ma.gurushealth.ru

Хит производи за бремени жени

Видео: за бремени

Можете да ги најдете дури и во зима, и нивната хранлива вредност останува висока.

  • На алги (на пример, fucus (B алги содржани речиси "целата периодични маса" 42 елемент во кој многу витамин А, Б група, C, D, E, K, F, N. 10 g на сува алги витамин А содржи како многу. колку што е 100 g на витамин Д како morkovi- кг кајсии 10, калциум - како и во 200 ml на млеко, железо и магнезиум - како и во 1 kg и 0,6 kg (соодветно) спанаќ, јод - и 11 кг треска. содржината на витамин Ц во нив колку што е еден портокал или јагоди. fucus е единствен во тоа што неговиот хемиски состав е идентичен со оној на . Крв, плазмата и ткивата на нашето тело Обидете се, исто така, подеднакво корисни laminariyu.0) нивната најголема предност - .. А висока содржина на јод во аптека Купи исушени алги (се уште може да ги меле во мелница за кафе) и да додадете на месо или риба како подправка ( доволно за 1/2 час. лажици на ден).
  • Зелените (магдонос, копар, chives и m. P.). Тие имаат многу витамини Б Ситно исецка на зеленчук и да го додадете пред да им служи на главно јадење, се додава нов "работ" е веќе познато за вас производи. Магдонос, на пример, "убие" халитоза (на пример, лук). Обиди се со спанаќ, која ќе ви овозможи со бета-каротин, витамин Б6, Ц и Е, калциум и железо. Дај го на вашиот зеленчукова супа со леќата или замотајте ја во пита.
  • Kashi. Нивната голема разновидност. Тие отсекогаш биле ценети во Русија: "Супа (Во некои области, поговорката е:" леб и каша ... "Тука вреди да се напомене дека лебот сега се пече на" другите "рецепт На пример, сега брашно - тоа е речиси испразнет од сите корисни својства на жито производи. . Значи излегува :. леб леб раздор) и каша -. нашата храна " Леќата - "кралица" на житни култури, прекрасен борец со анемија. Овес, ако го додадете во неа јогурт или млеко - вкусни појадок, богата со калциум, железо и витамин Б6. Просо, ориз, јачмен, јачмен, 'рж, пченица, јачмен ... дефинитивно ќе најдете корисни деликатес, е само да се покаже имагинација: додадете суво овошје просо, ориз тиква ...
  • Лосос - совршен снабдувач на омега-3 есенцијални, на пример, за развојот на вашето бебе. Прекрасен срдечна и лесна вечера: едно парче од лосос, бари на пареа, и варен грав.
  • Млечните производи (млеко, јогурт, урда, сирење и други производи). Во нив е потребно за совладување на овој минерал витамин Д. Ако се пие свежо (unboiled) млеко, вие не треба да се сомнева неговата голема количина на калциум тие содржат "безбедност". При купувањето на јогурт, преферираат "живот."

Не "микс" млеко во стомакот со друга храна (со исклучок - жито). Запомнете дека млечните производи не се само кравјо млеко и неговите производи, но, исто така, кози и производите направени од него.

Видео: Совети диететичар. Исхрана во текот на бременоста | Семејството е ..

