ma.gurushealth.ru

Simfizioliz за време на бременоста

Simfizioliz за време на бременоста

Taz се состои од 3 пара на коските (Илиум, ischium и срамни) меѓусебно поврзани со зглобови и лигаменти.

Една од овие зглобови е пубичната симфиза - седентарен начин на заедничко поврзување на двата срамни коски.

Многу жени се жалат на болка во карлицата (обично во пубичната симфиза) на крајот од бременоста или кратко време по раѓањето.

Причината за болка е слабеење на лигаментите кои се поврзете на карлицата. Тоа доаѓа под влијание на одредени супстанции (релаксин), предизвикувајќи некои razdvizheniya карличните коски, зголемување на капацитетот, се подготвува за претстојните испорака. Во некои случаи, износот произведени над нормалното ниво на релаксин. Комбинација на висока концентрација на супстанцијата во телото со зголемување на товарот на карлицата за време на бременоста и породувањето може да предизвика simfioliza синдром, кој може да се манифестира:

  • исто како болка во пределот на карлицата (всушност simfioliz);
  • дисперзија на пубичните коски (simfizioliz);
  • акутна руптура на симфизата.

Всушност simfioliz манифестира нежност кога притисок се применува во областа на пубичната симфиза и сакроилијачните заеднички, но коските од утробата на мобилност не е откриен.

Simfizioliz карактеризира со формирање на дијастаза (разликата) помеѓу двете пубичните коски, мобилноста на пубисот симфизата, осетливост на палпација на областа (може да бидат исфрлени), појавата на патка одењето (при одење жена се превртува од една нога на друга).

третман simfioliza и simfizioliza: жена препорачува многу на одмор во легната позиција (да се намали товарот на карлицата), носи карлицата појас (еластичен завој, одредување на карлицата во нормална положба), за вршење на вежби кои се зајакне мускулите на карлицата, половината и колковите во исхраната вклучуваат храна која содржи калциум. За време на бременоста, не постои лек. Како општо правило, нормална состојба на симфизата е вратен во 3-4 месеци по раѓањето.

Акутна руптура, најчесто се случува за време на породувањето симфиза големи овошје, во присуство на тесна карлица, кога груба акушерски манипулации за време на породувањето. Кога ќе се скрши симфиза постои остра болка во јавната заеднички, на палпација на делови од телото се утврдени од страна на разликата срамната коска и мобилноста на нивните рабови и остра болка.

симфиза јаз може да биде делумно или целосно. По целосно прекин на симфизата како резултат на повреди на карлицата прстен интегритет на една жена не може да се подигне испружена нога, одењето во овој случај е во природата на довлечкаа. Акутна руптура симфиза Третманот се состои од кревет за 1-2 недели (жена поставени на тврда површина на задната страна со разредена надолу или странично), употребата на карличниот појас. По 2 недели од почетокот да се подигне една жена дозволи да оди со патерици. Во тешки случаи, операцијата е изведена - simfizektomiya и simfiziodez (дисекција пубичната симфиза и да го врати нејзиниот интегритет користење на специјални хардвер).

Породувањето кај жените со simfioliza синдромот главно безметежен, вагинално. симфиза прекин се многу ретки (1 случај од 200 раѓања на жените во областа на јавните болка симфизата).

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Taz, карлицата, која е формирана од страна на две хип коски, сакрум и coccyx и mezhlobkovym…Taz, карлицата, која е формирана од страна на две хип коски, сакрум и coccyx и mezhlobkovym…
Стабилна и нестабилна карлична фрактура на карлицата прстенСтабилна и нестабилна карлична фрактура на карлицата прстен
Прва помош за фрактури на колкот: клиничка евалуацијаПрва помош за фрактури на колкот: клиничка евалуација
Фрактури на карлицатаФрактури на карлицата
Тироидната жлезда време на бременоста. Зголемување на телесната тежина кај бремени жениТироидната жлезда време на бременоста. Зголемување на телесната тежина кај бремени жени
Вентрален поглед на близнаци врска. соединение странични и грбната пати близнациВентрален поглед на близнаци врска. соединение странични и грбната пати близнаци
Mezhpyastnye зглобовите, articulationes intermetacarpeae, рамни површини се формираат странични…Mezhpyastnye зглобовите, articulationes intermetacarpeae, рамни површини се формираат странични…
Sprains и фрактури на карлицата зглобовитеSprains и фрактури на карлицата зглобовите
Карличен излез димензии во акушерствоКарличен излез димензии во акушерство
Тоа боли срамната коска за време на бременоста, болки во пубичниот делТоа боли срамната коска за време на бременоста, болки во пубичниот дел
» » » Simfizioliz за време на бременоста