ma.gurushealth.ru

Локација на внатрешните органи во текот на бременоста

Локација на внатрешните органи во текот на бременоста

Од околу 28-та недела од бременоста на бебето во телото на мајката станува прилично гужва.

Тој треба се повеќе и повеќе простор, и внатрешните органи се принудени да се повлечат под напад на матката. Се разбира, ова не е без последици. Скратен здив, металоиди и слабост на мочниот меур - типичен сателити последните недели од бременоста. Сепак, некои агенции се изненадувачки добро со извонредна товар. По раѓањето, тие брзо се врати во своето заслужено место.

Бебето и матката постепено се менува на внатрешните органи.

мочниот меур

Мочниот меур почнува многу рано да реагираат на промените предизвикани од бременоста - долго пред заоблени стомакот. Сфинктер на мочниот меур покажува одредена чувствителност на зголемено ослободување на прогестерон во крвта. Овој хормон се грижи за опуштање на мускулите, детето може да расте без мешање. Нејзината акција влијае на мочниот меур: сфинктер престанува да функционира беспрекорно. И ако ние додадете притисокот на матката, постои само едно нешто - не се губи пред очите на најблискиот тоалет. Обидете се во текот на мокрењето подигне малку стомакот - тогаш мочниот меур испразни до крајот, а ти не ќе треба да се кандидира на бања толку често.

срцето

Ова шупливо мускулна орган сега е транспорт на околу 1,5 литри крв повеќе од пред бременоста. Добро е што срцето е безбедно сместен во задниот дел на градите - дури и кон крајот на бременоста, матката не може да посегне по вообичаено својата позиција. Сепак, срцебиење и стегање во градите се уште е прилично честа. Ова се должи на фактот дека на кислород доаѓа од белите дробови, понекогаш не е доволно. Тогаш срцето почнува да чука побрзо, така што, и покрај сè, за да се обезбеди кислород на вашето дете.

Видео: Локација на внатрешните органи во текот на бременоста кај жените

Нивната физичка активност може да имаат срце за поддршка на неговата напорна работа. Особено погоден за оваа намена се спортови кои бараат издржливост познато, на пример пливање или долги прошетки.

Ако силна чукање на срцето е најдобро да легне за некое време. Бидете сигурни дека горниот дел од телото беше укината, нозете исто така, се обидуваат да се одржи повисока. Во оваа позиција, плацентата е особено добро снабдени со крв.

стомакот

Од 34-та недела од бременоста, кога бебето ќе почне неделно зголемување на телесната тежина 200 грама, вашиот стомак не е во можност да се земе половина од нормалната исхрана. А ова и покрај фактот дека сте, во принцип, не би одбиваат да јадат добро.

Стомакот - е орган кој најмногу страда од недостаток на простор се должи на зголемената матка. Поради постојаното долниот езофагеален сфинктер малку подотворена притисок се зголемува гастричната киселина во хранопроводот и предизвикуваат горушица. Подобрувања може да се постигне ако има малку и често, во исто време се обиде да носат лабава облека.

црниот дроб

Црниот дроб - главните метаболички орган. За време на бременоста, таа, исто така, мора да работи со полн капацитет. Од храната што се произведува сите потребни хранливи состојки вас и вашето бебе, а во исто време го прави сигурни дека да се задржи и да го донесат телото на сите штетни супстанции. Од црниот дроб се состои од еластично ткиво, тоа може да омекне. Помош неа, не консумираат премногу масти, кои молекули се паднат со голема тешкотија. Бидете сигурни да се консултираат со лекар ако се чувствувате тешка чешање по целото тело. Причината може да има проблеми со црниот дроб. Во овој случај, ќе треба посебен третман.

Видео: поместување на внатрешните органи во текот на бременоста / Mürz Murzovi4

белите дробови

Во последната третина од бременоста на износот на светлината се намали за една четвртина, како и двете се ограничени од страна на голем матката. Како резултат на тоа, - недостаток на воздух. Кога ќе се искачи по скалите, па дури и само со крпа по туширање, може да се почувствува недостаток на воздух. Кон крајот на бременоста по 36-тата недела, под притисок на белите дробови одеднаш слабее, тоа значи дека главата на детето е намален во мал слив. Ако сте себеси фатени на фактот дека тоа е тешко дишење и се бори за воздух, и да престане за неколку минути целосно да се концентрира на вашето дишење. Обидете се барем секој втор здив преку носот да се направи. Издишување преку устата, каде што светлината од целиот празнење на воздухот низ. Чувајте дишење на овој начин се додека вашето дишење не е нормално.

Движењето е многу корисен и лесно. Дневен половина час одење пешки или со велосипед или на истата половина час помина во базенот, го подобрува снабдувањето со кислород и за мајката и детето.

цревата

На црево не е полесно отколку на мочниот меур - прогестерон хормон и тесна услови ограничи неговото функционирање. Тоа не е чудно што многу жени да се стави крај бременост страдаат од запек. Но сега проблемот со цревата е особено проблематично затоа што стомакот прави самата се чувствува постојано чувство на исполнетост и горушица. Пијте повеќе, секој ден да се најде време да се вежба и да ги следат исхрана - треба да биде колку брутална храна може да биде на вашето мени. Овие мерки ќе им помогне на вашиот варењето на храната ќе останат на врвот и да се спречи појава на запек.

Но, ако времето е веќе изгубена за превенција, јадат сливи потопено во вода, а потоа веднаш се напие од водата во која се впие. Ленено семе, исто така, има благо лаксативно дејство.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Индикации и контраиндикации за супрапубична пункција на мочниот меурИндикации и контраиндикации за супрапубична пункција на мочниот меур
Особено оштети карличните органи кај женитеОсобено оштети карличните органи кај жените
Акутна уринарна ретенција произлегува од компресија на уринарниот тракт (аденом или рак на…Акутна уринарна ретенција произлегува од компресија на уринарниот тракт (аденом или рак на…
Аномалии на мочниот меур на ембрионот. Дефектите во мочниот меур на фетусотАномалии на мочниот меур на ембрионот. Дефектите во мочниот меур на фетусот
Улогата на плацентата и амнионска течностУлогата на плацентата и амнионска течност
Пункција на мочниот меурПункција на мочниот меур
Амниотомија за време на породувањетоАмниотомија за време на породувањето
Невроген на мочниот меур кај деца. причиниНевроген на мочниот меур кај деца. причини
Физиологија на мочниот меур. Инервација на мочниот меурФизиологија на мочниот меур. Инервација на мочниот меур
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
» » » Локација на внатрешните органи во текот на бременоста