ma.gurushealth.ru

Враќање на вашата фигура после породувањето

Видео: враќање на вашата фигура по породувањето - Дел 1

Враќање на вашата фигура после породувањето

Среќен се грижи за дете во првите месеци по раѓањето може да направи да заборавите за се грижи за себе.

А балансирана исхрана и вежбање постепено ќе ви помогне да ја поврати добра фигура. Како брзо да се случи тоа зависи од тоа колку време ќе може да се посвети на овие работи.

Колку употреба во постот за време на бременост и лактација, како и тоа е погоден за завршување на релевантните фази на животот да му помогне на телото да се движат подалеку од чувство бремена и се врати на претходната форма. Постот е изненадувачки интензивира природна тенденција на телото да се исцели. Се разбира, постот е многу полесно ако млада мајка постел пред бременоста.

Како да се отстрани вишокот на тежина по породувањето?

Вашето тело има промени и никогаш нема да биде потполно исти како порано. Еден бременост - а особено на две или повеќе - до одреден степен да го промени изгледот на стомакот и бутовите, како и обликот на градите. Некои жени сметаат дека овие знаци на мајчинството боја, додека други гледаат себеси, не без жалење ...

Но, и покрај овие мали промени, може да се најде добра форма со цел да се чувствуваат удобно во сопственото тело. За да го направите ова ќе треба да се изврши мала програма. Сепак, имајте во предвид дека треба да го изврши полека, имајќи одреден ритам.

Се сеќавам дека во текот на првите недели по раѓањето на вашето тело особено треба одмор.

Телесната тежина со умот. Можете да имаат обновени над 9 месеци - па ќе треба многу време да се губат телесната тежина. Но, не грижете се ако не сте додале премногу, на телесната тежина не е толку тешко. При раѓањето веќе изгуби околу 6 килограми, а во првите денови на престој во породилното одделение протерани вода. Од времето кога матката ќе се најде оригиналната големина, се уште се ослободите од 2-3 килограми. Останува 4-5 кг на вишокот тежина. Брзо губат нив нема да работи, и се стремиме да го стори тоа не вреди.

Разновидна и урамнотежена исхрана без вишок на калории ќе ви овозможи да се вратите на претходната тежина за една година. Запомнете дека вашето тело бара многу напор и енергија за да се грижи за бебето, па дури и повеќе - ако го хранат мајчиното млеко. Во овој случај, на дополнителна тежина ќе остане со вас за подолго време, како и хормонални стимулација поврзани со доењето, промовира зачувување на мастите. Но, тоа е случај и дека доењето, одзема многу енергија, што резултира со постепено губење на тежината, месец по месец. Во секој случај, постепено губење на тежината бара да јадат различни видови храна во разумни количини, како и во согласност со одредени правила диктиран од здравиот разум и одобрени од страна на експерти за исхрана.

 • Јадете редовно, без прескокнување на оброците, особено појадок. Јадете бавно.
 • Ручек и вечера секој ден во исто време, следејќи го ритамот на живот, а вие сакате да снек помалку помеѓу оброците. Ако е можно, на пладне да се организира втор светлината појадокот.
 • Подготви и да се чува во фрижидер изми, излупени и исечени зеленчук (морков, ротквици, моркови), подготвен да се јаде - само во случај, ако многу гладни помеѓу оброците.
 • Јадете разновидна храна: месо, риба, јајца, млечни производи, свежо овошје, зеленчук, скроб и други производи.
 • Ако е можно, да консумираат млечни производи светлина (задебелен јогурт и млеко, малку маснотии сирење).
 • Се подготват јадења во пар.
 • Не заборавајте да пиете многу вода, особено помеѓу оброците.

Ако зборуваме за враќање на нормална тежина, треба да се потсетиме на добро докажани исхрана развиен во САД за пациенти со срцеви заболувања кои се потребни за да се губат телесната тежина во режимот на штедење на енергија. Главната компонента на исхрана е супа од зеленчук, која има добар вкус и кои, исто така, може да се конзумира во било која количина. губење на тежината успех е поголема, толку повеќе на оваа супа е вклучена во исхраната.

Супа од зеленчук рецепт

 • 6 големи главици кромид
 • 1-2 лименки од домати во сопствениот сок
 • 1 голема глава на зелка
 • 2 зелени пиперки црвен пипер
 • 1 китка целер стебленца супа од коцка (трева)
 • Зачини: сол, црн пипер, магдонос, кари или други вкус.

