ma.gurushealth.ru

Ако станува збор за болки во грбот за време на бременоста

Тоа постепено исчезнува после породувањето.

Видео: болки во грбот за време на бременоста. Отекување на нозете. Како да го поправам? Остеопатија. велат експертите

Од 1 месец зголемување на бременоста на големината на матката предизвикува статистички промени во телото (лулка на карлицата и рамото) и центар на гравитација. Покрај хормонални бранови предизвика сериозни заеднички тетивите опуштено карлицата и 'рбетот. Сите овие фактори се често поврзани со болки во грбот.

Бремена жена се чувствува болка во грбот, главно, на крајот на денот, по долг престој на нивните нозе. Тоа влијае на долниот дел на грбот (чувство на "болка во бубрезите") и на моменти зголемува кога ќе застане или легнете. Овие болки се чисто механички во природата и исчезнуваат на одмор. Но може да има болести на бубрезите, кои, исто така, се манифестираат со акутна болка во долниот дел на грбот.

Видео: болки во грбот за време на бременоста: Што да направам?

Кога болката се спушта на задникот и нозете надолу кон нозете, се зборува за ишијас.

Ако е тешка болката не исчезне сосема на одмор, на лекар, ако е потребно, може да пропише аналгетик (анти-воспалителни, кои обично се зема со овој тип на болести е контраиндицирана за време на бременост). Кинези терапија сесии со грбот масажа исто така може да ви помогне да го помине овој тест, како и позиционен третман рачна терапија.

Поголемиот дел од жените во втората половина од бременоста не се појавуваат многу изговара болки во грбот. Болките во грбот се извиваше ко лак во природа, се случува често и обично исчезнува по краток одмор. За да се справат со таков i болки помогне носат специјални завој за бремени (го поддржува стомакот и рамномерно ја распределува товарот на 'рбетот), потрошувачката на големи количини на производи кои содржат калциум (млеко, ферментирани млечни производи, грав, зеленчук, ореви, семки), и и редовни одмор во хоризонтална положба.

Друга причина за болки во грбот може да биде ренална патологија - егзацербација на хроничен пиелонефритис или појава пиелонефритис бремена. Во овој случај, болката често се појавува во лумбалниот 'рбет со една рака е подобрена, кога избран на долниот дел на грбот на пациентот во бубрезите дланка работ, придружена со треска, општа малаксаност, во урината на големи количини на леукоцитите протеини.

Причините за ова се: намален имунитет (која може да се манифестира латентна инфекција), повреда на одливот на урина со уретерите (поради компресија на зголемената матка и релаксирачки ефект на хормонот прогестерон бременоста). Често овие жени имаат претрпено од било заразна болест на уринарниот тракт (пиелонефрит, цистит). Третман на бубрежна болест во текот на бременоста треба да се врши во специјализирани болнички оддел urogynecological. Антибиотици (безопасни за бремената жена и фетусот), билни чаеви и инфузии, мултивитамински препарати и здрави.

Правилно избрани бенд не се стегајќи телото и предизвикува чувство на удобност. Ако го носите. да се чувствувате ослободено, тогаш, тоа ви одговара.

Третата причина за болки во грбот може да биде почетокот на породувањето (навремено или ненавремено). Во овој случај, грчеви во стомакот, може да се прошири на амнионската течност. Вагинален преглед открива грлото на дилатација.

Ако имаше болки во грбот, треба да се консултираат со лекар.

не треба да биде особено загрижен за овие болки, бидејќи тие се феномен привремени и веднаш по крајот на бременоста ќе исчезне без трага. Што е потеклото на овие болки? Причините за појава на болки во грбот за време на бременоста се две. Првата причина е поврзана со подготовка на активни женски организам за кои доаѓаат родови: се опуштите и да станат помобилни карличната заеднички - особено, сакроилијачните заеднички и sacrococcygeal Link-споменатите промени во женскиот формации субјективно гледа како болни. Друга причина е поврзана со брзиот раст на матката, со зголемување на стомакот и поместување на центарот на гравитација tela- затоа што овој центар се пресели, жената да се одржува рамнотежа мора да се промени неколку osanku- со мускулите на грбот се соочуваат со зголемен стрес, брзо се уморни и да почне да се повредат. Ако жената врз основа на нивната професија навикнати на физичка активност, и ако го има правилно држење на телото и добро развиени мускули на грбот, жената имаше во втората половина од бременоста болки во грбот ќе биде слаба или воопшто не.

Со цел да се намали болката во грбот или дури и да се ослободи од нив, таа ќе треба да се следат некои од нашите едноставни совети.

