ma.gurushealth.ru

Размена картичка бремена: како изгледа кога издадени

Ја доби замена на картичката бремена, секогаш држете го за себе.

Жената забремени размена картичка во 22-24 недела на гестација (во случај на близнаци, порано - 22 минути неделно).

На последователните посети на лекар жената му дава документ да го новиот резултатите од истражувањата и специјалистички прегледи се снима.

Видео: тргување картичка. Како да се погледне, што се состои од. бременост

За прием во болница (во одделот за патологија или родови) бремена жена треба да ги презентираат своите размена картичка, без кои не ќе се стави во обична болница, и примен во болница или одделот за бремените жени кои не го положиле инспекција, или идентификуваа некои инфекција.

Размена картичка бремена се состои од три одделни делови-купони.

Видео: 9 недели на бременост | obmenkah | Регистрација | првиот ултразвук | Јога за бремени жени |

 • во првиот дел содржи информации за бремена жена која полни во антенаталната клиника или бизнис, каде што стојат на сметка на бременоста;
 • вториот дел содржи информации за постпартална жени (жени кои родиле на бебето), кој е исполнет со ^ во болница лекар, кој го презеде раѓање;
 • третиот дел содржи информации за новороденче, кои се полни во болница акушер-гинеколог и педијатар пред мајката празнење и бебето.

Во првиот дел-картичка останува во болница. Во вториот дел помине мора да се врати во институцијата во која сте биле бремени кога ќе одам таму за да се посети. Третиот дел од картичката да побара од вас педијатар од Клиниката за детски болести, кој ќе биде во прилог на бебето.

Видео: Сметководство бременоста посета на гинеколог, анализи - 10 недели од бременоста

Ние сега се опише во детали делови и детали на секој дел поминување.

Во првиот дел од размената картички бремени ги содржи следните информации:

 • целосно име и презиме;
 • возраст;
 • решавање;
 • минатото болести, операции. Extragenital патологија и репродуктивниот систем проблеми имаат големо влијание врз текот на бременоста, па овие болести се издава посебно во замена на картичката;
 • тековната претходната бременост, раѓање и операции постпарталниот период. Оваа информација е многу важно, врз основа на нив, доктор на патологија оддел или породилното одделение, сега може да се предложат во текот на бременоста или породувањето;
 • дали абортус на жената, каков вид, која година и под кои услови;
 • дали жената има предвремено породување. Ако одговорот е да, во која година и под кои услови;
 • денот на последната менструација;
 • колку пати го посетила лекар во текот на бременоста;
 • кога таа се чувствува првиот мешање на фетусот;
 • карлицата големина, висина, тежина жена при првиот повик на лекарот;
 • позиција на бебето во матката, која презентира дел;
 • на феталното срце (колку отчукувања во минута, што, од она што се слуша страна);
 • резултатите од лабораториските и други студии. Обично овие податоци женски анкета вметнете лист, кои вклучуваат резултатите од тестови и испити од страна на специјалисти;
 • Зедов една жена за породување курсеви за подготовка;
 • жена мајки присуствуваа училиште (класи на грижата за бебето);
 • датумот на издавање на боледување поради пренатална породилно отсуство;
 • проценетиот датум на испорака;
 • зголемување на телесната тежина за бремени жени;
 • се очекува масовно бебе тело;
 • инспекција Табела следење посети (датум, тежина, крвен притисок, докторот потпис);
 • акушер-гинеколог кој врши на бременоста (име, потпис).

Овој дел нема да се врати, тој ќе остане во архивата на болницата во вашата медицинска историја.

Не заборавајте да се врати во вториот дел во здравствена организација (антенатална заштита, трговски центар), докторот кој го предводеше вашата бременост.

Не заборавајте на третиот дел од размена на картички бремена даде педијатар во клиника, каде што има вашето дете.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Колку се испорака во Киев? Искуство и повратни информации украинскиот жените при породување.Колку се испорака во Киев? Искуство и повратни информации украинскиот жените при породување.
Правилната исхрана во 1 триместар од бременоста.Правилната исхрана во 1 триместар од бременоста.
Емоционални и сензорни промениЕмоционални и сензорни промени
Во Виетнам, таа родила близнаци со различни татковциВо Виетнам, таа родила близнаци со различни татковци
Набљудување на текот на бременоста во женски консултацииНабљудување на текот на бременоста во женски консултации
Идентификација на пред-дијабетес во бременостИдентификација на пред-дијабетес во бременост
Патување и БременостПатување и Бременост
Покровителство бременаПокровителство бремена
Научниците во Шкотска го направија картичка Нова Година да се микроскопски димензииНаучниците во Шкотска го направија картичка Нова Година да се микроскопски димензии
Советуваат бремените постарата возрасна група во пренаталниот период.Советуваат бремените постарата возрасна група во пренаталниот период.
» » » Размена картичка бремена: како изгледа кога издадени