ma.gurushealth.ru

Гестациски дијабетес кај бремени жени во текот на бременоста

На бременоста предизвикува одредена отпорност на дејството на инсулинот корисна, затоа, да се изврши една задача, имено, да се справат со шеќер, потребно е во големи количини. Обично, тоа не е проблем, но ако инсулинската резистенција достигне одреден праг, се уникатно утврдени со вашата способност да се справи со шеќер, може да биде една од десет жени кои страдаат од гестациски дијабетес.

Не паничете ако си пресреќен гликол-тест (О'Саливен тест), - тоа само значи дека не ги отстраниле сомнежите и ќе биде вистински тест за 3-час тест со оптоварување на шеќер (ZPSN). Само 10% од бремените жени страдаат гестациски дијабетес во текот на бременоста, кој се дијагностицира врз ZPSN резултатите.

Ако, за жал, дополнителни инсулин не се намали на високо ниво на шеќер, плацентата може да биде уништен, така што тоа ќе влијае на вашето дете. Исто така, кога лошо контролиран дијабетес може макросомија (голем бебе), асфиксија, па дури и раѓање на мртво дете. Пренатална нега спречува ваквите проблеми од страна на соодветно следење на бременоста, гестациски дијабетес придружба.

Е Гестацискиот дијабетес е само како вистински на вашето дете како вистински дијабетес? Да, но тоа е пригушени верзија. Бидејќи ова дијабетес развива како резултат на отпорност на инсулин, а не поради неговиот недостаток, исхрана, не бара големи количини на инсулин, обично се работи добро. Исхрана АДА (Американската дијабет асоцијација), која се состои од 2.200 калории - мојот стандард. Се разбира, слушам Њу Орлеанс гуру преработка на шеќер, алчен на далечина, бидејќи она што го велат - тоа е ниско-јаглени хидрати (шеќер) исхрана. Оваа диета - не толку многу намалување на калории, колку промени видови на храна кои ќе се земе. Всушност, повеќето пациенти кои правилно забележува оваа диета, е тешко да се јаде ништо, кој се потпира на тоа за еден ден. Тоа е добра проблем.

Со гестациски дијабетес е скоро секогаш лесно да се справат со диета со малку шеќер, која вклучува многу разумна количина на храна.

Дури и кога пациентот се согласи со исхраната АДА, јас понекогаш мораше да се препише на инсулин. Потребата за инсулин беше мала и ќе исчезне откако ќе се роди бебето. Во овие ретки пациенти, може да биде границата дијабетес - Реал и бременоста само исфрлен во текот на пречка за време на овој период.

Тест О'Саливен (гликол-тест) - тест кој вашиот гинеколог може да вклучи голем број на конвенционални мерки. Од еден случај на гестациски дијабетес од 10 бремени жени е се уште голем број на жени, тоа го прави смисла да се спроведе овој тест во секоја бременост на планетата. Иако може да се верува дека некои луѓе не се од оваа планета, ќе токму со nee- па вашиот лекар веројатно ќе ви препише оваа анализа за дваесет и четвртиот - дваесет и шестата недела. Ќе пиете многу вкусен (читај: на болен слатка) кола, кој содржи педесет грама гликоза. Панкреасот мисли дека ќе отиде на погрешен пат, но тоа треба да се одговори на ова прашање на инсулин доволно за да се задржи нивото на шеќер во крвта за да го поставите ознаката за еден час. Овој тест е многу слична на alfafetoproteinovy ​​дека кога станува збор за нормална, тогаш резултатите се валидни, и не сте веројатно diabetichkoy- но ако тоа покажува отстапување, резултатите се откажа во полза на реално, анализата во овој случај - е 3 -chasovaya примерок со товар на шеќер (ZPSN).

Слично на ситуацијата со хипертензија, можат да се забележат два типа на дијабетес за време на бременост: инсулин-зависен дијабетес мелитус (IDDM), веќе е на располагање, и гестациски дијабетес, што е компликација на бременоста. Исто така постои и комбинација од нив, во која IDDM е потешко да се контролира поради наметнување на гестациски дијабетес.

