ma.gurushealth.ru

33 Недели од бременоста, што се случува?

Користејќи ја својата "разбуди" чувство, 42-инчен и 1900-грам бебето слуша звуци и гласови кои доаѓаат од надвор. Тој веќе е во можност да се спаси првите спомени, и така по раѓањето препознаваат познати гласови на неговите родители. Ако редовно го пее нешто, на пример, приспивна песна, по неговото раѓање може да поглезите и смири своите стари омилени песни.

Поголемиот дел од времето на детето е опкружен со пријатна атмосфера, држејќи во пресрет на големиот ден на неговото раѓање. Него удобно и топло: со телесните масти телесната температура просечната бебето, како во однос на родител повисоки за речиси еден степен.

Пред тежина на раѓање на детето треба допрва да темелно се зголеми: околу 1,5 кг се добие сосема реално. Девет од десет деца веќе го направиле најдобар почетна позиција: со главата надолу, во насока на мајчината карлицата и нозете до ребра на мајка ми.

Мајката е 33 недели на бременост

Доаѓа т.н. подготвителна фаза. Вие сите дека често за претстојните раѓање и соба на детето. Ова може негативно да влијае на вашето расположение, предизвика загриженост и стравови. Толку повеќе ќе ви се случува да се направи, како убави работи како мебел и украсување на соба на детето, или вежба во грижата на бебињата на кукла или мечето, толку побрзо надминување на непријатна состојба на пренатална стрес.

Вашата мобилност сега е значително ограничени, и зголемување на физички и ментален стрес: спиење нарушувања, проблеми со циркулацијата, главоболки и гадење не се невообичаени. Понекогаш тие се споени со нова болест: болка во горниот дел на стомакот или во средината на грбот - лекар мора да се утврди нивната кауза.

Ако вие дефинитивно сакате да дои, а потоа и од сега па натаму ќе треба дополнително да се зголеми енергетската вредност на нивниот секојдневен внес на храна од 450 калории. Така, вашата почетна стапка, кој застана во првите месеци од бременоста 2.200 калории во вкупниот пораст од 750 калории.

Болка во горниот дел на стомакот на 33 недела од бременоста

Овие болки како металоиди, се чини, не само поради зголемен притисок на стомакот или бокс удар на црниот дроб на детето. Зад нив се скриени воспаление на жолчното ќесе или жолчните камења кои во блокирање на цистични или заеднички жолчен канал може да предизвика болни Чолиќ.

Жолчните камења често се формираат за време на бременоста, бидејќи во текот на овој период на женското тело е нарушен метаболизам на масти: холестерол се јавува порака за време на распаѓање на естроген во црниот дроб. Типично, терапевтскиот метод се смета за отстранување на камен и жолчното кесе, туку за време на бременоста, како операции се направени исклучително ретки. Една жена во позиција на лекар е веројатно да се препише лекови против болки и препорачуваат диета. Првиот чекор е да се избегне храна кои предизвикуваат Чолиќ. Овие вклучуваат, особено, зелка, грав, тврдо варени јајца, кафе, како и масни и пржена храна.

Кога болката во стомакот веднаш на лекар!

Болка во горниот дел на стомакот, особено на десната страна, може да биде знак на прееклампсија. Ако имате таква непријатност, веднаш треба да се консултираат со лекар.

Уретрална стеноза на 33 недели од бременоста

Позиција окупирана од дете, понекогаш предизвикува стеснување или поместување на уретерите. Во овој нарушен нормалниот проток на урина и создава поволни услови за негов фрлија назад во бубрежната карлица. Овој процес може да се означи како болка во средината назад, лево и десно на 'рбетот и досадна, прободување болка во мочниот меур.

Често овие непријатни симптоми се придружени со треска, чие потекло треба да се најде гинеколог или уролог. Да се ​​направи стеснет уретер повторно прооден, тоа е обично се вметнува во тенка цевка-гума што може да има до, па дури и по породувањето.

Гимнастика на 33th - 36-та недела од бременоста

Следните вежби може да се вклучат во вашата дневна програма на подготовка за породување. ги прави, ќе научат да ги контролираат своите состојба со силен физички напор. Ако се добро владее во оваа вештина, борбата, дури и најпознатите интензивна, тоа е малку веројатно да ве фати исклучи стража.

