ma.gurushealth.ru

Лабораториски студии во текот на бременоста

анализа на урината

Видео: Лабораториски тестови за време на бременоста


шеќер
Обично, во урината на бремени содржина откритие млеко шеќер (лактоза) од кои не е опасно.
Во случај на позитивна реакција на глукоза бара темелна студија за неговиот процент во крвта. Во 2-3% од бремените жени со 5-ти до 6-ти месец има зголемување на шеќерот во крвта. Во повеќето случаи, ова се должи на недостаток на крв филтрација во бубрежната ниво, директно поврзани со бременоста. По раѓањето, процентот на шеќер се враќа во нормала.

Протеини (албумин)
Протеини во урината не треба да биде. Ако не е откриена на протеини, што значи дека бубрезите или на мочниот меур инфекција на удари.


тест на крвта
Не плашете се од тестови на крвта. Тоа е прашање ретко се случуваат болест, но тоа е многу опасно за фетусот, па идентификување на нив во раната фаза на бременоста е важно за повеќето бремени и нејзиното неродено дете.

Видео: Лабораторија - Vetdoktor - Видео 2


Хепатитис Б (антиген АПД)
Многу опасна болест за новороденче. Агентот на предизвикувачот на вирусот на хепатитис Б се пренесува најчесто преку заразена крв за време на сексуален однос, а понекогаш и со употреба на неизмиени производи. Десет проценти од населението страда од хепатитис носи тешки последици, како што е цироза и рак на црниот дроб. Вакцинацијата против хепатитис Б и денес е контроверзна и останува доброволна работа за секој во консултација со лекар.
Ако мајката е заразен со хепатитис Б вирусот, вирусот може да влезе преку папочната врвца на фетусот и хит џигерот. Затоа, за откривање на инфекции во првиот триместар од бременоста се врши систематски. Во зависност од резултатите од серолошките тестови развиено различни мерки на претпазливост за мајката и детето.


Спречување на хепатитис Б

 • Обидете се да не се јаде остриги, школки и школки.
 • По можност пиење минерална вода.
 • Внимателно да ги мијат овошјето и зеленчукот.


токсоплазмоза
Серолошки тестови за токсоплазмоза нудат да го направите пред брак. Дури и пред бременоста, ќе знаете ако сте болни со болеста пред тоа, и дали има антитела во крвта.
Токсоплазмоза - честа болест во Франција. Тоа е поврзано со традиционалните моќта на француски јазик. Паразити кои предизвикуваат болест, можат да бидат недоволни во заварени јагнешко или свинско месо. 84% од бремените веќе имале болеста без да се знае тоа, и се отпорни на болеста.
Токсоплазмоза - не е опасна за мајката и болеста често останува незабележан за неа. Симптомите - малку покачена температура, отечени лимфни јазли на вратот, малку уморни, болки во мускулите и зглобовите.
Серолошки анализи се за откривање на антитела во серумот на крвта. Ако не - тогаш иднината мајка никогаш не се разболат со токсоплазмоза, и тоа не се имуни на болеста.
16% од жените незаразени само 4-5% разболува за време на бременоста. Не повеќе од 40% од случаите на ризик од инфицирање на бебето. За среќа, ова е релативно мал процент, земајќи ги во предвид сериозните последици од болеста на фетусот.
Во првите три месеци од бременоста, Toxoplasma поминува низ плацентата во фетусот е доста ретка. Ако, сепак, тоа се случува - фетусот умира, и таму е спонтан абортус. Болеста е закана за 5-ти во месецот кога Toxoplasma влегува фетусот, што влијае на мозокот и очите. Во крајот на бременоста, инфекција на детето се јавува почесто како плацентата страна на време тоа станува се повеќе порозни, но последиците за детето помалку сериозни.


Спречување на токсоплазмоза

Ако не се имуни на:

 • serodiagnostics трошат на секои 4-5 недели да се открие случајна контаминација;
 • не јадат сурови или месо со крв. на "замрзнато месо е убиен паразит;
 • Јадете главно варен зеленчук и овошје. Суровини за миење;
 • избегне контакт со миленичиња, особено мачки, кои се носители на Toxoplasma распределуваат со измет.


Во случај на инфекција е потребно да се спроведе текот на антибиотици.

сифилис
Крвниот тест за сифилис мора да се направи дури и во предбрачен период. Сепак, тоа е потребно да се повторува на првите три месеци од бременоста. Оваа сериозна болест може да се пренесе на детето од 5-ти месец од бременоста.
Доколку резултатот од тестот е позитивен, бремена мајка мора да се подложи на текот на лекувањето со пеницилин. Во овој случај, детето ќе се роди здраво. Ако мајката не беше третирана во навремено, односно до 5 месеци од бременоста, веројатноста да имаат здраво бебе е 35%. Јас треба да се додаде дека оваа болест кај доенчињата е исклучително редок.

