ma.gurushealth.ru

Тапи и остри болки, грчеви во текот на бременоста

Тапи и остри болки, грчеви во текот на бременоста

Сите видови на досадна и болка, а понекогаш и тешка болка, најчесто се случуваат во последните недели од бременоста.

Често се случува, и мускулни грчеви во нозете и стомакот, особено во текот на ноќта кога сте уморни. Понекогаш фетусот доаѓа од чувството дека тој е ангажиран во гимнастика во матката, постојано фрлање удари на нејзината мајка.

причини


Поголемиот дел од болката доаѓа од слаба циркулација и притисокот на противничката расте бебето на вашиот стомак, мочниот меур, нерви, цревата, ребра, белите дробови, а понекогаш и, се чини, сите мускули и коски во вашето тело. Болка во долниот дел на стомакот и бутовите предизвикани од притисокот на бебето на нервите или омекнување на карличните зглобови во пресрет на породувањето.

Видео: Што болка во десната страна? Причина и последица

третман


Едно училиште на мислата тврди дека грчевите се предизвикани од недостаток на калциум и препорачува зголемување на потрошувачката на млечни производи или со земање калциум. Во други училишта соработници грчеви во кршење на рамнотежа помеѓу калциум и фосфор и проповеда намалување на приемот на млеко, која е богата со минерали и. Студии не го поддржуваат таквиот пристап.
Некои жени се избегне грчеви во нозете може да носат завој во текот на денот или во наизменични периоди на работа и одмор. Олеснување може да даде покачување на нозете или стапалата, со притискање на тврда површина. Брзо и лесно масажа на нозете се движат нагоре и надолу ќе се намали грчеви, но нога е време да ве вознемируваат. Превземаат кратки прошетки или вежби за да се водат на теле мускули пред да одите во кревет.
Ако болката е тешка и пролонгирана, обратете се кај вашиот лекар. Тоа е добра идеја во секој случај. Долгорочна болка може да биде предизвикана од згрутчување на крвта, затнати вени, иако тоа се случува ретко.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
22 Недели од бременоста, што се случува?22 Недели од бременоста, што се случува?
Локација на внатрешните органи во текот на бременостаЛокација на внатрешните органи во текот на бременоста
Проблеми во третиот триместар од бременостаПроблеми во третиот триместар од бременоста
Постпартална рехабилитација на женитеПостпартална рехабилитација на жените
Sprains и фрактури на карлицата зглобовитеSprains и фрактури на карлицата зглобовите
По раѓањето, болки во нозете, зошто?По раѓањето, болки во нозете, зошто?
Болки во стомакот за време на бременост, влечење, прободување болка во долниот дел на стомакот во…Болки во стомакот за време на бременост, влечење, прободување болка во долниот дел на стомакот во…
33 Недели од бременоста, што се случува?33 Недели од бременоста, што се случува?
Болка во IBSБолка во IBS
Ако се загрижени за болка во долниот дел на стомакот за време на бременостаАко се загрижени за болка во долниот дел на стомакот за време на бременоста
» » » Тапи и остри болки, грчеви во текот на бременоста