Длабок здив помага да го издржат товарот. Здивот обука е за вас насочени подготовка за појава на контракции. Покрај тоа, свесно практикуваат вашиот одмор. Бидејќи само на тој начин може да гарантира вашиот одмор помеѓу контракции. И за време на испорака, концентрирајќи се на вашето дишење, можете лесно може да се пренесе на напонот.

Подигне пета

ЧЕКОР 1. Застанете со нозете заедно, прсти посочувајќи напред. Исправи рамената, рацете виси лабаво на вашите страни.

Чекор 2. Кренете десната пета, ставајќи нога на пети. Подигнете ја левата пета, и, исто така, го стави во чорап. Сега и двете нозе се во иста вашиот покачена позиција. Намалување на правото пета, а потоа лево. Вие сте уште еднаш цврсто стојат на подот со двете нозе.

Чекор 3. Рестартирајте го вежба со десната нога, се закачи за тоа по левата страна и така натаму. Повторете ја вежбата со забрзано темпо. Мора да внимаваш за директни, слободни држење на телото. Се крена и го намалија за околу 1 минута.

ЧЕКОР 4. подаваат раце и нозе и една минута лежерно и опуштено рок низ собата, слободни раце да закачам во исто време. Додека работи, намерно ролни стапалото од пета до пети. Повторете уште два пати.

Оваа вежба учи свесно да се префрлат од напорите да се релаксираат. Способноста да се опуштите и да се добие задоволство од тоа ќе биде така корисни за време на породувањето.

Ние носат вирус

ЧЕКОР 1. Седнете на стол, нозете малку, освен, нозете да лежи врз подот. Лизгајте го задникот на задниот работ на седиштето, телото исправен, се одржи слободно. Рацете по должината на долниот дел од телото и цврст стисок на седиштето на двете страни.

ЧЕКОР 2. Турнете го вашиот левата нога, виткање прстите внатре. Одржување на тензиите во левата нога, десната вирус.

ЧЕКОР 3. Континуирана да се водат двете нозе, мускулите тензија како левата нога и левата бутина. Без да се менува ништо, да додадете на напонот на десната нога. Задржи стрес и се уште цврсто се притисне задникот.

ЧЕКОР 4 минути додека во оваа состојба на стрес, редовно дишење. Се намали стресот, да се нагоре, се тресат рацете и нозете. Сега еден момент да се кандидира низ собата, се обидуваат да бидат свесни за секој чекор. Земете длабок здив. Повторете уште два пати.

Способност да го задржи притисокот, исто така, е способноста да го издржат. Толку подобро ќе се обучуваат на вашето тело да оваа држава, посигурни и помирни средба битка. Во текот на породувањето, исто така, станува збор главно за тоа како да го издржат стресот и да биде во можност да го шутнат штом борбата е запрена.

Учење релаксирачки издишување

Научете како да се концентрира на вашето дишење. За да го направите ова, се стави на песочен часовник за 2 минути и да се продолжи со спроведувањето на вежбата "издржат напонот".

ЧЕКОР 1. Рамномерно дишам и издишување преку нос. Откако ќе се чувствуваат дека ќе стане тешко да се задржи тензија, почнуваат да издишување преку устата (здив продолжува низ носот).

ЧЕКОР 2. овозможи на воздухот со бучава надвор од белите дробови. Издишување додека светлината нема да биде сосема празен, и само тогаш да дише низ носот. Обидете се да издишување е двапати додека вдишување. Целосно да се концентрира на вашето дишење. Дишете овој начин се додека тајмерот заѕвони.

ЧЕКОР 3. Ослободете се од стресот, се врати во својата нормална мирен ритам на дишење. Затвори ги очите и уживаат во чувството на леснотија откако замина напон. Повторете ја вежбата.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Шестмесечно бебе изненади докторите од страна на нивните способностиШестмесечно бебе изненади докторите од страна на нивните способности
Психологијата на бебето во маткатаПсихологијата на бебето во матката
Натал развој на детето за недели и месеци, фазитеНатал развој на детето за недели и месеци, фазите
Твојата неродено дете веќе е роден во васТвојата неродено дете веќе е роден во вас
Како дома да се провери слух и визија бебето?Како дома да се провери слух и визија бебето?
Комуникација со новороденчеКомуникација со новороденче
Проверка на бебето рефлексиПроверка на бебето рефлекси
Заеднички мајката и детето престој по породувањетоЗаеднички мајката и детето престој по породувањето
Период рака на дететоПериод рака на детето
Неправилна положба на дететоНеправилна положба на детето
» » » 33 Недели од бременоста, што се случува?