ma.gurushealth.ru

Девет недели по раѓањето

Девет недели по раѓањето

Вие сте во деветтата недела по раѓањето.

Сте ги преживеаја првите 2 месеци по раѓањето. Повеќето мајки се каже дека првите 2 месеци - ова е најтешкиот пат, и сега ќе биде полесно да се справат со детето. Вашето тело продолжува да застане на нозе, но сега, кога ќе стане мајка, можеби ќе треба да се промени своите идеи за тоа што значи нормално. Абдоменот е веројатно уште повеќе отколку што би сакале. Со цел зајакнување на стомачните мускули, тоа е потребно време, но тоа може да им помогне и вежби. Можеби ќе тежат повеќе отколку што би сакале да биде. Додека некои брзо губат тежина по породувањето, со други млади мајки тој се чува со месеци или дури и подолго. Продолжи да игра спорт и јадат право и телесната тежина со текот на времето. Потсетете се дека сте стекнато тежина од 9 месеци, а ќе биде потребно извесно време да се оди далеку.

Шансите се, се уште сме уморни, без разлика дали доите или шише хранење ја одбрале. Најголем дел од децата не спијат во текот на ноќта и во текот на 9 недела од животот (и нема да спие неколку месеци), и тие се уште треба да се јаде еднаш или два пати во текот на ноќта. Ако тоа не се случи, бебето може наскоро да престане да јаде nochyu- може да го забрза процесот, ако да го хранат пред спиење. Ако доите, можете да го направите речиси на распоред. Кога детето е постаро, тој ќе мора да се хранат фреквенција не затоа што на дете во стомакот ќе расте и да биде во можност да интервенираат повеќе млеко на хранење.

Вежби за стомачни мускули

Додека стомак бебе добива поголеми, веројатно ќе сакате да го добиете вашиот помал. Еве некои вежби за стомачни мускули, кои ќе им помогнат на младите мајки во постигнување на оваа цел.

Мостот на петиците. Легнете на грб, свиткајте ги колената и место нозете на подот, рамо ширина распаѓа. Рацете треба да се базира на двете страни на телото. Дишете, а потоа како што издишување, се стегне вашите стомачни мускули, долниот дел на грбот притисне на подот. Мека движење зголеми колковите исклучување на подот, формирање на мостот. (Горниот дел на грбот и ножот цврсто на подот.) Вирус глутеалната мускулите. Потоа слезе на нога на земјата, почнувајќи од врвот. Повторете 5-10 пати.

Се врти назад. Седнете на подот во здипли и цврсто стегнати колената, рацете треба да се одмораат на двете страни на телото, дланките свртени подот. Дише. Кога ќе издишување, се сврти лево на половината, колку што можеш, така што на колковите не се движат, и ќе продолжи да се погледне напред. (Да се ​​стегне стомачните мускули, наместо на колкот.) Диши три пати и се врти на едни со издишувањето.

Вашето дете на деветтата недела по раѓањето

Кога тој почнува да спијат во текот на ноќта?

Кога ќе се уморни од гледање телевизија во 2 ноќевања помине, што може да мислам дека вашето бебе никогаш нема да спијам ноќе. Во првите недели од животот, бебињата спијат обично промена на секои 2 или 3 дена, не е ни чудо што ќе се чувствуваат како да се претвора во зомби. Во првите 2 месеци од животот на бебето било распоред на спиење може да се смета за нормално, и нема начин да се добие на бебето да спие на распоред. На 2-ри месец, сепак, може да почнат да се влее во навика на спиење во текот на ноќта. Запомни, ако има било од тоа, случајно сте се меша со детето да спие, кога го зеде во своите раце, штом тој шкрипна. Децата често се движат во сон, стенкањето, цимолат, па почекајте неколку минути откако детето се пресели, и само тогаш да го земе во прегратка. Можеби би можел да одам да спијам и кога тој се навикнува да спијат.

Ако едно дете - був или збунети и дење и ноќе, можете да му ја покаже разликата. Во текот на денот, се обиде да го привлече неговото внимание. Се сврти на светла и на радио и прави вашата нормална задолженија како што тој седи на сцена или на стол. Зборувај со него или да одат на прошетка. (Не го направи тоа, ако детето е јасно против и од сите одби да му дозволи да спие.) Кога ќе почне да се темно, нека вашето дете се разбере дека треба да се смири и да се однесуваат тивко. Ја промени својата пелени, ја менуваат нивната облека и го стави во кревет. Затемнете ги светлата во собата и не го пее за време на хранење на ноќта. Дете брзо го промените режимот на спиење, кога ќе сфатите дека денот е забавно.

Кога на бебето да спие

Детето ќе спијат подобро во текот на ноќта, дали ќе му помогне да се навикнеш на режимот на ден.

На пример:

  • 6-7 часот. Искапат вашето бебе, да го направи масажа и ја менуваат нивната облека;
  • 7 часот навечер. Нахрани во тишина, придуши го светла;
  • 08:00. Го стави во кревет, исклучување на светлата, оставајќи го само ноќ светлина. Ако тој се случува да плаче, на секои неколку минути, проверете дали се е во ред со него. Нежно туп вашето бебе, ако тој е многу вознемирени, или се тресат, но не да биде долго време со него, и дека е подобро што тоа не го одвлекува вниманието, а потоа тој ќе се користи во режим на мирување.

Може да го симнете или дојат бебето, така што тој се упокои?

Во првите недели од животот на бебето, кога тој ќе се користи за големи и светли светот, тоа ќе мора да се смири. Можете да се тресат на бебето да медицинска сестра или додека тој заспива. Меѓутоа, кога тој старее - на возраст од 8 до 12 недели - тоа е подобро да се малку промена на редоследот на ден, бебето да научат да се заспие. Наместо транспорт и нега бебе, го стави во лулка кога тоа не се случува да спијам и да дозволи да заспие. Ако не е, го лулка додека тој не почне да заспие, а потоа е потребно да се ваши раце, мирна и опуштена. Обидете се да го направите ова неколку пати. Ако бебето продолжува да плаче, не инсистираат на неговата сопствена земја, само почекајте и обидете се повторно за една недела.

Видео: 39 триесет и деветтата недела од бременоста. 39 недели на бременост

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Прашања кои се појавуваат на младите мајкиПрашања кои се појавуваат на младите мајки
Постпартална рехабилитација на женитеПостпартална рехабилитација на жените
Опрема шише бебе хранењеОпрема шише бебе хранење
Четвртата недела по раѓањетоЧетвртата недела по раѓањето
Истекувањето на мали шишиња на детето формулаИстекувањето на мали шишиња на детето формула
Со доаѓањето на мајчиното млеко по породувањето: како да се забрза?Со доаѓањето на мајчиното млеко по породувањето: како да се забрза?
Хранење на бебето во првата година од живототХранење на бебето во првата година од животот
1-4 Недели по породувањето1-4 Недели по породувањето
Мешани хранење на новороденото (доење и шише)Мешани хранење на новороденото (доење и шише)
Единаесет недели по породувањетоЕдинаесет недели по породувањето
» » » Девет недели по раѓањето