ma.gurushealth.ru

Болести на ендокрините жлезди кај бремени жени

Видео: Лецитин време на бременоста. Зошто е важно да се лецитин во текот на бременоста?

Болести на ендокрините жлезди кај бремени жени

Видео: кал бања - Тресет бања

Ако пред бременоста функција на некои ендокрини жлезди беше скршен во првите недели од бременоста, состојба на жената може да uhudshitsya- Понекогаш токму спротивното феномен се случува.

Видео: Alveo2 Резултати 4

На пример, кај жени со Гравесова болест, најновата манифестација на бременоста, во некои случаи, да стане обрасната, а во други (за GG Genteru, НН Улјановск и др.) -oslabevayut. Со зголемување на појавите bazedovizma бременоста мора да се вештачки прекинат.

Видео: Како да се врати хормоналниот систем преку дишењето

Ендокрини пореметувања поврзани со бременоста може да се припише на прекумерна дебелина, понекогаш се забележани во текот на бременоста, особено за време на доењето. Ова дебелината, која може да биде донесено во врска со повреда на хипофизата, кај некои жени се изразува особено силно и станува отпорни. Таквите упорни дебелината обично е придружена со средно неплодност, исто така, тоа зависи, очигледно, за нарушување на хипофизата, кој одигра клучна улога во развојот на генеративната процеси.

Дијабетес во бременост е релативно ретки. Ако пациентот забремени дијабетес, кој се јавува кај околу 5% од случаите се случи, иако не секогаш, влошување на здравјето, што може да доведе до смрт на бремена дијабетична кома. Причината за кома е зголемена потреба за мајката и фетусот кога нема доволно инсулин во своето признавање на панкреасот. Депресивните менталната состојба на бременост, загриженост за судбината на исходот на бременоста и нероденото дете може да придонесе за лошата здравствена состојба (ЛА Krivsky, С.Г. гени).

Кај бремените жени, дијабетичари, оставени сами на себе, има голем број на компликации за време на бременоста, породувањето и постпарталниот период. Овие компликации вклучуваат едем, полихидроамнион, бременост toxicosis, големи, па дури гигант овошје - 5-6 кг или повеќе (ЛА Krivsky).

Со навремено хоспитализација бремени жени, дијабетичари, во отсуство и помош за рационално смртноста кај мајките може да се намали на 0,5%, и деца - до 25% (SG гени).

Третманот се состои во назначување на посебен, ниско-јаглени хидрати, но инаку исхрана: dietetichesky (за дијабетичари), леб, месо, јајца, сирење, млеко, зеленчук (освен компири, моркови, цвекло и грав), витамини, итн (Б .. Баранов). Истовремено се администрира инсулин во количина ефективна асимилација на јаглени хидрати храна и минимална уринарна екскреција на шеќер.

Соодветни заштитни тераписки режим во насока на shchazhenie ментален пациент е предуслов за лекување.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Тироидната жлезда време на бременоста. Зголемување на телесната тежина кај бремени жениТироидната жлезда време на бременоста. Зголемување на телесната тежина кај бремени жени
Бремените жени не можат да пијат алкохол, дури и во минимални дозиБремените жени не можат да пијат алкохол, дури и во минимални дози
Бременост и мигренаБременост и мигрена
Pinworms (Enterobiasis) кај бремени жени и доилкиPinworms (Enterobiasis) кај бремени жени и доилки
Дали е можно за бремени жени таблети во третманот на црви?Дали е можно за бремени жени таблети во третманот на црви?
Норма индикатори нухална транслуценца. Нормално нухална транслуценцаНорма индикатори нухална транслуценца. Нормално нухална транслуценца
Http://sweli.ru/media/k2/items/cache/8ff89376d072f546d093af32c351dcc8_s.jpgискусственный абортусHttp://sweli.ru/media/k2/items/cache/8ff89376d072f546d093af32c351dcc8_s.jpgискусственный абортус
Набљудување на текот на бременоста во женски консултацииНабљудување на текот на бременоста во женски консултации
Црви во текот на бременоста, симптомите на црви во бремени жениЦрви во текот на бременоста, симптомите на црви во бремени жени
» » » Болести на ендокрините жлезди кај бремени жени