ma.gurushealth.ru

Базен вежби за бремени жени

Во сите групи на мускули (на мускулите на рацете и нозете, мускулите на грбот и стомакот), додека обука во базенот присуствуваат. Една жена која редовно посетува настава во базенот, се чувствува добро во текот на бременоста и оптимално да се подготват вашето тело за работна сила. Кога ангажирање во вода бремена мајка не ја чувствува тежината на неговото тело (да се биде во вода, телесна тежина се намали за 6 пати), со што се овозможува да се постигне максимална релаксација. За вода активности треба да се користи двојно повеќе напор отколку во салата, и како резултат на контра сила на водата во една бремена жена се зајакнување на сите мускули.
Кога вежби во вода се долниот дел на грбот, ја подобрува циркулацијата на крвта, го нормализира фреквенцијата на срцето, намалување на оток, тензија на мускулите е полесно. Најелементарните, што може да направи секоја бремена жена - на вообичаените пливање за 20-30 минути. Физички вежби во базенот и пливање, експертите препорачуваат трошење со бавно темпо. Мери, тече движења помогне на жената да се релаксира подобро.
Пред да почнете со курсот во базенот, бремена жена треба да бидете сигурни да се консултирате со вашиот лекар за можноста за пристап до базенот. Постојат медицински контраиндикации за водни определба: гадење, разни видови на крварење, вагинален исцедок, со појава на едем, температурата на телото се намалува по физичко образование класи.
Експертите препорачуваат да се започне часови по пливање со 20-та недела од бременоста. Да се ​​вклучат во базенот може да биде секој ден или 2 пати неделно до самото раѓање. температура на водата во базенот, назначена со тоа, класи се тестира, треба да биде 25-27 ° C. Времетраење на вработувањето бремена жена се одлучува за поединечно, но во просек, експертите препорачуваат да се биде во вода не повеќе од 30 до 40 минути. Ако во текот на пливање во базенот и една бремена жена се чувствувате добро или уморен, таа треба веднаш да ја напушти вода. Лекции во базенот се препорачува во екстремни патеки за да бидат во можност да ги преземат на раб, ако е потребно. Бремена жена треба да знаат дека високата содржина на хлор во водата може да предизвика вагинална иритација. За да се избегне ова, лекарите се препорачува да се користи тампони.
Посебно внимание треба да се посвети на бремена жена картон. Спроведување на нуркање, една жена може да се научи да се контролира здив. И за иднината на децата е исто така корисни, бидејќи за време на здив држење намалува протокот на кислород (што ќе се случи за време на раѓање) и на детето постепено се навикнува на оваа ситуација.
Физички вежби во базенот е најдобро да се прави во група или со партнерот (со својот сопруг или со еден пријател). Во моментов, постојат базени и спортски курсеви за бремени жени. Затоа, бремена мајка е препорачливо да присуствуваат на такви курсеви, каде што ќе биде под постојан надзор на лекар или инструктор. Инструктор ќе ви помогне да се развие еден индивидуален сет на физички вежби врз основа на" состојбата на телото на една бремена жена. Потоа, кога ќе се постојано ангажирани во овој комплекс ќе се приклучи други вежби, дозволувајќи им да се постепено зголемување на товарот.


А сет на вежби во вода, која се препорачува за бремени жени, поделени во 4 вида:

 1. за подобрување на растегливост на мускулите на грбот и `рбетот;
 2. за подобрување на еластичноста на мускулите на дното од карлицата и перинеумот;
 3. вежби за дишење, според кој на бремена жена учи да дише;
 4. вежби на способноста да се релаксираат. Кога ќе се вежба, жените треба да се запамети дека стомакот секогаш треба да биде во вода, со што се намалува неговата тежина. Класи во вода, како и соба класа, почнете со загревање.

