ma.gurushealth.ru

Мајка ми со прекумерна тежина, и таа секогаш го обвини фактот дека таа родила дете, уплашени од фактот дека истото може да се случи со мене

Тоа дефинитивно беше еден од моите стравови. Јас пораснав расправа за тоа што мајка ми беше слаба, додека таа го родила деца. Јас дури и имаше тешко време во моето детство, кога бев со неа на состаноците на "Групата од набљудуваат нивната тежина." (Сите се сеќавам за нив е дека ќе биде во голема неволја, ако, на пример, ненамерно, па пијат тегла бикарбона.)
Тоа е она што се случува со тежина за време на бременоста. По околу шест месеци по породувањето, повеќето жени се врати на нивото пред бременоста тежина плус неколку фунти (од 1 до 5). По тој повод, постојат неколку предупредувања. Јас ќе започне со тоа дека оптимист.
Некои од жените знам дека на крајот, откако тие веќе имаат деца, станаа уште потенок. Ова се случи, на пример, мојот пријател Ким, кој вели дека таа едноставно престана да биде во можност да даде толку многу внимание на храната. Наместо тоа, таа мораше да се грижи за нивните двајца синови. Мојата ќерка Џоан стана толку тенок како што никогаш не бил, откако таа го роди своето трето дете. Таа го повлече на доењето, кој троши дополнителни 500 или така калории на ден.
Но, дури и кога ќе се грижи за вашето бебе и доењето, и покрај ова, моето искуство покажува дека тоа не е тешко да се добие назад оние 500 калории на чоколадо опфатени суво грозје (на мајка ми беше чипови). Кога ќе се согласуваа сосема со доењето, може да го направи тоа дури и во времето на тоа како ви се јаде. Ова доведува до
дека повеќето од нас на крајот излегува дека не се потенки или барем истиот тенок, но ефектите не се толку лоши како што можете да си замислите, или - само неколку екстра фунти.
Сега се движи кон втората, помалку пријатен Внимание: неколку екстра фунти тука и таму, најверојатно, ќе остане со вас за годините што доаѓаат. Да претпоставиме дека сте на 4 килограми потежок од една година по раѓањето на детето, а потоа, Voila, сте забремени секунда! А што мислиш ти? По втората имаш 4 килограми потешки. Значи, и го одделува од вашата претходна бременост тежина од 4 кг. Можеби, само така што процесот на раѓањето на децата е од причина што жените да станат дебели. Но, тогаш повторно, можеби ние, сепак, ќе стане Чаби, дури и ако не се имаат деца.
Без угризение направи за своите не-научната опсервација, како што правам јас. Погледни сите жени што знаете, се справи со нив според возрасни групи, а потоа споредете ги. Па, за оние кои немаат деца, беспрекорна фигура, отколку кај оние кои го имаат? Па, јас само ќе ви го даде одговорот: не. Имам пријатели кои имаат деца и да имаат пријатели кои имаат не- и, колку што можам да кажам, оние кои немаат деца, не се подобри во однос на бројките од оние во кои се тие.

Што не треба да имаат?


Не постои такво бременост која не ќе биде подложен на гласини и озборувања дека имаат безбеден и она што се смета за табу тема. Сепак, за санитарни услови и квалитетот на храната што ја купуваат, се следат. За оваа причина, може да имаат големи количества на она што ви се молам, се додека тоа е во разумни граници.
Лосос или камбала за вечера еднаш неделно, суши ресторан со добар углед, па дури и да се прават повремени чаша вино нема да му наштети на вашето дете. Малку е веројатно дека ќе се разболат од кравјо лудило, бидејќи тоа ќе се јаде хамбургер или добар бифтек! Можете да заработите стомакот ако јадете нешто што не ви одговара, но ќе имаат иста можност како и сите ние, кога ќе се земе во храна устата. И телото повеќето жени не се толку кревка дека благо нарушување може да го оштети мало дете, внимателно покриен во телото на неговата мајка.

