ma.gurushealth.ru

А многу на телесната тежина за време на бременоста

Понатаму тежина капацитет надвор од препорачаните стандарди не значи дека треба да се биде роден поголем дете ..

Видео: Бременост: Важна факти за зголемување на телесната тежина за време на бременоста - за тежината на бременоста

Во основа, ќе се акумулира овие вишоци во себе. Предизвикот тука е да се изедначи на стапката на зголемување на телесната тежина во различни фази. Вие не може, на пример, во текот на првите шест месеци, да додадете сите препорачани тежина, а потоа да се спречи зголемување на телесната тежина. Ако се опоравува премногу брзо, тогаш е време да се консултирате со вашиот лекар или нутриционист.


Голем зголемување на телесната тежина може да доведе до фактот дека породилни болки ќе стане посилна, а во втората фаза од процесот на трудот - протерување на фетусот, подолго време. Кај жените, шрафирање бебе и успеа да се опорави во исто време повеќе од 18 кг, постои веројатноста за царски рез или со употреба на клешти. Има, меѓутоа, жените кои се гради до 20-25 кг и на тој начин да се породи природно.


Додека прекумерна тежина се добие директно, и не влијае врз развојот на детето, да добијат повеќе од препорачаната може да биде причина за некои од опасностите и компликации.
Комитетот за исхрана и зголемување на телесната тежина за време на бременоста се смета дека трендот на раѓањето на поголеми деца не се поврзани со значително зголемување на царски делови во последниве години. Главната загриженост на Комисијата за фактот дека многу висока добивка мајките тежина може да доведе до после породувањето апстиненција. Апстиненцијата е исполнет со ризикот од срцеви заболувања, мозочен удар, дијабетес, хипертензија и други компликации.


До неодамна, главната загриженост во врска со прекумерна телесна тежина и припадна на токсемија, кои сега се карактеризира како висок крвен притисок предизвикан од бременоста. Една анкета на голема група на жени кои за време на бременоста се добива тежина над 12 kg, покажа дека додека 9% од нив развиле висок крвен притисок, 91% не. Високиот крвен притисок е исто така поврзан со слаб раст во тежина, неквалификувани медицинска нега, возраст (до дваесет и повеќе од триесет и пет години) и хронични overexertion.

Видео: Како да се избегне добивање на масти во текот на бременоста 10 совети како да заштедите по едно парче за бременост


Ако мислите дека јадењето премногу и премногу брзо стекнување на тежина, обидете се да се намали внесот на калории без да се намали своите хранливи својства.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Зголемување на висината, тежината и површината на плодот. стапка на раст на ембрионотЗголемување на висината, тежината и површината на плодот. стапка на раст на ембрионот
Јас сум изгубил многу килограми со диета и вежбање. Сега јас сум исплашена дека ја напишете повторноЈас сум изгубил многу килограми со диета и вежбање. Сега јас сум исплашена дека ја напишете повторно
Во Америка, бебе-херојВо Америка, бебе-херој
Тироидната жлезда време на бременоста. Зголемување на телесната тежина кај бремени жениТироидната жлезда време на бременоста. Зголемување на телесната тежина кај бремени жени
Се со прекумерна тежина го зголемува ризикот од уринарна инконтиненција кај жениСе со прекумерна тежина го зголемува ризикот од уринарна инконтиненција кај жени
Царски рез е поврзана со висок ризик од прекумерна телесна тежина кај децатаЦарски рез е поврзана со висок ризик од прекумерна телесна тежина кај децата
Пријателство онлајн помага на телесната тежинаПријателство онлајн помага на телесната тежина
Што ви се јаде пред бременостаШто ви се јаде пред бременоста
На тежина (маса) на панкреасотНа тежина (маса) на панкреасот
Оброци, ако имаат близнациОброци, ако имаат близнаци
» » » А многу на телесната тежина за време на бременоста