ma.gurushealth.ru

Доделете одговорност

Видео: Планирање на одмор. Александар Yaremenko

Оваа недела вие можете:

Видео: Заштитете ги вашите сакани!

 • Мислам на некои практични важноста на образованието решенија.
 • Направете план за заеднички родителството во првите недели по раѓањето.


Денес во книжарниците може да се купи било кој број на книги за одгледување дете. Повеќето од нив претставува една поинаква перспектива на нештата, како што се место на спиењето на детето, неговата моќ, корист или штета pacifiers. Ќе се обидам да не се вчита со дополнителни ", како што мора да" и "не треба да биде така." Наместо тоа, јас побара од вас да се одрази на практични импликации на различни опции за образование и бидете сигурни дека вие и вашиот татко на бебето се согласуваат за тоа како да се однесуваат со дете во првите месеци од неговиот живот.
Кое начин што може да се дистрибуираат меѓу себе товарот на родител, не заборавајте дека на првите неколку недели од грижи за бебето, во секој случај да се даде многу тешко. Ќе закрепне по породувањето. Ќе биде доволно спиење. Вие само треба да се релаксираат понекогаш! Дури и ако планирате да стане скршена мајка, а со тоа и заштита на бебето во текот на денот - тоа е "вашата работа", вашиот партнер сепак ќе мора да го споделам со вас овој товар - особено во првите недели. План за поделба сега, така да не се имате било какви непријатни изненадувања.
Кој ќе се донесуваат одлуки за медицински прашања во болница? Ако се судрите со било какви непредвидени околности и вашето дете ќе треба интензивна нега, без разлика дали се согласија да разговараат заедно? Што ако мајка ми ќе конците, и папата ќе оди на машината за еден сендвич во истиот момент кога ќе треба да преземе било каква акција? Speak now можноста за неочекувани ситуации. Мислете на тоа како да се организира работите, така што одлуките може да бидат земени заедно. Не сите одлуки ќе бидат од витално значење, но сепак е добро да сте имале можност да разговараат за нив однапред. На пример, децата веднаш по раѓањето се уште е во болница се вакцинирани против хепатит Б. Некои родители сакаат да се направи вакцина малку подоцна, кога детето е малку постара, или ќе бидете изложени на ризик за оваа болест. Често луѓето се целосно подготвени за потребата да се донесе одлука. нивните деца за неколку часа, а тие се уште имаат време да се разговара за прашањето на вакцинација, и одеднаш постои медицинска сестра со шприц е подготвен да даде инјекција штом родителите ќе наслика тука во оваа линија. Obsadite како прашања во однапред! Нема ништо лошо ако бебето ја напушти болницата без вакцинација - ако еден од вас сеуште имаш сомнежи или прашања, секогаш може да се направи малку подоцна.


Кои ќе бидат обврските на татко дали тој ќе остане со вас во куќа во првите денови по раѓањето?
Ако сте ја избрале болницата е дозволено да остане во постнаталниот одделение на неговиот татко, тоа сигурно ќе се направи добар употреба на овие видови на згрижување на деца, кои бараат движење низ собата, да се подигне вашите раце, се префрлаат од место до место. Во тоа време, мајката е во кревет за да закрепне. За среќа, повеќето бебиња првите неколку дена (а понекогаш дури и подолго) да спие речиси ден и ноќ. Одиме напред и назад низ куќата со плаче бебе во рацете на вас ќе биде малку подоцна. А сепак има нешто да се размислува за. На пример, ако таткото ќе го придружува детето за медицински процедури и тестови? Што ако татко ќе треба да се отсутен дома -check како другите деца таму? Се разбира, во болницата има медицински сестри кои ќе бидат во можност да им помогне во случај на она што мајка ми со бебето, но тие обично се премногу зафатени. И тие, најверојатно, нема веднаш да се дојде до спасувањето кога мајка ми се потребни за да некој го донесе на бања или поднесе барање за хранење на деца.


