ma.gurushealth.ru

Подготовка на другите деца до појава на бебето

Видео: Како да се подготват за дете на пристигнување: задолжително купување, кесата во болница

Деца возраст од четири години и постари треба да биде известен во исто време, кога ќе почнете да ги споделат новостите за очекуваниот потомство со пријателите и семејството. Покрај тоа, тие треба да се воведе на основните факти за зачнувањето и бременоста, така што тие знаат за нивната врска со новиот брат или сестра. Бајки за штрковите и како може да изгледа интересно, но тие не им помогне на децата да ја разберат ситуацијата и да се помири со тоа. Објаснете му на детето ", каде бебиња доаѓаат од" `помош на слика книги на оваа тема. Но, деталите може да го исплаши. Обично тоа е доволно да се каже, "Како тебе, ова бебе е направен од еден мал дел од еден мал дел од мама и тато".
Ако вашето дете е помало од четири години, може да почека малку пред да каже нешто за него. На оваа возраст, децата се многу егоцентричен да се сфати како апстрактен поим како неродено дете. И кога ќе им овозможат на расадник да добие стариот кревет и да се купи облека за бебето, детето треба да се каже што се случува. Користете ги има, прашања во врска со неговата улога во однос на расте стомакот од мајка да се објасни ситуацијата со него. Во тој многу мали деца може да им помогне на книга со фотографии и слики од екранот за време на минување на ултразвук. Дури и ако детето не побарате било какви прашања, во последните месеци од бременоста почне да разговара со него за претстојното појава на бебето. Ако вашата клиника држат часови да се подготват децата за изгледот на нивниот брат или сестра, ги носи на вашето дете. Покрај тоа, тој ќе се види на местото каде што на бебето ќе се роди, и каде што тој сака да дојде да ве посети. Покажете му на другите новороденчиња со своите постари браќа или сестри, и да ни кажете дека наскоро тој исто така ќе биде помлад брат или сестра.
Не ветувам дека вашето дете по раѓањето сите ќе остане иста, бидејќи тоа не е, и покрај сите ваши напори. Убеди детето дека нема да го сакаат помалку, и да помогне да се разбере на позитивната страна има бебе брат или сестра.
Најтешко да се пријавите на вестите, кога деца од две до три години. На оваа возраст, детето се уште е многу во прилог на неговата мајка и не се разбере како да се подели вашето внимание и наклонетост на некој друг. Покрај тоа, таа е многу чувствителна на промени во околниот свет, а идејата за појавата на новиот член во семејството може да го исплаши. Најдобар начин за да се минимизира брат ривалство е за да се поврзете на детето да се подготви. Купи со него облека за новороденче и неопходни за детски работи. Покажете му на вашите фотографии во повој. Ако добиете на вашите раце на некои стари детски играчки, нека дете игра малку со нив.
Сите големи промени кои влијаат на рутински секојдневниот живот на preschooler - habituation да оди во тоалет, промена на спална соба и замена на вообичаените креветче или запишување во градинка - треба да се заврши пред бебето. Ако ова не е можно, тие треба да се одложи за некое време. Инаку, најстарото дете може да биде исфрлен од вревата на познатото предизвикани од појавата на новиот член на семејството, кој ќе ја влоши тензиите предизвикани од промени во својот живот.
Не грижете се ако по веста за иднината брат или сестра, или нивниот изглед во куќата на еден постар промена на однесувањето на детето малку: тој може да побара шише, барајќи од него да носат пелени повторно или одбиваат да се движат подалеку од вас. Така, на детето му треба вашата љубов и внимание, се тешат дека тие не се изгубени. Не ум и повик врз него да се однесуваат во согласност со нивната возраст. Едноставно следете неговото барање и не иритираат. Тригодишната дете, навикнати да оди во тоалет и сака неколку дена да носат пелени, или пет години предучилишното дете, кој прашува својот стар (што мислев долго време заборавено) омилени ќебе, наскоро ќе се врати во нормален живот, кога ќе сфатат дека тие заземаат толку важно место во семејството како бебе. Истото ќе се случи ако постаро дете да биде побарано "да се справи" - тој брзо ги изгубите сите интерес во неа.
Кога новороденчето ќе дома, ги охрабри вашиот постар детето да ви помогне и да се игра со бебето, но не го сила. Ако тој покажува интерес, му даде некои задачи: да се фрли валкани пелени, собира облека или бебе играчки. Играње со новороденче, покани постаро дете да ви се придружат. Покажете му како да се одржи и го носат бебето. Сепак, да се сугерира да го дека тоа е дозволено само во присуство на возрасни.
Како да не беа зафатени со нов член на семејството, на дневна основа е доделен одреден време исклучиво за комуникација со постари деца. Прочитајте ги, да играат, да слушате музика или само се зборува. Покажете му дека сте заинтересирани во своите мисли и чувства, а не само во однос на бебето, но исто така и на целата територија на неговиот живот. Ќе педесет минути бесплатно време - кога новороденче спие или гледање некој друг за него - да најстарото дете не се чувствува напуштен.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да разговарате со вашето дете на возраст од 1 година до 3 годиниКако да разговарате со вашето дете на возраст од 1 година до 3 години
Ги тестираат границите на она што е дозволеноГи тестираат границите на она што е дозволено
Појавата на новороденче семејствоПојавата на новороденче семејство
Пцуејќи и смел децата како да се одбие дете од вулгарностиПцуејќи и смел децата како да се одбие дете од вулгарности
Како да знаете дека детето јадеКако да знаете дека детето јаде
Помош на семејството за згрижување на децаПомош на семејството за згрижување на деца
СтравовиСтравови
Развој на малиот мозок Интересни фактиРазвој на малиот мозок Интересни факти
Како да се подготвите вашиот постар дете да се појави во семејството надополнување? Расте вашиот…Како да се подготвите вашиот постар дете да се појави во семејството надополнување? Расте вашиот…
Ctrahi поврзани со почетокот на детска градинкаCtrahi поврзани со почетокот на детска градинка
» » » Подготовка на другите деца до појава на бебето