ma.gurushealth.ru

Болки во стомакот за време на бременост, влечење, прободување болка во долниот дел на стомакот во текот на раната бременост

Нема потреба да се грижите премногу: во повеќето случаи причината е безопасен и не ви или на бебето се закануваат. Иако не му наштети на лекар за да ја разјасни ситуацијата. Ако овие симптоми се скриени обука рунда, или надуеност, можете да го остатокот лесно. Но, ако тоа е предвремено контракции, воспаление на cecum, или прееклампсија, се бара итен медицински мерки.

  • Обука рунда. Најчеста причина заболувања се обука (лажни) контракции, кои се карактеризираат со неправилни контракции на матката. Ќе ги препознаете по максималното времетраење од 45 секунди и фреквенција појава на не повеќе од 3 пати на час.
  • Породилни болки. Ако стомакот стврднува во редовни интервали, и болка придружена со мало крварење, треба да се провери да се види дали понудата со грлото на матката. Во случај на предвремено породување се применети Магазин-литичките агенси кои го инхибираат контракциите. Покрај тоа, таа треба постојан надзор од страна на лекарите за бремената жена во болница.
  • надуеност. Од активноста на цревата се намалува за време на бременоста, и кралицата го прави одредени технички пречки може да се појави оток, предизвикувајќи сериозни болки во стомакот. Освен физичката активност, добар лек сите овие симптоми е чај од ким, анасон и анасон. Нежна масажа или перница со цреша јами се, исто така, можат да се отстранат или да се намали болката. се бара прием на дрога само во ретки случаи.
  • Fibroids. Во раните фази на бременоста раст на матката мускулите понекогаш се случува премногу брзо. Последица на тоа може да биде изгледот на fibroids, вредноста на кои понекогаш достигнува големина на тупаница. Со недоволно снабдување со крв на влакнест може да предизвика силна болка. Третман на анти-инфламаторни лекови, како што е парацетамол, обично дава добри резултати. Само сети се, секогаш е потребна претходна консултација со лекар. За среќа, fibroids ретко се причина за предвремено породување.
  • Слепо црево. Се разбира, можноста за воспаление на слепото црево не може да се исклучи за време на бременоста. Но, неговата дијагноза кај жените во државата е многу тешко: прво, болката се изразени не толку колку што во отсуство на бременост, и второ, тие не се појавуваат во стомакот и во горниот дел на абдоминалната празнина, на подолго траење, повисока. Причината е во тоа што расте матката турка cecum нагоре. Во акутна операција на слепото црево е потребно.
  • Жолчен меур. Третман на воспалени жолчното кесе и жолчните камења за време на бременоста се врши исто како и во нејзино отсуство.
  • HELLP синдром. Во хипертензивна болест во текот на бременоста може да се појави болка во горниот десен квадрант, чиј извор е проблем со црниот дроб. Понекогаш тие се придружени со гадење и повраќање. Овие симптоми треба да се зема многу сериозно: ако се чувствувате болка во оваа област, најдобро е веднаш да оди во болница. Слична слика на болеста бара итна медицинска интервенција.

Ова абдоминална болка не може да биде борби, бидејќи е премногу рано. Или не? Еве ги можните причини за - и решенија за проблемот на болки во стомакот за време на бременоста.

раст на матката. Матката е се уште расте за да се направи простор за зголемување со секоја минута дете, а тоа значи дека ќе биде непријатно. Непријатност може да биде слаба, кога постои прободување болка за време на промена на позицијата, како ненадеен пораст на креветот наутро. Оваа болка е предизвикана од протегала лигаментите околу matki- тоа може да се намали полека се менува својата позиција и се обидува да дишат длабоко, да се направи на мускулите постигне доволно кислород. Или, можете да ги креваш нозете во карличниот регион: го држи телото во иста позиција, од една страна се потпира на маса или скали оградата додека не се наведнуваат колената и подигнете нозете неколку сантиметри пред него. Брои до 10 и ногата. Направете го ова 10 пати на секоја нога.

несовпаѓање recti. Матката е во пораст, и долги низи на мускулите под средината на стомакот, освен да се прилагодат на новите нејзината големина. Мускули се протегала (може да се чувствуваат дека имаше празен простор, ако се допре стомакот со прстите меѓу нив), и тоа може да биде многу непријатно. Обично сите се враќа во нормала по породувањето.

Видео: Зошто боли стомакот за време на почетокот на бременоста?

запек. Се должи на фактот дека хормоните на бременоста успори варењето на храната и на зголемената матка врши притисок врз повеќе дебелото црево, отпад полека се движат преку гастроинтестиналниот тракт. Појава на запек може да предизвика грчеви. Пијте повеќе течности и да јадат храна со груби влакна (како што се трици крцкава снегулки и зеленчук), тоа ќе ви помогне за ублажување на столче.

бебе трикови. Ако детето е во позиција за испорака, односно, главата се наоѓа во долниот дел на матката, а понекогаш може да биде болка во неочекувани места, додека тој танцува допрете танц на вашите ребра, или играње на мочниот меур, како тапан. Ако тоа се случи, промена на позицијата или мозочен удар во стомакот и да пее на бебето да му го одвлече вниманието.

лажни труд. Понекогаш може да се чувствуваат дека како јаже завиткани во средината и некој затегнува јамката под стомакот и во грбот. Оваа лажна контракции. Ако тие се случуваат често, можеби мислат дека борбата започна, и иако тоа не се случува. Разликата помеѓу лажни и вистински контракции тешко да се разбере: лажни главно се појавуваат во предниот дел на стомакот, тие стануваат посилни со тек на време, ако ќе се подигне на нозе и да пијат многу течности. Ако сензација опстојува, побарајте лекарска помош. грлото на испитување - брз начин да се направи разлика лажни труд од вистината.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Стомачните мускули за време на породувањето. активноста на маткатаСтомачните мускули за време на породувањето. активноста на матката
Прекумерна подвизи се должи на матката hypertonus и клинички изрази многу чести контракции со…Прекумерна подвизи се должи на матката hypertonus и клинички изрази многу чести контракции со…
Предвремено раѓање. Причините за предвремено породување.Предвремено раѓање. Причините за предвремено породување.
Кон крајот на абортус, причините, спонтан абортус закана во доцна фаза на бременостКон крајот на абортус, причините, спонтан абортус закана во доцна фаза на бременост
Diskoordinirovannaya трудови се карактеризира со случаен оддели контракција на матката (на дното и…Diskoordinirovannaya трудови се карактеризира со случаен оддели контракција на матката (на дното и…
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Физички и psychoprophylactic подготовка на бремените жени за породувањеФизички и psychoprophylactic подготовка на бремените жени за породување
Прелиминарните периодПрелиминарните период
Породилни болкиПородилни болки
» » » Болки во стомакот за време на бременост, влечење, прободување болка во долниот дел на стомакот во текот на раната бременост