ma.gurushealth.ru

Стрии на стомакот после породувањето: Како да се отстрани, да се ослободи од дома

Видео: Стрии после породувањето. Што е причината? Како да се ослободите од стрии дома? велат експертите

Стрии на стомакот после породувањето: Како да се отстрани, да се ослободи од дома

За време на репродуктивниот период абдоминална дебелина се зголемува неколку пати.

Видео: Како да се отстрани стомакот масти по раѓањето дома | YourBestBlog

Како што промени се случуваат доволно брзо, тоа не е изненадувачки дека жените во текот на бременоста стрии се случи - тесни црвени ленти кои личат на лузни. Тие се јавуваат во текот на бременоста и по породувањето стануваат потенки и да стане сребро. Конечно тие имаат тенденција да исчезне.

Појавата на стрии толку вознемирен некои жени, кои ќе почнат да се срамат од своето тело. Во овој безброј производители направи креми, лосиони и други "чудо" лекови. Покрај тоа, популарниот ласерски козметологијата. Не сите предложени алатки обезбеди вистински траен ефект, но ќе се кандидира на ризикот од иритација да се направи кожата мека стомакот. За среќа, постојат рецепти кои навистина им помогне на намалување на стрии и тоа нема да му наштети на вашето здравје.

Како да се отстрани, да се ослободи од стрии по породувањето дома

Здравата исхрана

Тоа може да изгледа дека борбата против стрии со помош на храната е доста чудно, бидејќи кожата е растегната се должи на зголемување на обемот на стомакот. Сепак, некои храна придонесе за лекување на оштетените ткива и растот на здравите клетки.

Консумирајте храна богата со протеини и витамини Ц, Е, К, и цинк. Особено, екстензии корисно да се користи ореви, семки, млечни производи, лиснат зеленчук, домати и црниот дроб.

физички вежби

Не постои ништо што крева на кожата на стомакот, како зголемување на тонусот на мускулите. Ова не значи дека треба да преземете само на прес: најдобро средство за борба против непријатни последици на бременоста - сложена вежба која зајакнување на основните мускули.

алое вера

Сок од овој вкусен совршено moisturizes и лечи кожата, така што таа е вклучена во составот на многу козметички производи. По можност користете свежо сечено лисја, но ако тоа не е можно, тогаш купи врз основа на алое гел и применува тоа директно да се водат најмалку еднаш на ден. Сок е доста леплива, но тоа брзо се апсорбира. Таа содржи ензими кои придонесуваат за замена на оштетените клетки здрави, со резултат дека следната бременост станува помалку забележлива.

етерични масла

Најдобро е кога се протега помага масло од лаванда. Следниот настап - масло од чајно дрво. Лаванда масло треба да се примени на проблемот област три пати на ден, и пожелно е да започне во вториот триместар од бременоста (во почетокот на бременоста не може да ја користите оваа алатка).

По можност, да го додадете во други масла, вршење на функција на основа: на пример, камилица, бадем, авокадо или јојоба - тие исто така се забрза исцелување на кожата. Масло од чајно дрво лекува лузни. Се нанесува еднаш дневно.

Моќен домашен лек

Ако стрии се многу видливи, обидете се да се зголеми ефектот на масла, да ги усогласи со витамини. Ова може да се направи дома: едноставно се капсули на витамини А и Е, ги отпакува и ќе се измеша содржината со авокадо, лаванда и камилица.

какао путер

Какао путер може да се користи за време на бременоста да се спречи стрии. Ако се фаќа стомак два пати на ден за неколку минути, вашата кожа ќе омекне, станаа пофлексибилни и да ја задржат здрав изглед преку зголемување на циркулацијата на крвта.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
32 Недели од бременоста, што се случува?32 Недели од бременоста, што се случува?
Детето порасна: 21-ти, 22-ти и 23-та недела од бременоста.Детето порасна: 21-ти, 22-ти и 23-та недела од бременоста.
Се протега во текот на бременоста (стрии) за да не се протега во текот на бременоста превенција,…Се протега во текот на бременоста (стрии) за да не се протега во текот на бременоста превенција,…
Http://sweli.ru/media/k2/items/cache/0a437fb45f4388e89321519e6c196fa1_s.jpgизменения респираторниот…Http://sweli.ru/media/k2/items/cache/0a437fb45f4388e89321519e6c196fa1_s.jpgизменения респираторниот…
Како да се ослободи од запек во текот на бременоста?Како да се ослободи од запек во текот на бременоста?
Наплата по породувањетоНаплата по породувањето
Лична хигиена во текот на бременостаЛична хигиена во текот на бременоста
Физички и psychoprophylactic подготовка на бремените жени за породувањеФизички и psychoprophylactic подготовка на бремените жени за породување
Изглед и здравје во текот на бременостаИзглед и здравје во текот на бременоста
Пигментните промени во текот на бременостаПигментните промени во текот на бременоста
» » » Стрии на стомакот после породувањето: Како да се отстрани, да се ослободи од дома