето е во близок контакт со телото на мајката, што придонесува да се движат нејзиното тело микрофлора на новороденчето. Колку порано мајка ќе направи новороденче на градите, толку повеќе и побрзо ќе се развива веќе поставени рефлекси (на пример, цицање), и мајка на новороденче чувство на одговорност ќе биде побрзо.
Жената со детето, како по правило, беше ставен во една или двокреветна соба. Меѓутоа, функцијата на организацијата ко-домаќин на жени и новороденчиња е дека тоа е можно само во вообичаената, стерилни болница. Во инфективни или патолошки болници најниска категорија не се организирани.
Според најновите прописи во секој оддел ко-домаќин треба да застане ваги за мерење на бебето, од страна на маси за складирање на својата облека (нужно стерилни), и сет на лекови и средства за заштита на децата (стерилен завој, памук топки), кои се менуваат на секои три дена.
Сепак, и покрај сите позитивни аспекти да бидат заедно и мајка на новороденче, постојат контраиндикации за организирање на ко-домаќин. Тие вклучуваат компликации на бременоста во форма на прееклампсија, хируршки испорака со царски рез (во овој случај puerpera ставен во единицата за интензивна нега), повреда на работната сила во форма на брза или пролонгирано породување, безводен период од повеќе од 15 часа, намалување или солзите на перинеумот време време на испорака, како и влошување на постоечките extragenital болести. Во прилог на контраиндикации поврзани со мајката патологија, компликации може да се случи во врска со новороденче, овие вклучуваат: раѓање на дете со незрели апарати за дишење, предвремено породување, продолжена недостаток на кислород фетусот за време на долгиот сушен период, губење (ниско напојување) фетална втор или трет степен разни повреди за време на породувањето, хемолитична болест на новороденото, асфиксија и така натаму.
Преведете постпартална жени со дете во одделението ко-домаќин е дозволено само 2 часа по раѓањето. Во тоа време, новороденчето треба да се испита од страна на лекар-неонатолог. По постнаталниот оддел бабица даде на мајката на детето, таа почнува да научат своите особености соодветна грижа за детето, учи употреба издадено од страна на стерилен материјал и dezinfikatsionnye средствата правилно. Сите користат стерилни материјали (вклучувајќи и пелени) се собираат во специјални резервоари, кои се во сала за собирање на валкани алишта.
Се разбира, ние не можеме да заборавиме на психолошки аспект од ко-домаќин на мајката и детето. Веднаш по раѓањето, детето е особено чувствителна на се што се случува околу него. Затоа, јазот меѓу мајката на детето е придружено со зголемена неговата вознемиреност, стрес и паника. Затоа, порано на детето доаѓа во контакт со мајката, толку полесно ќе продолжи понатаму социјална адаптација.

Здравјето на жените во постпарталниот период


По раѓањето, жената е должен да се грижи за себе и вашето тело, во согласност со правилата за хигиена и следење на чистотата на кревет облека, рацете, гениталиите и млечните жлезди. Таквите внимание на чистотата на неговото тело се должи на неколку фактори. Во рок од неколку дена, (5 до 12 години) од вагината доделени лохиите на жената (krovjanisto-мукозните празнење), во прилог, на 3-5 ден почнува да произведува млеко. И апсолутно сите телесни течности се многу добар терен за патогени и инфективни микроорганизми. Од распределбата на крв во матката шуплина акумулира згрутчување на крвта (кој исто така е почва за различни микроорганизми), лекарите советуваат неколку пати на ден да лежи на стомак подобро, брзо ослободување и за чистење на матката.
Треба две парчиња сапун, една за миење на лицето, рацете и градите, од друга - за миење на надворешните гениталии - (денес, со цел најдобро средство за дезинфекција активност се препорачува да се користи обичниот сапун наместо сапун). Миење, како и за промена на дихтунзи, тоа треба да биде по секоја посета на тоалетот. Се препорачува да спијам без долна облека и во секој случај не се користи како хигиенски средства за вагинални брисеви. Градите треба да се измијат од областа на брадавица, ставајќи крај на пазувите. Сите вода третмани треба да се ограничи употребата на туш и бања да започнете преземањето по престанокот на вагиналниот исцедок. Пливаат во отворени води пред истекот на вагиналниот исцедок е забрането поради можноста од инфекција и појава на различни постпартална инфективни компликации. Слично на тоа, тоа не е препорачливо да пливаат во езера и преку доењето.
Бања и тоалет треба да бидат темелно исчистени најмалку 2 пати на ден, и лен (листови и дното) треба да се менува во најмала контаминација, во прилог на ова, облеката треба да биде удобно, природни "дише" ткаенини.
Во прилог на овие правила на лична хигиена, што треба да се грижи за дневниот движењето на дебелото црево, што е нормално обнови во 3-4 дена по раѓањето. Во случај на тешкотии, ве молиме контактирајте го вашиот лекар и не се лаксативи (бидејќи тие предизвикуваат нарушување на детето стол за време на доењето).
Особено забележлива се жените кои се на рабовите на препоните се наметна како резултат на тековните епизотомија (инцизија на перинеумот). Седнете овие жени не се препорачува (до отстранување на конци), и хранење треба да се изврши во странична положба. Самиот областа на шиење мора да бидат обработени за дезинфекција на ден.

Видео 08 1 Организација на живот после раѓањето, асистенти, брзината на животот

Сексуален живот по породувањето


Лекарите се препорачува да почнете да имаат секс еднаш, не порано од по 4 * 8 недели по породувањето. Во текот на еден-два месеци, женското тело дојде до својата поранешна држава, smearing ќе се врати во оригиналната големина, и слузокожата, оштетени за време на породувањето, лечи. Вагина протегала во текот на породувањето, исто така, ќе се врати со иста големина, која ќе вежба мускулите на перинеумот.
Најдобро време за следната бременост - не порано од по 2-3 години. Средство за контрацепција за време на овој период треба да биде избран во консултација со гинеколог.

Видео: "Популарни вистината" - Животот после породувањето

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Симптоми и третман на црви во доенчиња и новороденчињаСимптоми и третман на црви во доенчиња и новороденчиња
Започнете доењетоЗапочнете доењето
Адаптација на новороденчетоАдаптација на новороденчето
Температурата на телото на новороденчето. Треба новороденче витамини и микроелементиТемпературата на телото на новороденчето. Треба новороденче витамини и микроелементи
Заеднички мајката и детето престој по породувањетоЗаеднички мајката и детето престој по породувањето
Туберкулоза кај новороденчиња: третман, причини, симптоми, знациТуберкулоза кај новороденчиња: третман, причини, симптоми, знаци
Конгенитални СИДА. Феталната ХИВ инфекцијаКонгенитални СИДА. Феталната ХИВ инфекција
Примарната тоалет новороденче наПримарната тоалет новороденче на
Вашиот престој во болницаВашиот престој во болница
Директна трансфузија на крв од дарителот новороденчиња проблемиДиректна трансфузија на крв од дарителот новороденчиња проблеми
» » » Организација на животот по испорака на владата