ma.gurushealth.ru

Интимни хигиена мајката по породувањето

Интимни хигиена мајката по породувањето

Видео: Опоравување од породување: како да се губат телесната тежина и да ја врати формата? Искуство на мајки на големи семејства

Хигиена мајката како да се грижи за себе.

Лична нега безбедно да го користите истиот козметички производи како порано. Не се препорачува само парфем, затоа што тие го нарушуваат природниот мирис на мајката и детето да се меша со хранење.

Видео: По раѓањето - на гинеколог

Меѓутоа, кога се оди во тоалет ќе мора да научат некои нови трикови. Во текот на целиот период на лекување шиење и сепарација лохиите по мокрење мора да се мијат со чиста вода. Тоа е подобро ако на специјални бокали ќе се користи за оваа намена. Тоалетна хартија може само лесно се применува на вагината, а по столче нежно избришете анусот кон задниот дел. Така да се спречи навлегувањето на бактериите од цревата во вагината и на рабовите.

Не заборавајте да ги миете рацете

По секоја посета на тоалетот, по менување на влошки, и пред секое хранење е потребно да се мијат и дезинфицираат рацете секогаш кога е можно да се заштити детето од бактерии. Ова правило важи за сите вашите посетители.

Овие мерки ќе помогнат да се заштити не само на вашето дете, но вие, вашиот имунолошки систем ослабе по стрес, кој бара од вас да труд и загуба на крв доведе до натамошно намалување на бројот на антитела. Затоа, вие сте повеќе подложни на напади од страна на бактерии и вируси, и оваа ранливост ќе продолжи до крајот на постнаталниот период.

на дојка

Да се ​​грижи за градите, како и за целото тело, можете да го користите вообичаените хигиенски и козметички производи. Сепак, пред да го нахрани бебето треба да се избрише со влажна градите и брадавиците еднократна крпа. Оваа го намалува бројот на бактерии на кожата и ги отстранува остатоците од козметички крем, па не може да биде ништо екстра за вашето дете.

После јадење, градите не е потребно да се измие. Ако имаше мала одливот на млеко, тоа се фаќа за градите брадавица и нека се исуши на. Млеко - добар лек за грижа на брадавиците, спречува пукање и иритација.

Сунѓер и салфети

Да се ​​добие од стомачните бактерии, исцелување на раните или лохиите не се на брадавиците (а со тоа и на дете) треба да се очисти препоните и градите секогаш користат две различни сунѓер. Истото важи и за санитарни салфетки.

Тампони и влошки

На почетокот на постнаталниот период, со обилно користење на тампони го зголемува ризикот од инфекција. Лохиите треба слободно да тече од вагината - го спречува навлегувањето на бактерии во грлото на матката.

Замени заптивка на брисеви ќе бидат само три недели. Но, прво, не заборавајте да се консултирате со вашиот доктор или бабица како постпартална чистење случи сите жени во различни начини. Покрај тоа, ако има оштетување на генерички употреба на тампон често доведува до болни сензации.

Туш и бања

Во текот на постпартална помирувањето само што им носи корист, што не е во бањата. Со тоа, вие треба да бидете внимателни: топла вода се зголемува протокот на крв во матката, кои можат да предизвикаат опасни крварење после породувањето. Но, бањи препоните дозволено под услов по завршување на постапката ќе исплакнете под млаз вода или туш.

Почетокот на време кога можете да се бања, прво, зависи од индивидуалните карактеристики на прочистување на породувањето. Тука е правило: колку повеќе изобилство лохиите, веќе треба да се откажат бањи.

Дури и ако се оди без компликации, можете да уште еднаш да уживаат во бања само по 2-4 недели по раѓањето.

Исцелување оштетена перинеумот

За намалување на болката перинеална донесе ладна пакети за перење вода или средство за дезинфекција на рани промовира нивното лекување. Дека лечи рани и ако гениталии се шавови и една недела подоцна на тема најчесто се реши, тоа значи. Ако заеднички е крварење, раната ќе трае подолго, исто така, може да има болка, особено кога се седи. Обидете се да одат во кревет почесто да се намали притисокот и да се спречи задржување на течности во ткивата. процесот на исцелување перинеална солзи и намалувања, како и други повреди на раѓање помага прием антиинфламаторни аналгетици (на пример, ацетаминофен). Ако сакате, може да се користат алтернативни начини, како на пример топки арника хомеопатски разредување во D6.

Видео: Како да се измијат дете

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Мама по породувањетоМама по породувањето
Кон крајот на постпарталнаКон крајот на постпартална
Кризата од три месеци во детеКризата од три месеци во дете
Постпартална рехабилитација на женитеПостпартална рехабилитација на жените
Со доаѓањето на мајчиното млеко по породувањето: како да се забрза?Со доаѓањето на мајчиното млеко по породувањето: како да се забрза?
Принципи на по породувањето периодПринципи на по породувањето период
Ноќ хранење на бебетоНоќ хранење на бебето
Мајката повредениМајката повредени
А докторот надзор, третман и грижа по раѓањетоА докторот надзор, третман и грижа по раѓањето
Третман на деца во болницаТретман на деца во болница
» » » Интимни хигиена мајката по породувањето