ma.gurushealth.ru

Како да се биде интимен со животот дои - дали хормонални контрацептиви да се заштитат себе си?

Видео: Секс за време на менструалниот циклус

Како да се биде интимен со животот дои - дали хормонални контрацептиви да се заштитат себе си?

И последното прашање: како да се уште да биде со животот на секс?

Видео: без месечна по породувањето

Човекот мораше да се реализира во текот на бременоста дека нивната сексуална страст треба малку темперамент. Ако бременоста беше без компликации, сексуални односи се случи во нормален режим на работа, и само пред секс раѓањето беа прекинати. По раѓањето повторно треба да се постави во период на апстиненција. Комплетна грлото на матката и матката враќање, на вагиналната слузница во првобитна состојба се јавува во рок од 6-8 недели по раѓањето. Дури и ако се залечат раните од вагината и перинеумот, мукозните матката се уште не закрепна и не стекне стариот отпорност на инфективни агенси кои можат да навлезат во телото на жената за време на сексот, па сексот може да се продолжи само во 1,5-2 месеци по породувањето. Ова е особено важно после царски рез. Тоа има смисла еднаш довери да разговара со нејзиниот сопруг, и да го уверам дека резимето секс веднаш штом тоа ќе биде можно.
А многу важно прашање е заштита од бременост во првата година по породувањето. Светот одамна е утврдено дека помеѓу раѓањето проред треба да биде најмалку 2 години од овој временски период доволен за да се осигура дека на женското тело се обновени по раѓање и повторно стана можност да го носат на бременоста и породувањето. Постојат тажни статистички податоци покажуваат дека честите породувањето доведе до зголемување на смртните случаи кај жени и деца. За среќа, ова се случува многу ретко, но на бременоста, кој дојде во првата година по породувањето, се јавува речиси секогаш со пречки во развојот. Покрај тоа, штом доаѓа нова бременост, хормонални промени, запира производството на млеко, кој е причина за превод има мала првото дете на вештачко хранење, што може негативно да влијае на нејзиниот раст, развој и здравје. Ако жената одлучи на абортус (што е најчест), тоа се загрозува како и ризикот предизвика голема штета на вашето тело во форма на хормонални нарушувања, воспалителни болести, па дури и оштетување на матката. И сите, бидејќи во првата година по раѓањето на телото едвај има време да се врати во пренаталниот државата.
Сето ова укажува на потребата да се разговара во рамките на нашата книга за планирање на нова бременост и методи на заштита (контрацепција).
Во првите месеци по породувањето кај жените кои дојат, хипофизата произведува хормонот пролактин, инхибиција на созревањето на јајце клетка во јајниците. Во овој период, една жена нема менструација, па затоа се нарекува "лактација аменореа" бременост во овие околности е практично невозможно. Според тоа, жените кои ги држат современи принципи на доењето, како што е споменато погоре, во текот на првите 4-5 месеци, заштитена од бременоста по природен пат - lactational метод аменореа (LAM). Жена поддршка на ексклузивно доење, не само за да се осигура здравјето на вашето дете, но и за заштита од несакана бременост уште. Но, хранење мами се заменуваат, зголемување на интервалите помеѓу нив, пролактин произведува помалку, порано или подоцна, функцијата на репродуктивниот систем ќе се врати, и тоа ќе биде можно бременоста, а потоа треба да се обидете да се избегне. Како? Се ќе зависи од тоа дали ќе продолжи со доење или не.
Се надевам, дека се интелигентни и се грижат мајка, и не се за да се направи млеко не се качил и вашето дете е обезбедена со природни и квалитетот на храната. Доење продолжува, и дека е потребна контрацепција, така што треба да ги користат средствата, кои нема да го оштети доење. Можете да ги користите кондоми, но полн со љубов луѓе кои живеат во вонбрачна заедница, малку е веројатно дека опција ќе биде оптимално, како и можност за бременост со бариера контрацепција е доволно голем (како што е докажано од страна на бројни научни студии). Постојат повеќе сигурен хормонални средства. Хормони, не плашете се! Овие лекови се изучува во различни земји од целиот свет и се широко се користи, но во нашата земја една жена е полесно да се абортира отколку да се земе било кој лек. Но вие, драги читатели, млади, прогресивни, образовани, па се надеваме дека ќе ни се слушне и да научат како да планираат вашето семејство користат контрацепција.
Што да се избере? Ако пред бременоста сте користеле комбиниран режим кој се состоел од два хормони - естроген и прогестоген, треба да знаете дека на позадината на лактација, тие не треба да се користи. Нивната естрогенски компонента ќе доведе до спречување на производството на млеко, ќе навлезат во млеко и може да го наруши развојот на детето, па за време на доењето се користат лекови кои се состојат од еден тип на хормон - прогестерон деривати или прогестерон. Најефективниот и најбезбедно да датум tableted производ - "Charozetta" и нејзиниот колега "Daktinet". Овие таблети се применуваат секојдневно, постојано, се додека жената е доењето. Ефикасност, бидејќи тие го блокираат овулацијата во јајниците, и концентриран слуз на грлото на матката, спречување на премин на сперма. Менструацијата, а земајќи chistoprogestagennyh лекови нема, но по откажувањето, тие ќе се опорави.
Веројатно, многу жени ќе биде прифатливо користење на контрацепција дрога "Depo Provera-150 mg." Лекот е добро, бидејќи тоа се дава поткожно 1 пат во 3 месеци. Така, до 1 година од животот треба само 2-3 инјекции. Менструацијата не ќе биде.
Од 12-13 месеци од доењето често е завршена, детето оди на прием на обична храна, па жените можеби ќе треба уште една форма на контрацепција. На пример, можете да се вратиш на апчиња кои се донесени пред бременоста, или да започнете со користење на кожен контрацепција печ или вагинален прстен.
Меѓутоа, ако не планирате друга бременост во текот на следните 4-5 години, тогаш може да земе продолжен метод што нема повредени, а доењето може да се продолжи, а по нејзиното завршување. Станува збор за интра-матката систем "Мирена". Тоа не е вообичаеното интраутерина уред, и единствена алатка, се состои од сад со хормонски лек кој во рок од 5 години се рамномерно распределени во мали порции директно во матката шуплина. "Мирена" контрацепција има висок квалитет и безбедност. По отстранувањето на дрога многу брзо се врати менструалниот циклус и женскиот фертилитет.