Видео: Како да се направи рамен стомак по породувањето? Враќање на вашата фигура по бременоста и породувањето. Juliy @

Вари сецкан зеленчук во вода за 10 минути, а потоа донесе супа додека готви на тивок оган.
Во текот супа исхрана може да се јаде во неограничени количини. Така што храната не е дефектен, може да вклучува супа на специјална диета.

Препораки за користење на неделна исхрана за да се врати фигурата по породувањето

 • Прв ден: само супа од зеленчук и зеленчук (сите оценки освен банани). Исклучок незасладена чај, вода (без пијалоци кои содржат јаглеродна киселина).
 • Втор ден: само супа од зеленчук, и суровини или варен зеленчук (најдобро - зеленчук Зелен лист не им е дозволено грав и пченка). За вечера може да се јаде голем печени компири.
 • Трет ден: овошје и зеленчук по ваш избор (освен банани 1 компир). Барем една порција супа од зеленчук.
 • Четвртиот ден: три банани, со малку маснотии млеко како пијалок. Барем една порција супа од зеленчук.
 • Петти ден: 250 грама на посно риба со 1-2 тегли конзервирана домати. Најмалку 6-8 чаши на не-газирани вода. Барем една порција супа од зеленчук.
 • Шестиот ден: риба и зеленчук (освен компири), како што се бара. Барем една порција супа од зеленчук.
 • Седмиот ден: диви ориз и зеленчук на побарувачката. Овошен сок шеќер (без јаглеродна киселина). Барем една порција супа од зеленчук.

Во прилог на исхрана може да се препорача сет на вежби од богатствата на јога или qigong, и стандардни безалкохолни фитнес програма во смисла, како што е наведено во книгата "Столбовите за здравство» (Sdulen дер Gesundheit).

Како да се зајакне стомачни мускули по породувањето

дуе стомакот и неговата кожа фрлени? Се разбира, тоа е тажно. Но, тоа ќе изгледа за долго. Замислете дека вашата матка, vesivshaya пред бременоста околу 50 грама, пред породувањето зеде речиси целиот абдоминалната празнина. Под притисок на овој импресивен во неговата големина објект стомачните мускули "се пресели подалеку", и некои од нивните влакна се протегала. По шест недели после породувањето стомачните мускули и самите ќе се намали, а потоа ќе бидат во можност да ги зајакнат со помош на вежби.

Кога да започнете? Забелешка: зајакнување на стомачните мускули треба да бидат ангажирани по помината седниците на вежби за реставрација на перинеумот. Ако ги споредиме стомакот во куќата, можеме да кажеме дека на перинеумот - еден кат го чуваат генитоуринарниот и дигестивниот помагала. Затоа, важно е прво на сите да се зајакне "кат".

подготвителни вежби. Пред да започнете со "вистинска" работа на мускулите, почнете со едноставни загревање вежби. Земете длабок здив - така што неговиот стомак е направен, а потоа ќе издишување се повлече вашиот него-го следат онолку пати колку што можете, обидувајќи се да не премногу биче. Онолку долго колку што не постојат класи, заврши контракција наизменична и релаксација на мускулите глутеалната. Така можете постепено ќе се подготват на стомачните мускули да се зајакне.

Што вежби се пожелни да се врши? Главно, не треба да се направи класичен вежби за стомакот ( "pedaling", "свеќа", и така натаму. Д). Кога извршува од страна на конвергенција на рамениците со колковите и го свитка 'рбетот, што резултира со болки во грбот. Во текот на овој процес притисокот во абдоминалната празнина и, следствено, на перинеумот, која ги охрабрува тела долу- покрај од овие вежби, стомакот, најверојатно, ќе се издадени повеќе отколку да стане рамен. Кога "право" вежбање на стомакот ќе биде издаден во однапред, а потоа се повлече, и назад - vytyagivatsya- abdominals, така треба да биде развиена од страна на истегнување или прави вежби на хоризонталната лента, секогаш на издишување.

Вежби за пример. Легнете на грб, свиткајте ги колената, ставајќи ги на подот, издишување колку што е можно слегување во стомакот, и ќе остане во оваа позиција за неколку секунди. Во прво време, можете да направите оваа вежба за краток период, а потоа постепено се зголеми времетраењето до 20 минути. Кога вежба стави својата рака на вашиот стомак, ако се чувствуваат под притисок, како да стомакот "турка напред" - така не треба да биде. Компресира перинеална мускули во исто време бескорисни: тоа само ќе го зголеми притисокот во абдоминалната празнина.

