ma.gurushealth.ru

Единаесет недели по породувањето

Единаесет недели по породувањето

Вие сте на единаесеттата недела по раѓањето.

На второ дете

И покрај фактот дека за време на породувањето може да се заколнав дека никогаш нема да се забремени, вие и вашиот партнер навистина може да се разгледа зачнување второ дете. Можеби сакате да имаат деца на иста возраст и може да игра заедно во фудбалот е ако сте жена во средната возраст, можеби ќе сакате да имаат второ дете, додека се уште може. Не постои идеален разликата во годините, но студиите покажуваат дека ако децата имаат разлика од 18 месеци, компликации ќе биде помалку веројатно. Постојат "за и против" на било која возраст разлика, а на крајот сето тоа зависи од личен избор. Сепак, постојат неколку фактори кои зависат од здравје.

Тежина при раѓањето. Истражувањата покажаа дека второто дете, кој беше замислен од 18-23 месеци по раѓањето на своето прво дете, најчесто се раѓаат со нормална тежина. Ризик од недостаток на телесната тежина се зголемува ако детето е зачнато пред 18 месеци и по 23.

Вашата тежина. Ако се добие премногу тежина за време на бременоста и додека тоа не се ослободиме од него, тоа е подобро да се губат телесната тежина пред зачнувањето. Тоа е подобро да се забремени со нормална тежина, бидејќи мајките со прекумерна тежина често развиваат компликации како што се висок крвен притисок, гестациски дијабетес, болки во грбот, продолжена работа, згора на тоа, тие често имаат потреба од царски рез. Нивните деца ризикуваат премногу тежина при раѓање и подоцна во животот. Покрај тоа, толку повеќе ќе ви ги земат во почетокот на бременоста, толку е поголема потребата да се ресетира по него.

Односот на децата. Истражувањата покажуваат дека повеќето деца се дружат со едни со други, кога разликата во годините е помалку од 1 година или повеќе од 4 години.

Недостаток на хранливи материи. Резерви на железо, витамин К и други хранливи материи може да се намалуваше во текот на бременоста и доењето. Ако сакате за кратко време да се зачне второто бебе, прашајте го вашиот лекар дали треба да се направи за овие акции пред јадење.

Видео: 11 недели од бременоста # P-ONLINE

Фолати. Администрација на 400 микрограми фолна киселина секој ден пред и по зачнувањето, помага во намалување на ризикот од дефекти на невралната туба, па ако сакате да се замисли второ дете, бидете сигурни дека телото доволно фолна киселина.

Инспекција пред бременоста. За да се зголеми веројатноста дека детето ќе се роди здраво, одат на преглед пред забременувањето. Ова е особено важно ако имате здравствени проблеми, како што се дијабетес, висок крвен притисок или епилепсија, или земате лекови кои може да влијаат на фетусот.

Вашето дете во единаесеттата недела по раѓањето

Комуникација со вашето бебе

Ако научите да се одговори на невербалните знаци на детето, ќе бидете во можност да го натера да се разбере дека светот околу нас - добро место за да се разбере на бебето. без разлика дали тоа е лесно да се каже сега, јас сум среќен, затоа што кога бебето е среќен, тој се насмевна широко вас. Се грижи, не се надува ако бебето сунѓер ако тој гримаси и плаче ако не и пози. Други суптилни знаци: ако детето е уморни од игра, ќе се игра, или ако го држат премногу тесни, тоа може да се бутам пенкало во уста или увото или ќе им помогнам на него. Или тој може да кивнете или кашлица кога уморни, премногу импресиониран или задоволство. Ако тоа се случи, да застане секоја активност и се погледне во него. Кога тој повторно ќе се обиде да се погледне во вашите очи или може да достигне за вас, да почнам да зборувам повеќе тивко и да игра уште, помирна игра, така што нема да ја иритираат бебе. Ако тој ќе се движи рацете и нозете како бубачка, или се свртиме, тој беше многу уморен.

Да им помогне на вашето дете да научат да комуницираат, да разговараат со него и да се види на изрази на лицето и движења на рацете и нозете. Истражувањата покажаа дека дури и најмалите деца движи рацете и нозете во ритамот на гласот на мајката. Покрај тоа, изразите на нивните лица ги рефлектираат нивните задоволство или незадоволство: деца се подигне веѓите и отворена уста кога изненадени или среќни, намуртено, кога се лути, се сврте настрана и го допре лицето кога уморни, и се погледне на вас кога тие сакаат да играат.