Видео: Контрацепција со проширени вени и доење

постпартална депресија

Неколку зборови сакам да се посвети на појава на постпартална депресија. Првиот симптом - хронично незадоволство, недостаток на желба да се грижи за себе, кои се запишуваат на замор и дома живот. Хормоните се врати во нормала постепено, не веднаш. И хормонални бура која донесе многу проблеми за време на бременоста може да се случи со обновена енергија по раѓањето на бебето. Можат да ја иритираат вашиот изглед, вреска дете, непријатност во градите и во препоните, човекот кој е на чекање за продолжување на сексуални односи, а потоа можете да едвај го допре интимна област - причини за повреда на емоционалната состојба на многумина. Но, од страна и големи главните виновници на постпартална депресија се тежок замор, хормонални промени и адаптирање на новата општествена улога на млада мајка.
спаси само време, медитација, работа на себе и да им помогне на вашиот сакани задолжен за домаќинство, во грижи за вас и вашето бебе. Затоа, да се грижи, ако тоа е понудено, ја користат секоја можност за одмор и спиење, да излезе на бербер, за шопинг, се користат и други начини за да се намали стресот. Ако ништо друго не успее и вашата состојба излезе од контрола, се консултираат со специјалист. Сепак, најчесто до крајот на првиот месец по раѓањето на бебето расположение стабилизира, во многу аспекти се промовираше себеси дете, првата насмевка која се појавува само на крајот на третата или четвртата недела од животот.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Акушерство и ginekologiya-Акушерство и ginekologiya-
Работа EmmettРабота Emmett
Сексологија и сексуална патологијаСексологија и сексуална патологија
Сексуалноста во текот на бременостаСексуалноста во текот на бременоста
По раѓањето, никогаш не сакам да имам сексПо раѓањето, никогаш не сакам да имам секс
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Сексуален живот по породувањетоСексуален живот по породувањето
Хистеректомија за царски резХистеректомија за царски рез
Интимниот живот по раѓањетоИнтимниот живот по раѓањето
» » » Како да се биде интимен со животот дои - дали хормонални контрацептиви да се заштитат себе си?