ma.gurushealth.ru

22 Недели од бременоста, што се случува?

Должината на фетусот поблиску до 26,5 см, а тежината на 350 g Ако детето за неколку минути произведува остри движења, тоа може да се должи на икање: се внесува одредена сума на амнионската течност и го турка назад, со мало тело се намалува брзо. На овој начин на овошје ја зајакнува својата апарати за дишење со него се подготвува за успешно функционирање надвор од организмот на мајката. Hiccups ќе продолжи по појавата на бебе родено новороденчиња редовно hiccup поради физиолошка незрелост на дијафрагмата. Овој феномен ќе престане само по четири месеци.

Видео: 22 недели на бременост

Во тоа време, детето покажува голема агилност не само во нивните вежби за дишење, но во тркалаат, што и може да се чувствуваат раката на мојот стомак.

Мајката на 22 недели од бременоста

На градите, околу ореол, постојат мали, слично на подемот на удари (Монтгомери жлезди). Тие веќе се подготвуваат за иднината на доењето, со одвојување на масти кои содржат тајната за подмачкување на брадавица и ореол. Тоа ја задржува својата еластичност и служи како природен спречување на пукнатини. Растот на мајката на детето и зголемена размена на материи да доведе до зголемување на барањата на магнезиум. Како резултат на тоа, многу жени страдаат од грчеви во нозете, или болка во мускулите на потколеницата, кои се јавуваат доста често. Попуштени вени исто така може да се изразуваат. Затоа, важно е да се движи. Донесе олеснување и посебни вежби за нозете.

Теле грч на 22 недели од бременоста

Во втората половина од бременоста, многу жени страдаат од грчеви во нозете, кои често се јавуваат во текот на ноќта. Причината е во повеќето случаи недостаток на магнезиум. Не е ни чудо: во текот на бременоста, потребата за овој минерал се зголемува значително. И покрај фактот дека грчеви теле се добро третирани, тоа е од суштинско значење за да се отстрани недостатокот на соодветна ставка земање дрога. Така, да се направи важна работа за превенција на предвремено породување и оток, често резултира од недостаток на магнезиум.

Но, додатоци во исхраната за време на бременоста треба да се земе само на специјалист препораки. Разговараат со доктор или бабица магнезиум точната доза на лекот. Ако дефицитот не се изговара, тоа е можно да се покрие потребата за магнезиум преку исхраната. Овој елемент е присутен во големи количини во сите цели зрна, како и во ореви, семки од сончоглед и семки од сусам. Дневен вежби за истегнување и зајакнување на нозете, исто така, може да ве заштити од болката.

Во случај на акутна теле грчеви можете брзо протера болка, ако неколку пати силно печат со нога на информации на подот и pomassiruete напнати мускули.

Кога грчеви во ногата повлече силно рацете прсти се напомене нога напред, кон задниот дел на ногата. Што и да е, не паника - грчеви обично брзо прекината.

Хемороиди на 22 недели од бременоста

Хемороиди - е во форма на испакнати нодули проширување на крвните садови во анусот.

Во многу жени, првиот од овие "јазли" се случи за време на бременоста. Причината е поради хормоналните промени во сврзното ткиво, како и во прекршување на одливот на крв во карлицата. Хемороиди може да предизвика чешање, болка и чувство на печење. Понекогаш стол е придружена со мало крварење. Постојните хемороиди уште повеќе се влошува со запек, кои се закачуваат често се случуваат во текот на бременоста. Но, често оваа непријатна болест се појавува само по раѓањето. Причината - силна генерички обиди. Во повеќето случаи, по неколку недели на хемороиди се работи.

За третман на непријатните симптоми на следниве методи се погодни:

Видео: 25-та недела од бременоста се случи тоа, феталниот развој, спортски, хемороиди

  • Можете да се спречи хемороиди со конзумирање на многу течности и храна богата со растителни влакна и други диететски влакна.
  • Прво на сите, следат редовна столица, брутална храна јаде колку што е можно за да се избегне запек.
  • Ако за време на столче хемороиди падне надвор, тие треба внимателно да се исправи раката назад во анусот. Тоа е полесно да се направи со користење на специјален крем, на пример, интегриран дрога врз деактивира микроорганизми. Но, бидете сигурни дека маст не содржи кортизон, bufek-Самак или лидокаин - не е дозволено користење на овие лекови во текот на бременоста.
  • Ако хемороиди ви предизвикува болка, може да се пополни со ладна вода, мала пластична кеса и се применува за 15 минути до погодената област.
  • Добра акција, исто така, има дневна седечки бањи со додавање на дабови кората екстракт од камилица. Но, тие не треба да трае подолго од 15 минути. Тоа е важно да се обезбеди дека водата не е премногу топло, во спротивно симптомите може да се интензивира.

Што се случува на 22 недели од бременоста?

Се подготвува за настап на бебето. Постепено почнуваат да се подготви вашите постари деца (ако го има) на појавата на новиот член на семејството. Можете да ги покаже пример на кукла, како да се промени пелени бебе или како тоа треба да се носи. Испрати вашето дете можност да ви побарате било какви прашања и да се обиде да се објасни како јасно како е можно да го сите процеси поврзани со породувањето. Понекогаш тоа е полесно да се направи книга.

синдром на компресија

Синдром на крцкањето на долната шуплива вена е кршење на мајката циркулација случуваат на комплицирани крвотокот од долната шуплива вена во срцето. Тоа е резултат на притисокот од матката и бебето на вените на задната страна.

Видео: 22 недели на бременост

Синдромот се манифестира, главно, кон крајот на бременоста, кога мајката лежи на грб за долго време. Во исто време, висока бебе врши притисок врз крвните садови.

Ако протокот на венска крв во срцето е скршен, постојат проблеми: крвниот притисок паѓа, вртоглавица, потење акти, отчукувањата на срцето драматично

Се забрзува - од кои сите може да доведе до шок и губење на свеста.

намалување Остар притисокот е понекогаш плацентата перфузија растројство, може да се случи како резултат на пад на отчукувањата на срцето на детето. Како по правило, сите проблеми се лесно да се отстранат, но откако ќе t`olko сврти настрана.

Од самиот почеток, обидете да се поврзете на постарите деца да се подготви за претстојниот настан. Тогаш тие ќе бидат навистина возбудени за бебето.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Натал развој на детето за недели и месеци, фазитеНатал развој на детето за недели и месеци, фазите
Улогата на плацентата и амнионска течностУлогата на плацентата и амнионска течност
Hiccups во панкреатит и рак на панкреасотHiccups во панкреатит и рак на панкреасот
На пропустливост на плацентата. Овошје школка во повеќе бременостиНа пропустливост на плацентата. Овошје школка во повеќе бремености
Hiccups кај новороденчињата по јадењеHiccups кај новороденчињата по јадење
Burping, икање, металоиди, рак на желудникотBurping, икање, металоиди, рак на желудникот
А деветтиот месец од бременоста 33-36 неделиА деветтиот месец од бременоста 33-36 недели
29-Та недела од бременоста, што се случува?29-Та недела од бременоста, што се случува?
Одредување на гестациската возраст и раѓањеОдредување на гестациската возраст и раѓање
Оценување на функционалната состојба кога IUGR фетусот. На обемот на амнионската течност во IUGRОценување на функционалната состојба кога IUGR фетусот. На обемот на амнионската течност во IUGR
» » » 22 Недели од бременоста, што се случува?