ma.gurushealth.ru

24 Недели од бременоста, што се случува?

феталниот должина е околу 29 см, тежина околу 550 g, обемот на главата со просек од 22,5 см, болки во обем -. 17 см мама веќе многу јасно се чувствува ужас деца кои стануваат енергично секој ден. Сега бебето отвора очите, очните капаци почна да се движи. Од коските малиот човек постепено зајакнува, тоа може да потрае исправи држење на телото. Во устата, е веќе целосно формирана пупки кои помогне да се идентификуваат различни вкусови. Детето стекнува способност да ја согледа вкус и, конечно може да се сретне вкусно околните амнионската течност, обемот на која се зголемува како на феталниот раст. Но, нивниот состав се промени, ако во прво тие беа транспарентни, но сега тие содржат мртвите клетки на кожата, косата и syrovidnaya маст.

Видео: 24 На дваесет и четвртата недела од бременоста

Оваа недела, лекар користење на ултразвук може да се утврди тежината на бебето точно.

Да го направите ова, тоа мерки:

  • попречно дијаметар на главата на дете - biparietal големината на главата (БДП);
  • надолжно дијаметар на главата на бебе - големина на fronto-окципиталниот главата;
  • крст (или попречно) дијаметар на желудникот - е тука значеше растојанието од една страна до друга;
  • абдоминална обемот - круг стомакот на детето;
  • антеропостериорниот дијаметар на стомакот - се однесува на оддалеченост од предниот до задниот ѕид на стомакот;
  • должината на фемурот (DBC).

Врз основа на мерењата лекар пресметува тежината на вашето дете. Целокупната слика на перформанси обезбедува точни информации за тоа дали вашето бебе расте нормално. Кога забавување или осомничени раст суспензија поточни информации можат да се добијат со помош на ваквите студии, како на доплер сонографија (види. П. 160).

Видео: 24 недели на бременост

Мајката на 24-та недела од бременоста

Горната граница на матката го достигна нивото на папокот и се протега во текот на еден мал слив. Сега притисокот врз мочниот меур слабее, а со тоа и потреба да уринираат почесто. Вашата благосостојба забележително дури и љубопитните очи: недостаток на првичната болест ви дава чувство на слобода и поттикнува активност. Задоволството на движење, вежба, дружељубивост - сето тоа е типичен за овој период.

Видео: 24 недели бременост видео. Дневникот на една бремена жена. Бременоста во Бали

бебе wiggling станува поенергични, сега може да се почувствува неговиот салта, раката на неговиот стомак - прекрасно искуство не само за вас, но исто така и за вашиот партнер можност за двете од вас да се воспостави близок контакт со детето и зајакнување на семејството единица.

Цртеж болка во стомакот на 24-та недела од бременоста

Од време на време може да добиете Досаѓање болка на десната и на левата долниот дел на стомакот. Ова се должи на брзиот раст на матката, која се рефлектира во својата поддршка, или да се одржи, уредот се состои од збир на мускулите и лигаментите. Сите од нив се во состојба на напнатост и зголемување на големината на матката постепено се протегала. Ова се протега само предизвикува болка во долниот дел на стомакот - феномен што може да се одржи до крајот на бременоста. Тоа им помага да се намали болката мир: краток одмор на каучот - добра терапија. Тоа ќе трае повеќе од еден час, и ќе биде многу полесно. Ако болката продолжи, јавете се кај вашиот лекар. Истото важи и за повлекување на болка во карлицата и крстот.

Што се случува со 24-та недела од бременоста?

Ние почнуваме да се разјаснат информации за исплата на надоместоци за бременоста и породувањето: да не одат на породилно отсуство, но за да ја одрази на кои документи се потребни за регистрација на породилно отсуство и заштита на децата, сега можете да.

Видео: 24 недели на бременост

На пример, ако неодамна сте работеле за неколку работодавците, тоа не ги спречува да ги преземе своите референца 2-ПДД (подоцна тоа ќе помогне да се зголеми износот на надоместокот).

Се однесуваат на психолог. На радост на претстојното појава на детето е заедничко е одлично. Потенцијалните родители со голем интерес развојот на своите потомци и љубопитно размислува за иднината на нивниот заеднички живот со детето. Како ова ќе семеен живот? Што ви е потребно за да се обезбеди нешто ново да научат? Што е оптимална распределба на улогите меѓу мајка и татко? Сите овие прашања може да се дискутира со психолог, благослов сега се повеќе и повеќе жени клиники нудат бесплатен за посета на специјалист.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Стомакот бремената жена на секоја nedele.ot што зависи за нејзиниот раст и големината.Стомакот бремената жена на секоја nedele.ot што зависи за нејзиниот раст и големината.
Развојот на децата недели од бременоста во маткатаРазвојот на децата недели од бременоста во матката
Продолжуваме нашиот календар 4-та недела од бременоста, 5-та недела од бременоста, на 6-та недела…Продолжуваме нашиот календар 4-та недела од бременоста, 5-та недела од бременоста, на 6-та недела…
Дијареа во вториот триместар од бременостаДијареа во вториот триместар од бременоста
Натал развој на детето за недели и месеци, фазитеНатал развој на детето за недели и месеци, фазите
Знаци на 30-недела на бременостаЗнаци на 30-недела на бременоста
Плодот на вториот и третиот месец на развој. Месечен фази на развојот на ембрионотПлодот на вториот и третиот месец на развој. Месечен фази на развојот на ембрионот
Прилагодување на biparietal дијаметар на главата на плодот. Значење biparietal дијаметар на главата…Прилагодување на biparietal дијаметар на главата на плодот. Значење biparietal дијаметар на главата…
Бременост недела 14Бременост недела 14
Должината на обемот на главата на фетусот. Должината на рамената коска и бедрената коска фетусотДолжината на обемот на главата на фетусот. Должината на рамената коска и бедрената коска фетусот
» » » 24 Недели од бременоста, што се случува?