Оваа размена - начин да се помогне во развојот на самосвест бебе. Тој повеќе не е поврзан со физички и не е толку зависна од вас-дете покажува знаци на себе и се повеќе и повеќе се одвои од телото, дури и ако го дои. Така што бебето почнува да сфаќа дека "тоа е мене, и ова е мојата мајка." Додека детето почнува да експериментира и за подобра контрола на мускулите, тој учи да ги користат рацете за да истражуваат вашите сопствени телото, дури и пред да сфати дека тоа е рацете. Дете може само неколку недели да ги следи движењата на рацете и одеднаш откривате дека рачката може да се компресира тупаници или нешто да се сфати. Ова обично се случува на возраст од 2-4 месеци помеѓу.

Откако бебето разбира дека тоа е рацете, тој ќе биде да ги користите за да се истражуваат нејзиното тело, качувајќи се по градите, допирање на колена и стискање на стомакот да се види како овие чувства се различни од триење на ќебето во која ќе се потоа завиткани кога одат на прошетка, или од допирање на меки жирафа, подарок од баба. Немојте да се изненадите ако тој почнува да се допре своите гениталии со истиот entuziazmom- е природна фаза на човековиот развој.

Кога ќе може да им даде на вашето дете да игра на ќебе

Од 3-тиот месец од животот на бебето, тоа може да биде ставен на ќебе на подот, така што тој може да се игра. Понекогаш го стави на грбот, а понекогаш и на стомакот, така што тој научил да превртам и да се погледне на светот од различни агли. (Бидете сигурни дека не се околу постарите деца и миленичиња, кои може да се сопнуваат на него.) Во тоа време бебето ќе учат на вашето тело и да се обиде да стигне до мобилен телефон или играчки расфрлани околу него. Или, пак, може да се погледне во тоа како менување на сенките на ѕидот спроти прозорецот во кујната. Не грижете се и мисли дека може да го игнорира дете- тоа е важно да се научат да се биде сам, и така му помогна.

безбедносни мерки само за бебето игри

Секогаш останете каде што може да се слушне вашето бебе, дури и ако не ја гледате. Покрај тоа, тоа е подобро да го направите следново:

Видео: Мојата бременост + стомак недела по раѓањето

  • Отстрани мобилни телефони и штракаат со бебето колиба, штом тој ќе биде во можност да се нагоре на сите четири, и бидете сигурни дека нема круша тема или мали делови.
  • Не ставајте креветчето во близина на греалки, прозорци, или вентили на батеријата.
  • Отстранете ги етикетите и лепење теми од арената и го стави на големи играчки кои може да падне на детето. Во playpen не треба да се скршени или дупки се премногу широк клетки, инаку бебе може да се задави.
  • Не ставајте играчки на врвот на сцена, што може да падне на детето.
  • Детето не треба да се дојде до жици, светилки и нежните.
  • Ако детето игра на подот во секое време да ја задржат во очите. Пред спуштање на бебето, изгледа, без разлика дали на подот или на маса на предмети кои тој може да ја задави или задави sebya- детето не е индексирање, но наскоро ќе почнат да го стори тоа.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Раѓањето на близнаците, веројатноста за појава на раѓањеРаѓањето на близнаците, веројатноста за појава на раѓање
Појавата на новороденче семејствоПојавата на новороденче семејство
Како да знаете дека детето јадеКако да знаете дека детето јаде
Четвртата недела по раѓањетоЧетвртата недела по раѓањето
Твојата неродено дете веќе е роден во васТвојата неродено дете веќе е роден во вас
По раѓањето, никогаш не сакам да имам сексПо раѓањето, никогаш не сакам да имам секс
Седмата недела по раѓањетоСедмата недела по раѓањето
1-4 Недели по породувањето1-4 Недели по породувањето
Девет недели по раѓањетоДевет недели по раѓањето
А дете над 35: да бидат свесни за ризицитеА дете над 35: да бидат свесни за ризиците
» » » Единаесет недели по породувањето