Гестациски дијабетес мелитус (GDM) за време на бременоста

Бременоста предизвикува феноменот наречен инсулинска резистенција, која, за недостаток на подобар објаснување е дека една бремена жена произведува екстра инсулин кога се нормални количини на тоа, очигледно, не е доволно. Се верува дека ова се должи на фактот дека во текот на бременоста, дијабетес метаболизмот станува се помалку чувствителни на инсулин, па оттука и името - отпорност на инсулин. За време на бременоста, како инсулинот не реагира на рецепторите на клеточно ниво, што значи дека треба да се зголеми со цел дека тој може да го направи она што треба да - ја испорача шеќер на клетките за енергија. Вишокот тежина влошува проблемот. Состојба во текот на бременоста, кога на инсулин не е доволно, ние го нарекуваме GDM (гестациски дијабетес). Затоа што инсулинот станува помалку ефикасна диета со малку шеќер и јаглехидрати ќе значи минимална количина на шеќер во krovoobrascheniya- систем со помал износ на шеќер во системот помалку од тоа ќе биде одложен поради неисправни инсулин хемија. Тоа е она што се мисли со гестациски дијабетес, кој е прицврстено со соодветна исхрана, и тоа навистина работи совршено во оваа ситуација.

Од исхраната работи добро, многу малку жени бараат инсулински инјекции со гестациски дијабетес. 10-20 бремена само еден страдање го. Претходно, тоа беше подмолно заболување, додека не започна тестирање на сите бремени користење О'Саливен тест (определување на гликоза во крвта за еден час, по добивањето на слатка течност). Оние кои имаат резултати отстапува од нормата, а заврши три часа тест со оптоварување од шеќер (на гладно, по три последователни мерења на глукоза по администрација на слатка течност). На тој начин се идентификуваат пациентите кои страдаат од навистина го. GDM може да даде истиот компликации како што се дијабетес и редовно, т.е. големи деца, па затоа е важно активно да се контролира.

И сега - за вистинската diabetichkah.

Лекарите се направи анализа на гестациски дијабетес, кој се јавува во околу 3-5 бремени жени. Еве што треба да знаете:

Како тоа влијае на бременоста?

Видео: гестациски дијабетес или гестациски дијабетес мелитус

Ако жените со овој тип на дијабетес не се лекува, матката преку крвотокот да делува премногу шеќер, и плодот ќе расте премногу голем.

Голем детско потешко да се породи, и често во вакви случаи, царски рез. Децата родени од мајки со неконтролиран дијабетес, тоа е тешко да се дише, тие може да имаат низок шеќер во крвта и жолтица во првите неколку недели од животот. Покрај тоа, гестациски дијабетес може да предизвика зголемување на крвниот притисок кај бремени жени.

Кој добива болест?

Можете да се разболат, ако: вашите браќа, сестри или родители имаат шеќерна болест, ќе се постари од 25 години

  • се со прекумерна тежина или се дебели сте болни
  • сте имале гестациски дијабетес пред оваа бременост
  • ако имате бебе кој тежел повеќе од 3,6 кг

Дијабетес во текот на бременоста

Тоа не значи лош производството на инсулин, и, генерално, недоволни количини. Кога инсулин не е доволно за реализација на шеќер во крвта во вашиот ткиво, се акумулира во крвта. Ова доведува до нарушување на снабдувањето со крв на вашите органи и наложува оштетување на бубрезите, очите и така натаму. Д.

Видео: Тестови за бременост за шеќер. гестациски дијабетес

Жени со дијабетес во времето на зачнувањето, се соочуваат со двојна закана за фетални аномалии, дури и ако нивните шеќер во крвта се добро контролирани. (Дури и со оваа двојна закана за можноста да се има дете со вродени аномалии -4-5 мали деца од вкупно 100.) Но diabetichki жените чиј крвен шеќер е лошо задржување, се соочува со неверојатни зголемување на ризикот - речиси 10 пати во споредба со која може да биде во добро контролирана дијабетична состојба. Затоа, вистинскиот проблем во оваа ситуација - соодветна контрола пред зачнувањето.