Како ќе го нахрани бебето? доењето Се препорачува од страна на речиси сите здравствени установи и здравствените организации, а не залудно доењето корист за мајката и за детето. И тоа е многу полесно да вештачко хранење - вие само почекајте додека сè ќе работат надвор. Не шишиња, кои постојано треба да се мие, ниту мешавина која е потребно да се купи, нема вода, кои мора да се стерилизираат. Вашето млеко е секогаш подготвена и секогаш на правото на температурата. Ако планирате да доите, тука е нешто што треба да се разгледа во однапред:

 • Како ќе ги споделите со нејзиниот сопруг на должност во текот на ноќта хранење? Некои мајки изразат млеко и оставете го шишето со неговиот татко, дека тој се одржа првата ноќ се хранат, давајќи им можност на спиење мајката. Но, повеќето мајки се уште сметаат транспорт на многу тежок процес од реалните хранење, и, исто така, во текот на ноќта на доењето се корисни за нормално производство на млеко - особено во првите недели. Одлично компромис - да се наплаќаат до папата и донесе мајката на детето на хранење - и да ги врати на креветчето, кога исхраната е завршена.
 • Зарем не би било на таткото да се чувствуваат надвор од бизнис, ако тоа не е добивање на можности да се хранат вашето бебе? Ако одговорот е да, тогаш мислам заедно како да се вклучат во процесот. На пример, една идеја: тој може да се хранат корисни мајка здрава храна на бебето и му ја предаде нејзиното млеко сите вредни супстанции на добри производи кои се извадени татко.
 • Во принцип, таткото на доењето? без разлика дали тој е свесен за степен на поддршка од тоа што ви треба ако изберете овој начин на исхрана?
 • Како што се однесува на доењето во јавност? Ако овој процес е збунувачки, направи некои од неговата форма сега. Децата не мораат да се кријат во валкани јавни тоалети, со цел да се јаде, а исто така и мајките можат да научат како да се дои толку дискретно дека никој не би се погоди, кога тие го прават тоа.
 • Кога ќе одат за прв пат да се оди со бебето на јавно место, да бидат сигурни да се донесе вашиот сопруг или близок пријател (некој со кого не се чувствуваат засрамени). Кога се прилагодат само да се хранат со луѓето, тоа е убаво да се има некој кој ќе ги покрие за вас и вашето бебе од љубопитните очи.

шише хранење тоа може да биде погодно за мајки кои се многу загрижени за тоа што вид на млеко пие нивното бебе, како и за оние кои знаат точно што веднаш по раѓањето ќе се врати на работа. Пред да изберете едно шише, мислам дека повеќе од следниве:

 • Ќе ви се хранат вашето бебе сам или обидете се да се комбинираат една мешавина на вештачко хранење со рак? Или планирате да го изрази своето млеко и нахрани бебето само за нив? Треба да се сфати дека редовно транспорт бара 10-20 минути на секои два до три часа.
 • Сте го направиле мешавина на млеко во своите проценки? Тоа може да биде многу скапо. Ако вашето дете не се вклопуваат во вашиот избрани мешавина, ако можете да си поскапа опција?
 • Како ќе ги делат надлежностите на хранење дете со својот татко? Ова особено се однесува ноќ храна за. Само да ги подели на половина, или да излезе со некои други систем? Разговарајте за тоа сега, што тогаш не се на оваа тема на несогласување. Ако имате било какви раѓање, преку царски рез, ќе треба особено сериозна помош со вештачко хранење. По сите, вие треба да се измери смесата да се загрее водата да се подигне на бебето и го врати. За човек кој закрепне по голема операција, тоа е доста сериозна физичка активност.


Каде бебето ќе спијам?
Кога ќе се вратите дома, бебето веднаш, ќе спие во својата соба, во својот кревет во вашата соба или во ист кревет со вас? Размисли за тоа:

Видео: Дневен хороскоп за Лео во август

 • Да претпоставиме дека детето спие во посебна просторија. Во првите неколку недели, тој ќе биде таму цел ден и ноќ. Кој од вас ќе ги слушаат звуци од децата да се разбере дека бебето е буден и гладни? (Child полесно да се смири пред исцрпени се плаче.) Ќе се користи бебе монитор? Кој од вас, ќе станам и да си одат за бебето да го донесе во спалната соба? Нема потреба да ја напушти предметот до тогаш - се дискутира за тоа однапред.
 • Да претпоставиме дека на бебето спие во својата соба. Која ќе биде улогата на таткото во хранење на ноќта? Ако бебето спие во ист кревет со вас или креветче обвинението во близина на вашата страна од креветот, најверојатно, нема татко на учество во исхрана не е потребно, но тој ќе биде во можност да се грижи за ноќ менување на пелени - тоа во голема мера ќе ја олесни својата судбина.


