ma.gurushealth.ru

29-Та недела од бременоста, што се случува?

37-инчен бебе со тежина од 1.300 g дневно зајакнува мускулите, вршење на гимнастички вежби. Од тоа време, додека неговиот роденден, тој ќе добие преку плацентата важно антитела кои го штитат од инфекции.

Мајката е 29 недели на бременост

Во текот на бременоста на матката, а потоа се намалува, а стомачниот ѕид за некое време тоа станува цврста. Тоа е сосема нормално. Сега ќе биде поголема веројатност да се забележи на рунда на обуката, бидејќи на матката се поинтензивно се подготвува за породувањето. Отежнато дишење, болки во грбот и металоиди ќе продолжи да ве мачат. Неквалитетна вежба толеранција, потешкотии во концентрирањето и необични поместување на центарот на гравитација може да ви донесе многу нови проблеми.

Видео: 29-та недела од бременоста

Обука рунда (Harbinger контракции) на 29-та недела од бременоста

Ќе почнат да се забележи како стомакот одеднаш се стврднува за кратко време, понекогаш тоа се случува еднаш во еден час, понекогаш неколку пати на ден - секогаш во различни начини. Сега, оваа појава ќе ве придружува до раѓањето. Пракса контракции не доведе до откривање на грлото на матката, но сепак тие се подготвуваат на матката за породување. Да се ​​направи разлика од реалниот рунда на обуката, треба да се обрне посебно внимание на регуларноста на нивниот изглед и придружната болка. Обука рунда апсолутно не е чудно или притискање на болка во долниот дел на стомакот или грбот, исцедок или крварење. Ако сметаш дека ќе се борат три или четири пати на час, или имате повеќе од една деценија на болни контракции на ден, тоа е веројатно дека сето тоа е за реално. За да дознаете што е во ред, веднаш јавете се на вашиот доктор или бабица. Не одлагање, бидејќи тоа може да се отвори грлото на матката, кои водат до врвот на предвремено породување.

Видео: 29-та недела од бременоста. Што се случува? блог

Во обуката напади, постојат многу други имиња кои може да се создаде конфузија. Овие безопасен, безболен и неправилни контракции на матката е исто така, повика на прелиминарните борби, судењето контракции, лажни контракции или грчеви на Braxton-Хикс контракции по англиски лекар кој прв ги опишал во 1872 година.

Ризик од несреќи во 29 недела од бременоста

За време на бременоста е особено важно да се научат да го признае потенцијалните опасности во време и да се спречи појавата на несакани ситуации. Имаме во предвид не само разнишани столчиња и скалила, кои имате намера да користите за да, на пример, да се откажам завеси или чиста висок виси кујна полиците, но, исто така, високи потпетици, кои лесно може да се сопнуваат. Особено, ако поради големиот стомак не може да се види било кој од своите нозе, нема пат под нив.

Видео: 2 недели на бременост: сензации, симптоми, знаци, што се случува

Зад воланот на автомобилот во моментов треба да се биде особено внимателен. Вашите мисли често се врти околу децата и иднината на семејниот живот, кој спречува да се концентрираат, расеан од патот. Патем, не треба да одат повеќе од 2 часа без пауза, додека седница може да доведе до проблеми со циркулацијата на крвта, што пак може индиректно да предизвика несреќа. Ако се вози велосипед, а потоа треба да се внимателни: се грижи за шлем и самракот, носат облека со рефлектирачки ленти.

За да се зголеми вниманието помош следнава вежба: пред работа или пред да се зад воланот на неколку пати се опише со раката во воздух хоризонтално поставени осум и што си сигурен дека очите на вашите прсти. На овој начин, ќе се овозможи комуникација помеѓу двете хемисфери на мозокот, се зголемува се фокусира и да се ослободат напнатоста со окото. Од време на време ќе треба да се организира обука на вашиот мозок, на пример, со помош на Судоку, крстозбори, загатки и сл. N. Бидејќи проблеми внимание може да произлезе врз основа на недостаток на железо, прашајте го вашиот лекар, ако сите што треба со цел да се хемоглобинот и феритин: двете фигури се однесува на износот на резервите на железо во организмот. Можеби треба да се поздравува со посебни подготовки.

