ma.gurushealth.ru

Јога вежби за бремени жени

Видео: Јога за бремени жени - мускулите на грбот, вежби за бремени жени на 'рбетот

Кога ќе се изврши јога вежби сите препорачани движења непречено носечки елементи не се присутни, како и вежби во насока на релаксација. Кога ќе се вежба жената треба да биде во иста позиција за време во кој таа ќе биде удобно. При вршење на вежби, бремена мајка ќе се чувствуваат вртоглавица, слабост, замор и други симптоми, занимање треба да се прекине веднаш. Ако физичка вежба класи се одржуваат на редовна основа, тоа ќе се зголеми времето за нивно извршување.
  1. "Претставуваат кројач." Оваа вежба го подобрува процесот на циркулацијата на крвта во карличните органи, ја зголемува карлицата канал, ја подобрува мобилноста на зглобовите, да се релаксираат карличните мускули. Во позиција на одмор, таа ќе треба да седат на подот, со што е неопходно да се потпреме назад во однос на поддршка (ѕид). Свиткајте ги колената, се приклучи на ногата. Експертите советуваат да се стави под колената мала перница. Мускулите на рацете, рамената и вратот треба да бидат релаксирани. При вршење на вежби жена мора да дишат длабоко. Како што издишување, да се релаксираат вашиот долниот дел на грбот треба да биде. тогаш таа треба да полека се повлече назад во исто време здив. Изведување на вежбање се препорачува околу 1-2 минути.
  2. Релаксација на карличните мускули. Во оваа вежба, да се релаксираат мускулите на карлицата, долните екстремитети, да се ослободат напнатоста од мускулите на горниот дел од телото. На почетна положба на жената треба да седат на подот, во лумбалниот предел назад потпрена на ѕидот, што е доволно широк за да се шири нозете, стави рацете на колена. При вршење на вежби треба да дишат длабоко. На издишување, треба да се обидете да се релаксираат мускулите на грбот, карлицата и нозете. Ова е проследено со здив и се чувствуваат комотно да се релаксираат на вратот и рамената. Оваа вежба е иста како и. и на почетокот, треба да трае 1-2 минути.
  3. Се протега на рамената. Оваа вежба помага да се релаксираат мускулите на мускулите на градите и рамото. Како резултат на вежбата подобрува респираторната функција во нормала отчукувањата на срцето. Почетна положба: жената е на колена, со кои се соочува ѕид. Колената треба да се постави испружени. Проследено со седат на вашиот потпетици. Кога ќе се вежба мора прво да се подигне вашите раце, се потпре на ѕидот. Проследено со релаксација и пониски оружје, жената треба да се чувствуваат се водат на мускулите на половината и рамената. Во оваа позиција, се препорачува да се остане за некое време (неколку секунди). Дишењето треба да бидат мазни и длабоки. Тогаш жената мора да застане и да се тресат рамениците. Вежбањето може да се направи 4-5 пати. По 34-тата недела од бременоста не се препорачува да направите оваа вежба.
  4. Релаксација на половината. Првично, жената треба да седат на подот, нозете раширени. Тогаш ќе треба да се претвори во право и за десното рамо изгледа, да се релаксираат вашиот долниот дел на грбот. Се врати на стартната позиција. Потоа направи пресврт на лево и на левото рамо изгледа, да се релаксираат. Вежба се повторува 5-6 пати во различни насоки.
  5. Релаксација на долниот дел од карличниот појас. Кога на оваа вежба, во близина на напон на мускулите на долниот дел на карличниот појас и на задниот дел на нозете. Првично, потребата да се застане, стапалата поставени во ширина на рамената, рацете споени зад неговиот грб. Жената во бавно движење потпрен напред, дише длабоко и рамномерно. Дијагонална позиција е да биде одложен за неколку секунди, а потоа се во првобитната положба. Вежба се повторува 5-6 пати. Ако падините на една бремена жена се појави вртоглавица, вежбање треба да се прекине веднаш.

Видео: Подготовка на телото за породувањето. Јога за бремени жени

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Вежби за да се врати фигурата по породувањетоВежби за да се врати фигурата по породувањето
Вежба во текот на вториот триместар од бременостаВежба во текот на вториот триместар од бременоста
Вежби за болки во грбот од страна на д-р Bubnovsky: Вредни шокВежби за болки во грбот од страна на д-р Bubnovsky: Вредни шок
А сет на вежби за спречување на хемороидиА сет на вежби за спречување на хемороиди
Јога за бремени жени, вежбањеЈога за бремени жени, вежбање
Комплекси на физички вежби за жени во постпарталниот периодКомплекси на физички вежби за жени во постпарталниот период
Гимнастика и физички вежби за бремени жениГимнастика и физички вежби за бремени жени
Јога за панкреасот панкреатитисЈога за панкреасот панкреатитис
Вршење по породувањето, за рехабилитација и слабеење стомакотВршење по породувањето, за рехабилитација и слабеење стомакот
Терапевтски вежби во спречување на хемороидиТерапевтски вежби во спречување на хемороиди
» » » Јога вежби за бремени жени