Видео: вртоглавица? Се кандидира за да се тестира!


СИДА


Што е СИДА?
Ова кратенката се открива така - Синдром на стекната имунодефициенција. Развој, СИДА предизвикува болест букет (синдром), предизвикана од слабеење на имунолошкиот систем (недостаток на имунитет). Кога инфекција со вирусот на СИДА (стекнување) не е способен за само-одбрана на организмот.
Во СИДА болест на белите крвни клетки (леукоцити) се одговорни за апсорпција на бактерии се убиени вирусот, а телото станува лесен плен бројни микроорганизми, го доведува до смрт.

Видео: ecthyma


Што значи позитивен одговор?
СИДА - болест што резултира од инфекција со хуманиот вирус на имунодефициенција (ХИВ). Серолошки анализи ви овозможува да знаете дали сте носител на вирусот или не.
Во случај на инфекција на телото почнува да се одговори со производство на антитела. Човекот, кој имаше антитела во крвта - вирусот погоди.
вирус превозникот може да:

 • натпревар, па како антитела се неефективни;
 • не се разболуваат. Заразени со што се смета дека е "здрав" ХИВ-позитивни.

Во секој од овие случаи, тоа може да се појават. Вирусот се пренесува само преку крв, тоа значи дека носител на вирусот може да го помине:

 • при сексуални односи - со сперма и вагинална течност содржи бели крвни клетки инфицирани со вирусот. Оттука и потребата да се користат кондоми;
 • со користење на дрога група шприц;
 • со трансфузија на заразена крв. Тоа е причината зошто од 1985 година, врши строга контрола на крводарителството во Европа.


Бремена жена заразени со вирусот на сидата, може да го пренесат своето бебе за време на бременоста.
ризикот од инфекција детето беше 50% во 2000 година, или еден до два. До денес, процентот значително се намали и е помалку од 5% како резултат на multiterapii.
Virusopolozhitelnyh сите деца од мајки на раѓање се носители на вирусот, од антитела против ХИВ нив влезе во крвотокот преку плацентата.

 • Некои антитела деца исчезнуваат по 8-9 месеци по раѓањето, затоа што само родител.
 • Во 5% од децата антитела квантитативни содржина не е намалена. Ова значи дека, 4Tg тие свои - децата биле заразени.


Повеќе од половина од заразените деца умираат пред возраст од две години. Други имаат сериозни невролошки нарушувања, како и многу висок процент на веројатност за развој на болеста.
Бремените жени носители на вирусот, ако сакате, може да прибегне кон абортус до 10 недела од аменореа. За медицински абортус, дури и кога бременоста е прикажан на подоцнежен датум.
Во овој случај, на бремена жена се соочува со тежок избор, и, се разбира, треба психолошка поддршка.


цитомегаловирус
Станува збор за еден безопасен вирус кој по инфекцијата не се манифестира.
Сепак, во некои случаи (многу ретко) во инфицирани бремени жени вирусот може да предизвика спонтан абортус во првите три месеци. Ако инфекцијата се случи подоцна, последиците за детето може да биде многу тешка.
Само поради претпазливост бремена мајка до шестиот месец од бременоста, не треба да го чуваат мали деца. Децата многу често се носители на вирусот без никакви последици за себе. Сепак, тие може да зарази други преку плунка, урина и измет. Да се ​​плашат од инфекција не стане за вас вистинска фобија, лична хигиена - најдобра гаранција против инфекција.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Други лабораториски техники на пренатална дијагноза. Дијагноза на хромозомски болести.Други лабораториски техники на пренатална дијагноза. Дијагноза на хромозомски болести.
Гломерулонефритис (хронична) за време на бременоста, третман, симптомите, причините, симптомитеГломерулонефритис (хронична) за време на бременоста, третман, симптомите, причините, симптомите
Особено уринарниот тракт во бременостаОсобено уринарниот тракт во бременоста
Инјекции на магнезиум сулфат за време на бременоста - закана за фетусот?Инјекции на магнезиум сулфат за време на бременоста - закана за фетусот?
Шеќер rafineries дијабетес. Дијабетес и БременостШеќер rafineries дијабетес. Дијабетес и Бременост
Засладувачи за време на бременостаЗасладувачи за време на бременоста
Набљудување на текот на бременоста во женски консултацииНабљудување на текот на бременоста во женски консултации
Црви во текот на бременоста, симптомите на црви во бремени жениЦрви во текот на бременоста, симптомите на црви во бремени жени
Идентификација на пред-дијабетес во бременостИдентификација на пред-дијабетес во бременост
» » » Лабораториски студии во текот на бременоста