Пет едноставни совети за правилна исхрана на бремени


Некои жени може да ти се јавам на памет на бројот на калории и количина на протеини е речиси сите што се стои на супермаркет полиците. Други, пак, добро ... да речеме дека бременоста за нив - ова е време кога тие прв пат навистина се размислува за нешто друго освен вкус. Сепак, сепак, да се релаксираат - нема потреба да вработи еден нутриционист или се грижите за јадење секој залак што влегува во устата. За здрава исхрана за време на бременоста се фокусира вашето внимание на овие пет совети:

  1. вода: Пијат осум до десет чаши на ден. Човечкото тело се состои главно од вода. Вашето бебе - човек лебдат во торба на вода. Покрај тоа, ќе треба вода за да се поддржи зголемувањето на циркулирачкиот волумен на крвта и нивото на телесни течности. Пијат.
  2. калциум: Вие треба 1.200 до 1.500 милиграми дневно. Ако не се добие оваа сума на храна, тогаш е потребно додатоци во исхраната. Витамини за бремени жени, ќе ви обезбеди со 200 до 250 milligramm- оваа сума е содржан во еден дел, и што ви треба за пет такви оброци во текот на денот.
  3. железо: Вие треба шеесетина милиграми чисто железо дневно. Ако земате додатоци на храна за бремени жени, оваа потреба е покриена. Ако не е, само некои додатоци со железо.
  4. протеини: Вие треба 60-100 грама на ден. Речиси секоја храна содржи некои протеини. Ако јадете месо или млечни производи, нема да има никакви проблеми. На пример сто грама месо содржи околу дваесет и пет грама протеини. Една чаша млеко - десет грама. Ако vegitarianka, тогаш треба да знаете дека добар извор на протеини се грав, ореви и тофу. Половина чаша соја или кикирики половина чаша содржи околу десет грама протеини.
  5. Овошје и зеленчук: Ако се фокусира на добивање на храна од потребното количество на калциум, железо и протеини, а потоа ќе може да се обезбеди со оброк за целиот ден. И многу овошје и зеленчук едноставно пополнување на преостанатите слободно време за храна.


Примери на храна богата со хранливи материи и елементи во трагови:

  • Храна богата со калциум: јогурт, млеко, сирење, спанаќ, збогатена житарици и укрепени сок од портокал.
  • Храна богата со железо: посно месо, пилешко, мисирка, грав, проекти црвено збогатена житарици и меласа од меласа.
  • Храна богата со протеини: јајца, пилешко месо и други производи, како и путер од кикирики, hummus и тофу.

Не седат на диета


Ако сте на диета и да забремените, дали треба да продолжи да седат на диета? Веројатно не. Постојат три прашања што го гледам во врска со исхрана и бременоста. Првата е дека повеќето диети се ограничи на калории, како што е во режија на помагајќи ти да се губат телесната тежина. Се разбира, ова не е она што ви треба за време на бременоста! Вториот проблем што го гледам со многу диети е дека некои исклучи секоја храна група во целост. За време на бременоста, вие не може да се исклучи од исхраната секоја храна група. Вие треба да имаат повеќе разновидна исхрана е можно.
Се разбира, ако вашата исхрана забранува едноставен шеќер и други непотребни храна, но не се ограничува бројот на калории за губење на тежината, и таа е полна со зеленчук, овошје, житни производи, посно месо, здрави масти и диетални производи со ниска содржина на масти, е без сомнение, следете го.
Меѓутоа, третиот нешто што ми пречи во врска со исхрана и бременоста, најважното: Јас не сакаат да било која бремена жена беше многу загрижени поради фактот дека таа јаде. Диети направи да се смета грама, калории или нешто друго. Излезе да постои, врз основа на страв, да се промовира идејата дека ако не се Х сума на еден или друг хранливи материи, тогаш некако во иднина тоа ќе ве натера да страдаат. Тоа едноставно не е неопходно за нормална бременост.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Јас сум изгубил многу килограми со диета и вежбање. Сега јас сум исплашена дека ја напишете повторноЈас сум изгубил многу килограми со диета и вежбање. Сега јас сум исплашена дека ја напишете повторно
Како што се добиваат на тежина во текот на бременоста. Дали треба да се откажат од алкохол и кафе?Како што се добиваат на тежина во текот на бременоста. Дали треба да се откажат од алкохол и кафе?
Ефикасност лактација контрацепцијаЕфикасност лактација контрацепција
Прашањето за имплементација во родителствотоПрашањето за имплементација во родителството
Системски еритематозен лупус и бременостаСистемски еритематозен лупус и бременоста
А многу на телесната тежина за време на бременостаА многу на телесната тежина за време на бременоста
Мојот сопруг не му се допаѓа начинот на бременост ќе влијае на моето телоМојот сопруг не му се допаѓа начинот на бременост ќе влијае на моето тело
10-Годишно девојче роди дете од Колумбија10-Годишно девојче роди дете од Колумбија
Институтот девојка влијае на желбата на жените да имаат децаИнститутот девојка влијае на желбата на жените да имаат деца
По раѓањето, никогаш не сакам да имам сексПо раѓањето, никогаш не сакам да имам секс
» » » Мајка ми со прекумерна тежина, и таа секогаш го обвини фактот дека таа родила дете, уплашени од фактот дека истото може да се случи со мене