За среќа, постои тест за да се суди како може да се контролира дијабетесот. Тој ги повика A1c хемоглобинот (Hb А 1c), и го мери количеството на шеќер во одредена молекулата на хемоглобинот во крвта клетки. Убавината на оваа врска, хемоглобинот и гликоза која е одржлива интеракција, кои покажуваат колку добро контролиран дијабетес за долго време - обично неколку месеци.

Така, нормално Hb А1 од првиот триместар е многу охрабрувачки тест за бременост пациентот страда од дијабетес. И заканата од вродени аномалии и спонтан абортус е директно поврзана со тоа колку е абнормална Hb пиво. Ова ја прави анализа на најважните пренатална (и dozachatochnym) тест за бременост комплицирана од дијабетес, а не да се спомене и фактот дека мерките на гликоза во крвниот серум.

Но, дури и со добра контрола пред забременувањето и за време на првиот триместар од два природни непријатели, бременост и дијабетес, се обидува да донесе борба до крај. На многу причини кои предизвикуваат отстапувања нормално, познат како гестациски дијабетес може да го комплицира третманот на инсулин-зависен дијабетес, исто така, се зголемува потребата од инсулин. Бременост придружени дијабетес е обично продолжување на медицински тест, постојана борбена готовност.

Голем деца направи вагинален раѓање потешко. Во прилог на заканата од клинички тесна карлица (детето е премногу голема за него) и рамото diktotsii (роден на главата и рамениците се залепи), исто така, постои зголемен ризик од поделба на плацентата (предвремено поделба) на. Од сите овие причини, процентот на деца родени со царски рез кај пациенти со дијабетес е повисока, важно е да се знае дека царски рез не е најдобро решение за проблемите поврзани со дијабетична бременост. Жени со дијабетес, слабо обновени по операцијата, како и можноста за добивање на инфекција е повисока.

И покрај сето ова, жената која е добро контролиран шеќер во крвта може да магацинот на картички во нивна корист, особено ако тоа се проверува пред зачнувањето. Но, дијабетес е дефинитивно проблем бременост, која бара напори од акушер и целосна услужливост од страна на пациентот.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Имаат дијабетес пред бременоста ја зголемува веројатноста за MRSA инфекција по породувањетоИмаат дијабетес пред бременоста ја зголемува веројатноста за MRSA инфекција по породувањето
Влијанието на дијабетес на фетусот. Лабораториска дијагноза на дијабетес во текот на бременоста.Влијанието на дијабетес на фетусот. Лабораториска дијагноза на дијабетес во текот на бременоста.
Дијабетес со жени: знаците за предупредување и фактори на ризикДијабетес со жени: знаците за предупредување и фактори на ризик
Дијабетес и БременостДијабетес и Бременост
Физичката активност го запира развојот на гестациски дијабетесФизичката активност го запира развојот на гестациски дијабетес
Пушењето за време на бременоста го зголемува ризикот за гестациски дијабетес и дебелина во ќеркиПушењето за време на бременоста го зголемува ризикот за гестациски дијабетес и дебелина во ќерки
Идентификација на пред-дијабетес во бременостИдентификација на пред-дијабетес во бременост
Причини за развој на инсулинска резистенција. отпорност на инсулин кај дијабетесПричини за развој на инсулинска резистенција. отпорност на инсулин кај дијабетес
Ако сте болни пред бременостаАко сте болни пред бременоста
Испитување на фетусот во една бремена жена со дијабетес. Породувањето дијабетес.Испитување на фетусот во една бремена жена со дијабетес. Породувањето дијабетес.
» » » Гестациски дијабетес кај бремени жени во текот на бременоста