Што ќе се случи на 29-та недела од бременоста

Продолжи да се земе курсеви за да се подготват за породување дека со својот партнер, што очекувате од овој курс? Снимање на себе однапред некои од повеќе прашања може да имате. Земете ги со вас во прва класа и да го положат возачки курс, кога ќе дојде да се сврти да се претставам себеси. Од една страна, олово ќе бидат во можност да ги задоволи индивидуалните желби на слушатели, од друга страна, нема да бидете разочарани со предмети, ако од почеток за да дознаете што вашите идеи може да се спроведе во рамките предвидени, а кои не се.

Гимнастика во 29-ти - 32-та недела

Махи нозе

  • ЧЕКОР 1. Застанете со нозете заедно. Преплетување прстите и поставете ги рацете на главата.
  • Чекор 2. Поместување на центарот на гравитација на десната нога и левата нога исправи бранува вашиот високо како е можно напред и потоа назад. Прстите на левата нога кога клапи насочен нагоре, во средината на мавташе нога рампа само малку се лизга на подот. При вршење на вежби за цело време одржување на директно и лесно.
  • ЧЕКОР 3: Направете десет потези и назад, прво на левата, а потоа на десната нога. Се тресат рацете и нозете. Повторете уште два пати.

Снимајте нозе

  • ЧЕКОР 1. Застанете со нозете somknite, во правилна положба на телото.
  • Чекор 2. Bend левото колено и да сфати на задниот дел на задната страна на ногата со левата рака. Повлече својата рака левата пета на левата задникот.
  • Чекор 3. Одржување на рамнотежа, се повлече на десната страна во висина на рамото. Направете десет ротации на десната рака напред и десет назад.
  • Чекор 4: Врати се на стартната позиција и се тресат рацете и нозете. Повторете ја вежбата со другата рака и нога.

Развој на моторните способности на детето во 29 недела од бременоста

Сликата на првиот движењата на фетусот во осмата недела од бременоста. Растот на малото бебе е во овој момент само 2 см. Сепак, за време на ултразвук, може да се види како, лебдејќи како мала риба во црево исполнета со течност, тоа "гребла" нивните пенкала.

Ако се погледне на дете само две недели подоцна, излегува дека тој мораше да се научат многу. Сега, во ултразвук следи видливи комплекс секвенци на движења кои подоцна ќе се забележи кај новороденото: бебе нишалки рацете и нозете во сите правци, а рацете и нозете постепено станува се повеќе мобилни.

Мала уста го прави цицање и голтање движење, дури и со таков тежок процес, како зевање, бебето се справува лесно.

Да се ​​поддржи развојот на белите дробови, детето го прави т.н. респираторни движења. Тие, сепак, значително се разликуваат од оние на здивот, но сепак добро прилагодени за светлина масажа и да ги подготви да ги исполнат своите директна функција. Од движењата кои се јавуваат кај фетусот многу рано, тоа е вистина потешкотија.

Штом детето ќе порасне, ќе се почне да се јасно се чувствува неговата моторна активност. Со милениуми фетусот пертурбации беа мајки само доказ дека нејзиното дете е жив. И уште се чувствува фетусот движење е исклучително важен фактор во формирањето на почетокот на врската помеѓу мајката и детето. тој престанува да биде за вас апстрактни суштество на мониторот на уредот за ултразвук, бидејќи тогаш. Сега може свесно да го доживуваат како дел од себе. За идниот татко, исто така, не е обична искуство - колку нови емоции дава можност да се чувствуваат, а подоцна да се види бебето се движи низ абдоминалниот ѕид.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
39 Недели од бременоста, што се случува?39 Недели од бременоста, што се случува?
Хормонални неуспех кај бремени жениХормонални неуспех кај бремени жени
Претходниците на раѓањеПретходниците на раѓање
16 Недели од бременоста, што се случува?16 Недели од бременоста, што се случува?
1 Недела од бременоста1 Недела од бременоста
Четириесет и првиот четириесет и втората недела од бременостаЧетириесет и првиот четириесет и втората недела од бременоста
Болки во стомакот за време на бременост, влечење, прободување болка во долниот дел на стомакот во…Болки во стомакот за време на бременост, влечење, прободување болка во долниот дел на стомакот во…
Гимнастика и физички вежби за бремени жениГимнастика и физички вежби за бремени жени
37 Недели од бременоста, што се случува?37 Недели од бременоста, што се случува?
Породилни болкиПородилни болки
» » » 29-Та недела од бременоста, што се случува?