Кои се пелени да го користите?
Ткаенина. Некои татковци се плашат од крпа пелени како оган. Тие се замисли иглички кои се заглавени во телото, и срања летаат околу куќата. Ако се потпреме кон идејата за крпа пелени, одвојте време за да се покаже нејзиниот сопруг како едноставна челик, овие нови системи. Во првите недели по раѓањето, ќе ви треба многу на одмор и не носат тешки торби на пелени на машината за перење. Претходно објасни на својот сопруг како да се справи со нив. Некои двојки, подесување понатамошни да оди на пелени на платно, претпочитаат првите неколку недели по раѓањето да се користи за еднократна употреба, за да ги направат своите животи полесно.


За еднократна употреба. Како ќе се ослободи од нив? Некои луѓе се доста среќно фрли пелени во пакет со останатиот отпад. Дури и панталони пелени глупости еден мирис обично не е многу полошо од другите отпадоци од храна. Други веруваат дека пелена може да бидат отфрлени само откако тој беше завиткана во три слоја и печат "токсични". Која група си? И вашиот сопруг?
Без оглед на типот на пелени сакате, комуникација со нив бара нормална и природна врска на физиолошките функции на вашето бебе. Да, се плашам дека понекогаш може да ја добиете вашата раце валкани, колку може да се обидете да се направи се што е внимателно, како е можно. За жал, општеството ги штити мажите од овие обврски (дали некогаш сте виделе менување на маса во соба на мажите?), И многу жени се сами целосна промена пелени, едноставно поради тоа што нивните сопрузи презир. Деца - не е само забава и возбуда, но, исто така, парче од гомно, крв, повраќање. Ако таткото е во состојба да се справат со едноставен содржината на пелени за новороденче, тој треба да работи на нив! Во првите недели по раѓањето на бебето удел лавовски дел од работата од страна на менување на пелени треба да го земе - дека тоа ќе биде многу корисно за вас.


Кој ќе се разговара со лекар по враќањето од болница?
Веднаш штом ќе стигнам дома и да притискам со бебето во нејзината или неговата соба, како и следниот ден ќе биде вашиот педијатар. Јас силно препорачуваме да вашиот сопруг исто така беше присутен за време на посетата. Важно е дека не само вас, но тој веднаш почна тесни работни односи со вашиот лекар.
соработка на твоите родители со својот татко на детето штотуку започна. Најголем дел од одлуките донесени од вас сега, се уште може да се промени кога ќе ја доживее на потешкиот начин што е тоа - да се комбинираат на животот на едно дете со сите други обврски. Но, јас ве поттикнувам колку што е можно да се вклучат татко на детето во сите случаи и процеси поврзани со грижи за бебето (и во првите неколку недели - и со грижа за вас, исто така), бидејќи тоа може да се утврди степенот на неговата вмешаност во образование на децата во иднина. Штом проблеми во вашиот живот ќе станува повеќе и повеќе, ќе ја зголеми веројатноста дека и двете од вас одат да се запознаат споделување на детството на семејството и родителски одговорности ", врз основа на пол", и тоа многу добро може да биде дека улогата на таткото се сведува на стереотипни "машки" области. Ако сакате да се направи во животот на вашето дете е подеднакво вклучени татко и мајка, ќе почнат да работат на тоа како е можно поскоро. Ова е многу важна тема, и јас секако се вратам на тоа, кога бебето е веќе роден. Во меѓувреме, почнете да се зборува со сопругот. Верувај ми, тоа само ќе имаат корист вашата врска.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Осум недели по раѓањетоОсум недели по раѓањето
Емоционалните потреби на дететоЕмоционалните потреби на детето
5-8 Недели по породувањето5-8 Недели по породувањето
Цицање рефлекс и чувствителноста на дететоЦицање рефлекс и чувствителноста на детето
Подготовка на идните мајка и татко да ја напуштиПодготовка на идните мајка и татко да ја напушти
Темпераментот на бебето во првиот месецТемпераментот на бебето во првиот месец
Првиот одмор во животот на дететоПрвиот одмор во животот на детето
1-4 Недели по породувањето1-4 Недели по породувањето
Девет недели по раѓањетоДевет недели по раѓањето
Грижете се за себе и да се подготвени да се грижи за бебетоГрижете се за себе и да се подготвени да се грижи за бебето
» » » Доделете одговорност