Сметаат дека некои вежби кои ќе ви помогне да се врати на обликот на вашата фигура

Лекарот може да препорача дополнителни вежби и да контракции на матката што е можно поскоро, затегнување на стомачниот ѕид и се врати на тонот на вашето тело. Тоа обично трае околу шест недели, додека на матката се враќа во својата нормална големина и позиција во карличната празнина. Но може да се, сепак, почнуваат да се вклучат и во клиника веднаш по раѓањето.

Лежечка положба. Склопени раце, лежејќи на грб. Полека подигнете главата и рамениците од неколку сантиметри, се протегаат стомачни мускули.

Кегел вежбите. Компресија на дното на карлицата дека сте имале во текот на целата бременост треба да продолжи и по раѓањето. Тие се многу корисни за лекување по epizotomii и подобрување на тонусот на мускулите на карлицата и вагината. Почнете со вежбање, како по породувањето, како е можно поскоро.
По посетата на гинеколог по четири до шест недели по раѓањето, ќе бидете подготвени да почнат да прават целосната програма. Опиша вежби се насочени не само кон подобрување на вкупната тонусот на мускулите, но исто така и на изработка на таква ранливи места како половината, бутовите, задникот и стомакот. Секојдневно вежба за десет до петнаесет минути ќе биде поефикасна за вас од долги сесии одвоени со долги на време.

Градите подобрување. (Вежбата се врши два пати за секоја страна.) Застанете со нозете, освен, оружје издигнати над главата, вртење на дланка напред. Земете длабок здив и издишување полека, се наведнувам и се протега од левата страна, се протегаат и се протега на мускулите на градите на десната страна од телото на бројот на осум. Врати се на стартната позиција и повторете го истото со наклон кон десно.

велосипед. (Вежба за колковите, стомакот, половината.) Легнете на грб на подот, стави рацете покрај телото, дланките надолу. Донесе колената поблиску до градите и пресврт на нозете како возење велосипед. Повлечете чорапи и исправете ги колената. Диши длабоко и рамномерно. Дали ова најмалку пет пати на почетокот, донесе до 25 пати.

флексија. (Вежба за стомакот.) Легнете на грб со свиткани колена, се превиткуваат и да го достигне за десна рака на левото колено, издишување на бројот на пет. Повторете го истото за другата страна. Во иста позиција стигне двете раце се прошири на двете колена. Во овој случај, вие не треба да се земат во седечка положба. Само се наведнуваат напред, додека да се чувствувате тензија на стомачните мускули. Направете го ова 10 пати.

Подигање на колена. (Вежба за стомакот и задникот.) Легнете на грб на подот. Земете полу-седечка положба, лактите одмара на подот. Полека се повлече десното колено до градите додека укинување на левата нога за три до четири инчи од подот со проширена коленото и пети. Врати се на оригиналната позиција и повторно затегнувајте градите левото колено, влечење на десната нога. Стори сé што е бавно, со чувство на истегнување на мускулите. Вежба шест пати.

продолжување.(Вежба за стомакот и задникот.) Легнете на грб на подот. Стави ги рацете зад главата и подигнете го горниот дел од телото. Нозе и прсти во исто време треба да се прошири. Одржување на оваа позиција до пребројувањето на три деца, а потоа се релаксира. Се повторува.

Страна нога покренува. (Вежба за колковите.) Легнете на десната страна со продолжен десната рака, го стави на главата. левата рака лежи на подот во градите за рамнотежа. Полека подигнете левата нога за бројот на осум, и полека спуштете. Обидете се да се спротивстави на имагинарното гравитација кога кревање и спуштање на нозе. Дишам подигање на нога и издишување, намалување. Се тркалаат во текот на другата страна и да го повтори истото. Дали десет пати на секоја страна.

За подигање нозе. (Внатрешна страна на бутот.) Легнете на грб на подот со благо свиткани колена и стегнати нозе. На дишам, подигнете ја десната нога исправи, како што издишување го повлече на страна, се наведнувам, што резултира во вертикална положба, а потоа правење на здив, намалување на ногата. Повторете го истото со левата нога. Дали пет пати за секоја нога.
Обичните домаќинство задолженија често се поврзува со потребата да се наведнуваат надолу, се наведнувам и истегнување.