  • Зеленчук - корисни природни производи. Обидете се да се даде предност на сезонски зеленчук. Посвети посебно внимание на зелка, морков и лук. Но, компири, обидете се да јадете помалку и подобро да се јадат варени млади јакна. Вие не треба да се јаде овој зеленчук по "презимување". Зелка - калории вредни производ богат со витамини Б6 и Ц Јадењето 250 гр" Сварена зелка, ќе се обезбеди на телото со 86% од дневните потреби за витамин Ц, повеќе од 30% - калциум, 20% - со диетални влакна. Исто така, зелка содржи tartronic киселина која го спречува развојот на дебелината. Многу корисна кисела зелка. Обидете се да се претвори во еден зелка лист (За да се заврши во листови зелка мелено подобро пред зелка (целосно) натопени во врела посолена вода (не повеќе од 10 мин).) Комплетната леќата и рендан морков. Стави зелка ролни во длабока тава, истурете една третина од водата (можете да додадете неколку лажици кисела павлака) и се готви за 15-20 минути. Вие имаат на маса се појавува одлична нискокалорична јадење витамин. Во многу моркови бета-каротин (бета-каротин штити човечкиот имунолошки систем, го зајакнува мукозните мембрани на телото, создавајќи бариера на бактерии и вируси Тоа е транскрипција фактор гени. Каротин активира метаболизмот во клетките.). Во него ќе најдете повеќе и витамини Ц, ПП, групата Д и селен, калиум, железо и фосфор. Моркови - прекрасен третираат, особено ако додадете малку кафеав шеќер од шеќерна трска (и малку маслиново масло за подобро асимилација на каротин). Лукот содржи "природен антибиотик". Таа содржи железо, калиум, калциум, магнезиум, натриум, фосфор, витамини Б, Ц, Ем ПП, како и диететски влакна. Хипократ се препорачува како лек за тумори на матката (и не само). Тоа им помага со настинки, болести на гастроинтестиналниот тракт. Кора од лук од кора, го скрши во жаба, ги фаќа исечени леб Браун (големи парчиња или на мали коцки). Стави леб во тава или во рерна и оставете го да се исуши. Овие croutons - убава и здрава ужина.
  • Сокови. Многу корисни свежо исцедено сокови. Само тоа не се препорачува да се пие на празен стомак. Сокот од портокал е богат со витамин Ц и железо се апсорбира подобро ако на сок од портокал има во вашата исхрана. Сокот од грејпфрут го зголемува одбрана на телото ", ги оптимизира" крвта. Apple - е богата со железо. Не заборавајте дека во сокот од пакетот многу шеќер, а не ги злоупотреби.
  • Овошје и бобинки. Ние сите знаеме за придобивките и вкус на овошје од детството. Единствената мерка на претпазливост не е потребно во текот на бременоста, "Месинг" егзотични, особено ако сакате да се обидете бизарни овошје за прв пат. Плодови, како овошје, се богати со витамини. Нивните семиња, кои се заглавени помеѓу забите - природен "чистач" на вашиот дигестивен тракт.
  • Леб со трици. Им даде предност на целото жито леб и трици. Трици исто така може да се конзумира во "чиста" форма, или додадена на супа на житни култури. Бран ќе обезбеди вашето тело со железо, бакар, цинк, витамин Б6, сложени јаглехидрати и растителни влакна.
  • Јајца. На неделно е доволно да јадат 2 јајца, кои се богати со витамин Б12, железо и протеини. Сега е на продажба има јајца "Здравје", кои се богати со витамини и минерали (нивната жолчка од портокал). Јадете само пилешко, но, исто така, плаша јајца.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Алги. Laminaria saccharina (Laminaria sassharina). Море алги, програмериАлги. Laminaria saccharina (Laminaria sassharina). Море алги, програмери
Готвење вегетаријанска супаГотвење вегетаријанска супа
Laminarid (laminaridum). Вкупно производ добиен од морски алги. Се состои од мешавина на…Laminarid (laminaridum). Вкупно производ добиен од морски алги. Се состои од мешавина на…
Книгата "клиничка фармакологија и фармакотерапија" Содржина Поглавје 23 витаминиКнигата "клиничка фармакологија и фармакотерапија" Содржина Поглавје 23 витамини
Laminaria панкреатитLaminaria панкреатит
Железо во исхраната на вашето детеЖелезо во исхраната на вашето дете
Може ли да Ламинариа со хемороиди?Може ли да Ламинариа со хемороиди?
Бремени жени исхрана храна со правилна исхранаБремени жени исхрана храна со правилна исхрана
Медицински исхрана во хиповитаминоза кај децата. Причините за храна за дефицит на витамин АМедицински исхрана во хиповитаминоза кај децата. Причините за храна за дефицит на витамин А
Алги за гастритисАлги за гастритис
» » » Хит производи за бремени жени