ma.gurushealth.ru

Млеко и млечни производи во текот на бременоста

Видео: млечни производи на пазарот, без млеко? [Реално време]


Една порција може да содржи


   1 чаша млеко
   1 чаша јогурт
   15-30 g тврдо сирење
   1 чаша урда или сирење
  1/2 чаша сладолед, пудинг или јогурт

Некои од храната која што би очекувале да видите тука, не се застапени во листата. Путер, павлака, павлака содржат многу маснотии, но ниско со калциум, фосфор, протеини, рибофлавин и други хранливи материи се предвидени со оваа група, така што тие не се однесуваат на храната, млечни производи, и да се масти.


Сладолед може да се припише на исхрана режим, но имајте на ум дека две чаши обичен ванила сладолед треба да се 538 калории (или 698 калории повеќе збогатен ванила сладолед) да се добие иста количина на калциум, кој е присутен во чаша обезмастено млеко содржи 86 калории !


Додека ние го нарекуваме за млеко да се исполнат барањата на калциум, исто така е совршен извор на ниска цена на протеини. Растворлив обезмастено млеко во прав е особено економски извор на многу хранливи материи. Ако тоа се разредува и држете го во фрижидер неколку часа, тоа ќе вкус дури и подобро. Тоа е можно да се меша некои чаши полномасно млеко со еден литар млеко во прав се раствора и така произведуваат 1% млеко, со малку масти диета.


Млеко и млечни производи


најдобар

 • матеница
 • Урда или ricotta сирење
 • Целата кондензирано обезмастено млеко
 • Laktaid
 • Замрзнат јогурт со ниска содржина на шеќер
 • Јогурт, ниско-масни
 • Млеко (1% или 2%) со ниска масленост
 • Обезмастено млеко во прав
 • Делумно отстранети сирење (на пример моцарела)
 • Сирење, со малку масти
 • обезмастено млеко


други

Видео: Зошто млеко е опасно. Објаснување на '' полиците "

 • пита со сирење
 • Сирење (Чеда, Швајцарија, Манстер)
 • чоколадно млеко
 • Супа со крем
 • павлака
 • пудинг
 • Kuiche
 • Жолчка од јајце (пастеризирано)
 • со вкус на јогуртот
 • Замрзнат јогурт (обичен)
 • сладолед
 • мраз ладно млеко
 • тресењето на млеко
 • полномасно млеко
 • Јогурт од полномасно млеко


Во изминатите неколку години ќе станат достапни сокови се богати со калциум (портокал, грејпфрут и сок од јаболко). Ако поднесувате млечни производи, или ако не јадат, Ве молиме да се однесуваат на овие сокови. Но, се сеќавам дека тие содржат калциум, но не и протеини, витамини и минерали кои се наоѓаат во млечните производи. Друг начин да се зголеми содржината на калциум храна - пијат богата со калциум млеко, што паѓа на секоја чаша е двојно повеќе калциум. Кондензирано млеко (целина и обезмастено) присутни во нашата листа наоди бидејќи содржи двојно повеќе калциум и други хранливи материи по грам тежина од обичните млеко. Тоа е добра замена за крем.

Видео: Ајурведата - наука на животот. Млечни производи. Дел 6 (Алексеј Makhov) - 13/08/2015


Сирење со намалена содржина на масти е јасно поврзано со најдобрите пронајдоци. Тие сега стана многу полесно да се купи, и нивниот опсег е значително проширена. Меки сирења и сите видови на селски сирење, па дури направени со крем, исто така, спаѓаат во оваа категорија. Ако не ви се допаѓаат млеко, да се зголеми внесот на калциум, ставете сирење Fetachchi сирење во салати, како делумно повлекување во моцарела сендвичи. Сега на располагање, многу бренд нови природни и обработени сирење со намалени масти, кои содржат само 15 грама масти на 100 грама. На етикетите на многу од нив изјавиле содржината на хранливи материи, и сите тие се многу корисни. Повеќето хард сирење како што Чеда, американски или Гауда, содржат многу масти, но тие се присутни голем број на важни минерали и витамини. Високо збогатен сирење, крем сирење како, се значително и масти присутни во 5 храни заедно со други масти. Препорачуваме да се избегне премногу масти со избирање на посно месо и обезмастено млеко за деновите кога ќе јадете масни сирење. Ако имате проблеми со телесната тежина, се вклучат во вашата исхрана тврди сирења нормална и висока содржина на масти.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Исхрана и исхрана во дебелината. Постот исхрана и деновиИсхрана и исхрана во дебелината. Постот исхрана и денови
Сладолед со панкреатитис, е можно тоа?Сладолед со панкреатитис, е можно тоа?
Како да се губат телесната тежина преку исхранатаКако да се губат телесната тежина преку исхраната
Масти, масла и шеќер за време на бременостаМасти, масла и шеќер за време на бременоста
Совети за поздрава хранаСовети за поздрава храна
Рецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум годиниРецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум години
Додај во исхраната на бебето млеко, јогурт и сирењеДодај во исхраната на бебето млеко, јогурт и сирење
Рецепти јадења од урда за деца од една до три годиниРецепти јадења од урда за деца од една до три години
Кога тоа е спроведено кајмак и жолчка од јајцеКога тоа е спроведено кајмак и жолчка од јајце
Хранливи ужинаХранливи ужина
» » » Млеко и млечни производи во текот на бременоста