ma.gurushealth.ru

Бременост длабока венска тромбоза

Видео: процедура: ултразвук евалуација на тромбоза на длабоките вени на долните екстремитети

Покрај тоа, во оваа фаза од бременоста, може да забележите дека имате проширени вени. Ова е резултат на зголемување на износот на крв, обично во нозете. Иако тоа може да биде грда и непријатно, најверојатно, тоа не е неопходно да се третираат ништо друго освен одмор, дигање на нозете и поддршка чорапи.

Видео: тромбоза на длабоките вени на долните екстремитети

Понекогаш, сепак, промени во вените може да биде сериозен проблем за бремени жени. Бремените жени се седум пати повеќе склони кон појава на згрутчување на крвта во длабоките вени, состојба позната како длабока венска тромбоза. Можеби повеќето сериозни последици од непечена тромбоза - белодробна емболија која се јавува кога згрутчената крв бега од ѕидовите на вена и испратени до белите дробови.

Причините за длабока венска тромбоза на долните екстремитети во бременоста

Нормално, згрутчување на крвта за добра цел - да се запре крварење и помогне на телото да се лекува по повредата. Длабока венска тромбоза се јавува кога телото е правилно да се регулира процесот на коагулација. Повеќето пациенти со тромбоза - постарите vozrasta- но бремените жени, исто така, се склони кон тоа, бидејќи на матката притисок забавува циркулацијата на крвта, и постојат многу фактори кои предизвикуваат тромбоза. Физичка неактивност - уште еден фактор на ризик за оваа болест. Покрај тоа, ќе се изложени на оваа болест, ако некој има семејна историја на згрутчување на крвта, ќе мора дебелината, тешка инфекција или биле сериозно повредени, а царски рез.

Видео: Дел 2."Тромболиза катетер длабока венска тромбоза"

Симптоми и знаци на тромбоза на длабоките вени на долните екстремитети за време на бременоста

За среќа, длабока венска тромбоза симптоми се прилично очигледни. Кожата во пределот на препоните и нозете може да биде кул, бледо, но во оние области каде што има згрутчување на крвта, таа otechet, ќе има црвенило, а температурата ќе се зголеми. Тоа ќе биде болно да одат, болка, исто така, може да се случи кога виткање прстите кон коленото. Итна потреба да се консултираат со лекар за да се подложат на дијагностички ултразвук и да добијат потребниот третман.

Видео: тромбоза на длабоките вени на долните екстремитети. За инсталирање на филтерот Апликација

Тромбоза третман на длабока венска на долните екстремитети за време на бременоста

Третман обично се врши од страна на прием и хепарин, безбеден за бремени дрога која го намалува коагулација на крвта. Најверојатно, на рецепт ќе мора да се до крајот на бременоста.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Ако болки во главатаАко болки во главата
Формирање флеботромбоза во луменот на тромб вена фиксиран на ѕидот на вена, целосно или делумно (…Формирање флеботромбоза во луменот на тромб вена фиксиран на ѕидот на вена, целосно или делумно (…
Главоболка венска тромбоза на интракранијален и синусГлавоболка венска тромбоза на интракранијален и синус
Дијагностицирање на долните екстремитети хронична венска инсуфициенцијаДијагностицирање на долните екстремитети хронична венска инсуфициенција
Hirurgiyaostry површна вена тромбофлебитисHirurgiyaostry површна вена тромбофлебитис
Постпартална тромбофлебитис може да се случи во површните вени на екстремитетите, на матката вени,…Постпартална тромбофлебитис може да се случи во површните вени на екстремитетите, на матката вени,…
Тромбоза хемороиди кај бремени жени. Емболија во текот на бременоста.Тромбоза хемороиди кај бремени жени. Емболија во текот на бременоста.
Болка во долниот дел на нозете. Инвазивни дијагностички методи на истрагаБолка во долниот дел на нозете. Инвазивни дијагностички методи на истрага
Болки во главата. Различни дијагностички методиБолки во главата. Различни дијагностички методи
Тромбоза во бременоста, превенција, лекувањеТромбоза во бременоста, превенција, лекување
» » » Бременост длабока венска тромбоза