ma.gurushealth.ru

Проблеми во третиот триместар од бременоста

недостаток на воздух
Расте матката притиска на други абдоминални органи кои ја повика дијафрагмата нагоре, со што на некој начин го попречуваат слободното движење на белите дробови, која води до губење на здивот. За еден месец пред породувањето, кога плодот е намален во карлицата регионот, под притисок на дијафрагмата се намалува, и диспнеа поминува или значително намалени.

За да се олесни ова, државата на одмор колку што е можно, и пред спиење, да се користи дополнителна перница да се создаде удобна положба.


конвулзии
Болни мускулни контракции или грчеви, обично влијае на теле мускули со повлекување на нозе. За таа може да предизвика недостаток на калциум во телото.

Видео: Трет триместар на бременоста

затоа,

 • редовно се земе калциум таблети;
 • делот масажа нозе, удари грчеви;
 • кога болката ќе исчезне, одиме малку да се подобри циркулацијата на крвта.

Видео: гимнастика ЗА БРЕМЕНИ ЖЕНИ 3 триместар


Вртоглавица и слабост може да ви го наруши повторно во последните месеци од бременоста. Причините за ова - низок крвен притисок и голем стомак.


често мокрење поради зголемен притисок матката на мочниот меур, и ќе уринираат почесто отколку во првиот и вториот триместар. Ограничете го внесот на течности во вечерните часови, така што нема да се разбуди во текот на ноќта. Ништо друго да се направи, ако не се чувствуваат мокрење болка или чувство на печење.

Видео: Гимнастика за бремените / триместар 1-3 / fitball / зглобната гимнастика


металоиди
Понекогаш може да страдаат од горушица или варење. Хранопроводот во долниот дел има стегање - клип, која е лесно да се отвори, кога храната се проголта и се спушта на хранопроводот во стомакот. Во спротивна насока на храната не тече од желудникот во хранопроводот - не овозможи клешта (сфинктер).
Тој цврсто затворени и го спречува повратниот притисок на кисела содржината желудникот во хранопроводот и иритација. За време на бременоста тонот на хранопроводот сфинктер мускулите и значително ослабен и зголемената матка притиска на желади ", а со тоа ја фрла на содржината на желудникот назад во хранопроводот и да ја иритираат. Ова доведува до чувство на горење болка во горниот дел на стомакот, под ребрата и центарот на градниот кош.
За да се спречи или ублажи оваа состојба

 • задржи на диета - Избегнувајте зачинета, масни и пржена храна;
 • вашиот стомак мора да биде празна за повеќе од 3 - 4 часа;
 • Јадете почесто, по 5 до 6 пати на ден, мали делови;
 • во текот на ноќта може да се пие топло млеко и стави перницата под главата на вишок (да се создаде покачена од 15 - 20 см позиција глава);
 • да ги преземат сите антацид (антациди) со помош на лекар.


истекување на урина
Ослабени карличниот под стомакот и зголемената матка, со притискање на мочниот меур од врвот, може да биде причина за случајно истекување на урина, особено при кашлање, смеење или кивање. За да се реши овој проблем,

 • се редовни вежби за зајакнување на карличните Кол;
 • често го испразните мочниот меур;
 • Избегне запек;
 • Не креваат тешки предмети.


Sudamen (минлив исип)
Sudamen обично се јавува кај луѓе со дебели телесна градба, кои страдаат од летните горештини. Како резултат на тешка потење на кожата збира, под градите и се појавува во препоните област влажна црвеникава осип на. Ги преземат сите неопходни мерки:

 • Обидете се да ги задржи овие делови од телото се чисти и суви;
 • Употреба лосиони со акција за сушење;
 • Носат долна облека изработени од памук, наместо на синтетички ткаенини.


оток - оток во зглобовите и прстите. А мал оток е нормално за бременост подоцна. Тоа обично се појавува во областа на глуждот на крајот на денот, и исчезнува во утрото по спиење ноќе. Во утринските часови можете да ги видите и тесни отечени прсти на рацете, а потоа прстите полека се врати во нормала во текот на денот. Ослободете се од едем помага покаже на рацете и мека флексија-екстензија на прстите. Ако оток на глуждот не стивнуваат по доволен период за одмор со нозете покачена или зголемувањето на над глуждот, разговарајте со вашиот лекар.


Болка во лигаментите
Матката е фиксна во карлицата со помош на поддршка елементи, слично на јаже и ги повика лигаментите. Една од главните пареа круг матката лигаменти дека зголемувањето на матката во голема мера се протегала и поради прекумерно истегнување се малку крварење што предизвикува акутна болка и болна локалната чувствителност на допир. Нема посебен третман на овие случаи не се потребни, но, сепак, консултирајте се со вашиот лекар.

А детето учи неговата мајка по мирис долго пред почнува да ги препознава лицата. Како што старее, неговото чувство за мирис е намалена.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Дијареа во третиот триместар од бременостаДијареа во третиот триместар од бременоста
Третман на пациенти со рак на грлото на матката, во комбинација со бременостаТретман на пациенти со рак на грлото на матката, во комбинација со бременоста
Анемија и несоницаАнемија и несоница
Вежба во текот на вториот триместар од бременостаВежба во текот на вториот триместар од бременоста
Гимнастика за бремени жени. 3 триместар. На третиот триместар од бременостаГимнастика за бремени жени. 3 триместар. На третиот триместар од бременоста
Кога се приближува крајотКога се приближува крајот
Држењето на телото да се релаксираат напнати мускули за болки во грботДржењето на телото да се релаксираат напнати мускули за болки во грбот
Ефект на бременоста на нормална светлинаЕфект на бременоста на нормална светлина
Http://sweli.ru/media/k2/items/cache/0a437fb45f4388e89321519e6c196fa1_s.jpgизменения респираторниот…Http://sweli.ru/media/k2/items/cache/0a437fb45f4388e89321519e6c196fa1_s.jpgизменения респираторниот…
По раѓањето, болки во нозете, зошто?По раѓањето, болки во нозете, зошто?
» » » Проблеми во третиот триместар од бременоста