ma.gurushealth.ru

Измени во менито за време на бременоста

Сепак, во иднина треба постепено да се зголеми бројот на оброци. Ова се должи на неколку многу важни поени.

Имено:

 • како интраутерина ретардација на растот малку зголемена количина на храна консумира од страна на една жена (фетусот бара повеќе "градежни материјали");
 • зголемување на големината на утерусот зазема повеќе простор во polosti- абдоминална во врска со желудникот доживува од соседните органи позначајни притисок, како резултат на кои тоа може да потрае помалку pischi- овој тренд продолжува во текот на бременоста;
 • притисокот во стомакот се зголемува како резултат на растот на матката многу, и ако се уште полни "со целосна" стомакот, абдоминалните органи на притисок на дијафрагмата ќе се зголеми mnogokratno- таа е обврзана да влијае негативно врз работата на циркулаторниот систем и респираторниот систем.


Со оглед на овие важни околности, една жена во втората половина на бременоста треба да се преселат на Сплит оброци - се јаде пет пати на ден, а потоа шест пати на ден.


Креирај мени за себе е предмет на одредени дозволените вкусови секоја жена може да го поседувате. Доколку е потребно, тешка задача за изготвување на менито таа може да им помогне на нутриционист, лекар или антенатална клиника искусни медицинска сестра. Ние сме во нашата книга даваме примери како некои мостра менија, секоја жена може да се земе како основа за изготвување на неговото мени. Тој нуди мени со различен број на оброци. Особено да обрнат внимание на: мени, се препорачува една бремена жена совршено за други возрасни членови на семејството.

Пример мени со четири оброк време

 • Појадок печење леб вчера (или сушена) со путер, јачмен кафе со млеко.
 • Ручек: салата од зеленчук (свеж зеленчук), парче леб (или вчерашната серија на суви), компот на сушено овошје.
 • Ручек: супа млеко (со ориз или леќата), варено месо, гарнир од зеленчук, парче сув леб, желе или црн чај (прилично слаби).
 • Вечера: каша (овес или леќата), млеко.


Пример мени со пет оброк време

 • Појадок: со малку маснотии сирење, леб (вчера или печење на суви) Црн чај (силна) со додавање на млеко, овошје -better слатка сорти;
 • Ручек: пастеризирано млеко или јогурт, парче од бел леб (наздравија или на сушен на вчерашната печење), варен зеленчук или свежо кисело овошје;
 • Вечера: варен на пареа или месо (или риба) сад, гарнитури - варен зеленчук, парче леб (или вчерашната серија на суви), желе или компот на сушено овошје;
 • Ужина: пастеризирано млеко, бел леб, тост или крекери, свежо овошје (подобро - слатка);
 • Вечера: салата од свеж зеленчук, тврдо варени јајца, парче леб (или вчерашната серија на суви), зеленчук или овошје сок (подобро - кисело).

Видео: исхрана за време на бременоста. Корисно и опасни производи


Пример мени со шест оброк

 • Појадок: салата со свеж зеленчук, парче леб (или вчерашната серија на суви), Црн чај - прилично слаб.
 • Ручек: сув леб со малку путер и парче малку маснотии сирење, јачмен кафе пијат, свежо овошје (по можност - слатка);
 • Ручек: супа млеко (со ориз или леќата), риба otvarnaya- гарнитури - леќата и просо житни култури, овошје компот, приготвува на температура од сушени плодови;
 • Ужина: пастеризирано млеко, бисквити или суво бело леб, лесно наздравија во суви;
 • Вечера: салата од варен зеленчук (салата), мало парче леб - вчерашната серија, или сушени, Црн чај - прилично слаби;
 • Второ вечера: треба да се пие една чаша јогурт - околу еден час пред спиење.

Производи, кои треба да бидат ограничени во исхраната


Голем број на производи и храна во исхраната на бремените жени бара ограничување. Зборуваме за производи и јадења како што се:

 • тестенини јадења, пржени компири, пити, колачи, пусти, пуканки, сладолед, чоколадо, бонбони, ореви и други производи и храни, конзумацијата на што доведува до брзо зголемување vesa- ако жената навистина сакаат слатко, тоа можат да бидат вклучени во исхраната повеќе од слатки плодови;
 • сите видови на краставички и кисели краставички во kvasheniya- многу сол, премногу во телото, што доведува до формирање otekov- многу важно да се намали внесувањето на сол во последниот триместар од бременоста;
 • сите zhidkosti- ако телото на бремена жена добива многу течности, ја зголемува веројатноста за otekov- во втората половина од бременоста на ден може да консумираат повеќе од пет шолји течност.

Храна и јадења кои бараат исклучување од исхраната


Бремена жена мора да мора да бидат исклучени од вашата исхрана:

 • било пржена храна, бидејќи тие се тешко да се вари, како и јадења зачинета и кујна, во која додаде многу зачини, овие јадења се многу иритирачки на гастроинтестиналниот тракт (за време на бременоста на жената да го користите кога готвење копар, магдонос, кромид, целер, коријандер и ким);
 • било масна храна, затоа што тоа е значителна вирус на црниот дроб (кој во текот на бременоста и без многу вчитани);
 • сите производи и јадења каде што има вкусови;
 • производи за кои може да предизвика надуеност, свеж леб, колачи и печива од квасец тесто, компир, грашок, зелка, yabloki- било газирани пијалаци;
 • излечи месо, сурово месо (замрзната) или несериозен;
 • риба солени и сушени;
 • непастеризирано млечни производи;
 • природни кафе, силен црн чај, силен зелен долго лист чај, кока кола;
 • било алкохолни пијалоци;
 • било оброци, кои се купени во кантините, кафулиња, ресторани, готвење и така натаму. d.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Стомакот бремената жена на секоја nedele.ot што зависи за нејзиниот раст и големината.Стомакот бремената жена на секоја nedele.ot што зависи за нејзиниот раст и големината.
Хипертироидизам во бременоста (бремени жени): симптоми, последици, третман, компликации причиниХипертироидизам во бременоста (бремени жени): симптоми, последици, третман, компликации причини
Хормонални неуспех кај бремени жениХормонални неуспех кај бремени жени
Правилната исхрана во 1 триместар од бременоста.Правилната исхрана во 1 триместар од бременоста.
Дисоцијација во развојот на плодот. Узи знаци на дисоцијација во развојот на плодотДисоцијација во развојот на плодот. Узи знаци на дисоцијација во развојот на плодот
Интраутерино ограничување на растот. Echographic знаци на ретардација феталниот растИнтраутерино ограничување на растот. Echographic знаци на ретардација феталниот раст
Http://sweli.ru/media/k2/items/cache/8ff89376d072f546d093af32c351dcc8_s.jpgискусственный абортусHttp://sweli.ru/media/k2/items/cache/8ff89376d072f546d093af32c351dcc8_s.jpgискусственный абортус
Осмиот месец од бременоста 29-32 неделиОсмиот месец од бременоста 29-32 недели
Интраутерино ограничување на растот. Причини за интраутерина ретардација на растот.Интраутерино ограничување на растот. Причини за интраутерина ретардација на растот.
Акутен апендицитис кај бремени жениАкутен апендицитис кај бремени жени
» » » Измени во менито за време на бременоста