Кога виткање на пелени и бебе облека стави кошница на подот, се наведнувам од половината да се укине секоја работа и се врти на сите стави на маса зад вас. Ова е многу корисно и помалку заморно од укинувањето перење кошеви во различна позиција.

Корисни совети како да се врати на фигурата по породувањето

 • Игра спортски веднаш по породувањето е опасно, бидејќи тетивите се во тон само по 5-6 месеци. Користете ги следниве совети како да се вратам на активен живот, без да се изложуваат на ризик.
 • По завршувањето на крварењето: одење, мазни пловидба. 6-8 недели: вежби за реставрација на перинеумот (по консултација со гинеколог).
 • Кога перинеална мускули се во тон: стомачните мускули, но не сите.
 • По 4 месеци: вежба за кардиоваскуларниот систем (спортски пливање, возење велосипед), освен трчање (не порано од една година).
 • Имајте на ум дека за "видливи" резултатите треба да бидат вклучени во некој вид на спорт најмалку 2 пати неделно по еден час (за ова треба да се додаде 15 минути за да се загрее, а во завршна вежба). За зафатен распоред на млада мајка е многу!
 • Зошто не се регистрирате за курс или гимнастика во спортски клуб со нејзината пријателка? Двете од вас ќе мора да плаќаат помалку за медицинска сестра, кој ќе седне со вашите деца, и заедно ќе бидат посреќни.

Борба против целулитот по породувањето

Ако сте склони кон целулит и тоа се манифестира пред тоа, тогаш по раѓањето може да стане забележливо, особено за време на бременоста, ќе се постигне многу на телесната тежина.

За борба против "кора од портокал" масиравме применуваат на проблемот области на кожата антицелулитни креми. Оваа е да се зголеми циркулацијата.

Вашата исхрана треба да содржи многу вода (1,5 литри на ден) и малку сол. Ако саканиот резултат не е, може да побара од лекар специјалист за да ги добијат следниве постапки.

Мезотерапија

Ова воведување на специјални препарати по microinjection (произведени истовремено 4-6 mm игли користење mezoinzhektora) на бутовите, стомакот, внатрешната површина колената и на листовите.

Јонизација и електротерапија

Овој електричен дренажа што се врши со помош на електроди во прилог на нозете, глуждовите, листовите, колената, долниот и горниот бутовите.

електрофореза

Ова дренажа клетки што се произведува од страна на две игли, се внесува под кожата, која се пренесува преку електрично празнење со различна дебелина.

Видео: враќање на вашата фигура по породувањето. Како да се губат телесната тежина брзо по породувањето. Што може да се јаде после породувањето

Endermologie

Ако се породи со царски рез и вашиот заеднички е многу забележлива, или не сте во состојба да се губат телесната тежина и покрај правилен начин на живот - може да се оди endermology разбира. Третманот се состои од различни видови на масажа и одводнување и спроведена физиотерапевт. процедури цената е доста висока.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како што се добиваат на тежина во текот на бременоста. Дали треба да се откажат од алкохол и кафе?Како што се добиваат на тежина во текот на бременоста. Дали треба да се откажат од алкохол и кафе?
Хормонална нерамнотежа во телото кај жените после породувањето: причините, знаци, симптоми,…Хормонална нерамнотежа во телото кај жените после породувањето: причините, знаци, симптоми,…
Стрии на стомакот после породувањето: Како да се отстрани, да се ослободи од домаСтрии на стомакот после породувањето: Како да се отстрани, да се ослободи од дома
5-8 Недели по породувањето5-8 Недели по породувањето
Бременост по IVF период, знаци, симптоми, управување соБременост по IVF период, знаци, симптоми, управување со
Твојата неродено дете веќе е роден во васТвојата неродено дете веќе е роден во вас
По раѓањето, болки во нозете, зошто?По раѓањето, болки во нозете, зошто?
13-17 Недела од бременоста13-17 Недела од бременоста
Како да се биде интимен со животот дои - дали хормонални контрацептиви да се заштитат себе си?Како да се биде интимен со животот дои - дали хормонални контрацептиви да се заштитат себе си?
Сексуален живот по породувањетоСексуален живот по породувањето
» » » Враќање на вашата фигура после породувањето