Вежби да се изврши во базен

 1. Жената треба да се распушти и во предниот дел на колената и потег, почнувајќи од дното на базенот, прво лево, а потоа ravoy нога. По некое време, вежбата треба да се повтори, почнувајќи наизменично нозе од водата.
 2. Првично, жената треба да се застане назад на страна и се држи до тоа со рацете. Потоа ја извршите удирање движење како "велосипед".
 3. Жена стои странично на страна и држејќи се на работ на рака. Потоа, таа лежи на грбот, и треба целосно да се опуштите.
 4. Жената лежи на грб со нозете продолжен. Прво што треба да се шири нозете, освен, а потоа се намали. Повторете ја вежбата 3-4 пати е препорачливо.
 5. Почетна позиција, како и во 4-та вежба: жена како лежи на грбот. При вршење на вежби треба да се наведнуваат колената и повлечете ги кон градите, а потоа исправете ги нозете. Вежба се повторува неколку пати.
 6. "Zvezdochka". Жената треба да земе длабок здив, лежат на површината на лицето на водата надолу. Рацете се раширило распаѓа. Да биде во позиција да биде долго време. Тогаш жената мора да застане и дишат во бавно.
 7. "Плови". Кога на оваа вежба, жените треба да се земе длабок здив и да седнат под вода на неговиот потпетици, додека гушкање колена. Вода сам ќе им помогнам на жената на површината. Препорачливо е да го одржат својот здив до 20 секунди.
 8. "Делфин". Жената треба да лежи на грбот, рацете се на вашите страни. При вршење на вежби треба да одат, работат грбот и нозете.
 9. Вежба топката. Жена фаќа топката со рацете, и со вртење околу својата оска. Се препорачува да се повторете ја вежбата 8-10 пати.
 10. Жената треба да застане лицето на страна и да потрае на рабовите од рака. Меѓу нозете е гумена топка. При вршење на вежби жена треба да го компресира. Вежба се повторува 10-20 пати.


Физички вежби кои може да се врши со помош на партнер

 1. Со помош на партнер кој поседува жената за рамениците, таа се наоѓа на дното на базенот, пета треба да се притисне против задникот, колената распаѓа. Под вода што треба со бавно темпо да дишат воздух.
 2. Вежби за цел да се протега мускулите на нозете. Жената треба да стојат во близина на ѕидот на десната нога, левата нога партнер доделува накосо. Тогаш ќе треба да се направи ја вежбата со другата нога.
 3. Жената лежи на грбот, а нејзиниот асистент зема под главата и се движи низ водата. Бремена мајка се препорачува во текот на оваа вежба целосно да се опуштите.
 4. Партнер држејќи се за раце на жената. Тоа мора да се фрли на левата нога во текот на неговата лева рака, и да седнат на десната нога. При вршење на вежби мора да им помогнам надвор од дното на ногата и се движат наоколу. Потоа повторете ја вежбата со другата нога.
 5. Помошник стои, нозете испружени. Жената треба да се земе длабок здив и се нурна, плива помеѓу нозете на асистент. Вежбање се препорачува да се повтори 6-8 пати.


Да се ​​вклучат во базенот, ако бремената жена се чувствува добро, може да се до раѓањето.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Вода аеробик за бремени жени. Вежби во вода за бремени жени. Вода аеробик вежби во користењето на…Вода аеробик за бремени жени. Вежби во вода за бремени жени. Вода аеробик вежби во користењето на…
Hydrokinezitherapy сеопфатна програма за физичка рехабилитација на пациенти со трауматски повреди…Hydrokinezitherapy сеопфатна програма за физичка рехабилитација на пациенти со трауматски повреди…
Како Спорт на beremennost.yavlyaetsya дали спорт за вас на опасност или благослов?Како Спорт на beremennost.yavlyaetsya дали спорт за вас на опасност или благослов?
Помош за enterobiosis базен, важи?Помош за enterobiosis базен, важи?
Правилната исхрана во 1 триместар од бременоста.Правилната исхрана во 1 триместар од бременоста.
Што вежби не може да се направи за бремени жени. Вежби за бремени жени во термин. Гимнастика за…Што вежби не може да се направи за бремени жени. Вежби за бремени жени во термин. Гимнастика за…
Часови по пливање за бебиња во базенот.Часови по пливање за бебиња во базенот.
Гимнастика и физички вежби за бремени жениГимнастика и физички вежби за бремени жени
Велосипед панкреатитВелосипед панкреатит
Физички совршенствоФизички совршенство
» » » Базен вежби за бремени жени