ma.gurushealth.ru

Бременоста на возраст од 35 и по 35

Видео: Бременост по 35 години

Сега жените стануваат мајки многу подоцна отколку што беше пред дури 30 години. Откако ќе се смета просек за нулипарите 24 годишна возраст и бремени жени постари од 28 години, официјално се смета pozdnorodyaschey. Сега овој бар беше далеку во минатото. Сега тоа не е невообичаено за една жена од 37 години од нивното прво дете. Овие бременоста во повеќето случаи се одвива без никакви проблеми, што е јасен доказ дека раѓањето на оваа возраст, тоа е премногу доцна.

Се поставува прашањето, зошто е магија старосната граница (28-30 години, 32-35 години, Русија и европските земји) продолжува да игра толку голема улога? Од гледна точка на медицина, тука сè е јасно: со возраста се зголемува ризикот од хромозомски абнормалности. Секоја "pozdnorodyaschaya" жена автоматски добива изложени на ризик. И покрај тоа што процентот на таквите прекршувања се зголемува многу малку, жените во оваа возрасна група се уште силно се препорачува да се оди преку постапката на амниоцентеза.

Старосната граница е поставена во согласност со насоките за антенатална грижа и не значи ништо, како точка од која секој лекар треба да го информира бремена мајка за можноста за изучување на амнионската течност.

Но, останува фактот дека во отсуство на хронична болест на возраст од 35 до 40 години, мајка, и нивните деца помеѓу кандидира на ризикот од не повеќе од младите жени. Стапка од спонтан абортус, предвремено породување и хромозомски абнормалности се зголемува многу незначителни. На општата здравствена состојба на жените кон крајот на бременоста нема ефект.

Бидејќи болести како хипертензија, интервертебралните хернија или било хронична болест, обично се јавуваат само со годините, жените над 35 години, како процент од нив страдаат почесто од помладите. Но, дури и v.etih случаи ретко доаѓа до сериозни компликации. заштита на квалитетот и зголемување на медицински надзор, обично се обезбеди и мајката и детето ведрото текот на бременоста.

Здрави бремени жени постари од 35 години кои се изложени на ризик само во теорија, без потреба за зголемена лекарска контрола. Денес, според тоа, инспекции и постапки за 38-годишна бремена жена не треба да се фундаментално различни од вообичаените медицински следење 28-годишниот бремена мајка. За деца исто така, не постои никаква разлика: на децата од постари возраст на мајката се раѓаат во просек на истиот здравје и виталност, како и деца помлади.

Кога сте над 35

Многу жени намерно се реши на бременоста само по тоа биле образовани и имаат постигнато прв успех во професијата. Но, дури и кога е донесена одлуката, некои парови мора да чекаме долго за нивното дете. За жал, стресот на работа и во секојдневниот живот не се погодни за зачнување. Освен тоа, треба да се земе во предвид дека на способноста за репродукција намалува со возраста.

Видео: монета | Епизода 11 | Бременост по 30-35 години

Но, колку повеќе радост кога, на крајот, сè што работел! Постарите жени особено се обидуваат да водат здрав начин на живот, да се добие целосна информација, а не да се пропушти следниот прием на лекар. Сето тоа има позитивен ефект врз бременоста и породувањето. Но, ако постојано се стремиме да стори сé што е со правилата и не пропуштајте ниту еден од предложените истражувањето, ќе можете брзо да се кандидира во рамките на нивните ментална сила. Размисли за тоа: пренатална дијагностика - тоа не е обврска да се изврши во текот на тоа што ќе биде неопходно и соодветно за вас на трошоците, а не секој можен инспекции. Вие темелно треба да разговара со вашиот гинеколог или специјалист во областа на генетиката: доверлив разговор ќе ви помогне да се смири, да се разбере на постојниот систем на прегледи и медицински извештаи и направи вистинска одлука.

Жените кои ги зголемија за 40 години пресвртница, речиси секогаш може да смета на совршено нормална бременост. Но, постојат некои функции. На пример, сврзното ткиво почнува да ја губи еластичноста по 30. Затоа, лигаментите, тетивите и мускулите ќе ослабне под тежината на бебето во доцната бременост. Ова, пак, може да доведе до рана појава на контракции, прекурзори или да предизвика слаб труд активност во времето на бебето родено. Зголемување на грчеви во нозете, хемороиди и проширени вени на карлицата и често се резултат на слабеењето на сврзното ткиво.

Видео: Планирање за бременост по 35. ризици

Покрај тоа, по 30 го зголемува ризикот од fibroids. Fibroids може да влијае на текот на бременоста и породувањето, и многу зависи од бројот, големината и локацијата (на надворешниот или внатрешниот ѕид на матката). Постои ризик од предвремено породување или царски рез. Но, често и темелно превентивни прегледи (доколку е потребно, дури и еднаш неделно) да ви помогне брзо да се идентификуваат проблемот и да преземе соодветни мерки.

Близнаци

Кај жените, по 35 години почесто се раѓаат близнаци (dvuhyaytsevye) отколку кај помладите. Бидејќи во оваа возраст за еден циклус се случува често две симултани созревање на ооцити, кои потоа можат да се подложат на оплодување. Патем, dvuhyaytsevye близнаци се случи двапати почесто од идентични. Но, зголемувањето на бројот на близнаци и тројки во последните неколку години, исто така, е поврзан со успехот на вештачко оплодување. Благодарение на оваа техника, желбата да се има дете се спроведува успешно, и покрај слабеењето на репродуктивна способност и напредна возраст од родителите. Се повеќе и повеќе парови брзаат да ги искористат предностите на оваа можност, земајќи ги во предвид високата веројатност на близнаци.

Видео: Vlog. Бременост * здравство * Лесно раѓање по 35 години * 2 дел. Лесно бременоста и породувањето

Индустрија, која произведува производи за деца, мора да сметка за овој тренд. Се што е потребно за бебиња: колички, Cribs, облека и така натаму - одамна е произведена во соодветните двојно сет. Вие само треба да научат да управуваат со двојно чудо.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Самохрани мајки здравствен ризикСамохрани мајки здравствен ризик
Британскиот пензионирање се зголеми возрастаБританскиот пензионирање се зголеми возраста
Пушењето го зголемува ризикот од неплодност и рана менопаузаПушењето го зголемува ризикот од неплодност и рана менопауза
Нухална транслуценца со хромозомски аномалии. Twin-to-twin синдром на трансфузијаНухална транслуценца со хромозомски аномалии. Twin-to-twin синдром на трансфузија
Бременост по 40 години, ризици крајот на бременостаБременост по 40 години, ризици крајот на бременоста
Onkologiya-Onkologiya-
Компликации поврзани со постари возраста на мајкатаКомпликации поврзани со постари возраста на мајката
Моќ малолетни мајкиМоќ малолетни мајки
А дете над 35: да бидат свесни за ризицитеА дете над 35: да бидат свесни за ризиците
Нухална транслуценца скрининг. Нухална транслуценца со високо-ризични бременостиНухална транслуценца скрининг. Нухална транслуценца со високо-ризични бремености
» » » Бременоста на возраст од 35 и по 35