Видео: Лекција №2.Kak отстрани непријатност во долниот дел на грбот за време на бременоста? (D)

Имено:

 • бидете сигурни да се обрне внимание на нивните osanku- нема опуштеност, обидете се да се чува грбот исправен;
 • Не седат за еден подолг временски не се препорачува да останат во седечка положба од еден час;
 • исто така, не се обидуваат да се кандидира за долг временски фактот дека во долгогодишна 'рбетот, доживува значителен напор (телесна тежина), уморен, и една од манифестациите на замор' рбетот - boleznennost- Покрај тоа, за време на продолжено стоење уморни назад мускули кои го поддржуваат тело во состојба на рамнотежа;
 • при одење треба да се обидете да се чува грбот исправен, не се држи надвор животно ако жената води сметка за положбата на телото при одење, ако држи назад десно, назад мускули за долго време не се уморни и болки во грбот не пречи;
 • тоа е задолжително да се откаже од чевли со високи kabluke- жената за време на бременоста, кога изборот на чевли треба да се даде предност на чевли со ниска и широка kablukami- овие чевли прави една жена постабилен (и со тоа помалку ги повреда) - Покрај тоа, една жена облечена во чевли, не уморни мускули spiny- треба да бидат свесни дека со висока пета се смета за 5 см или повеќе;
 • за време на бременоста седат само на овие столчиња, чиишто плеќи pryamye- рбетот се врати се доволно добри oporoy- идеален -stul директно поддржан и со podlokotnikami- ако постои избор, потребно е да се запре избор на столици со тешко места;
 • Избегне седи во длабока kreslah-, исто така, не се обидуваат да се седи на стол со кратки nozhkami- не седат на столици и клупи без потпирачи за грб;
 • не флип нозете за време sideniya- фактот дека, додека седи во оваа позиција, постои одреден девијации на карлицата напред, што резултира со зголемување на болката во грбот;
 • задолжително треба да се обрне внимание на вашата исхрана - во секој случај не pereedat- неколку екстра килограми може да предизвика доста тешка болка во грбот - особено на крајот на денот, кога замор влијае на мускулите на грбот;
 • обидете се да не се подигне tyazhestey- tyazhestey- не толерира жена за време на бременоста на 'рбетот и грбот мускули се соочуваат со зголемен стрес, и не треба на овој товар uvelichivat- дури и во случај кога се уште постои потреба да се подигне ништо друго, треба да се обидете да го дистрибуирате товарот рамномерно на двете раце;
 • не да се подигне било кој објект нагло-дури и ако овие предмети не се тешки, па дури и ако товарот е рамномерно распределен на двете хендсфри ако жената има мали деца, таа не треба да ги носат на rukah- во тој случај, ако се уште треба да се земе бебето на рака, не се обидуваат да го направи тоа нагло;
 • избегнување да се направи острите свиоци на телото;
 • не останат за долго време и во искосена положба, бидејќи по неколку минути, мускулите на грбот се уморни, а вие може да добиете boleznennost- важно да се запамети ова правило при извршување на домашните обврски, како што се миење на рацете, готвење, пеглање, како миење садови, mopping убедливо подови и t d..;
 • вршење на различни домашна работа не може да се подигне рацете високо се однесува на делата, како што виси облеката да се исуши, миење прозорци, бришење прашина на полиците со кабинети и така натаму, итн..;
 • не спијат на perinah- се обиде да спие доволно силно matrase- во случај на душекот се чини дека премногу мека, ако има е да го замени со уште една можност, се препорачува да се стави табла под душек или лист иверица;
 • издига од кревет, во секој случај не се пали на Boc- за време на бременоста правилно да станам од кревет мора да биде така: прво, да лежи преку креветот, се повлече нозете на подот и само тогаш се оди нагоре - се помага со рацете;
 • да се редовно топла dush- постапка брзо ќе се намали болката во pozvonochnike- употреба топол туш е најефикасен ако болката во грбот се случи поради замор на мускулите на грбот, поради стагнација на мускулите spiny- поради механички и термички ефекти на луменот на крвните и лимфните садови стануваат поширок обем на крвта и лимфата во организмот се дистрибуира и мускулното ткиво добива дополнителна количина на кислород, хранливи материи, во исто време од мускулното ткиво брзо ги отстранува јаглерод диоксид згура;
 • Редовна масажа (авто-масажа) го поттикнува spiny- масажа третман метаболизмот во мускулите на грбот, го поттикнува регенеративните процеси во мускулното ткиво и со што ефективно се намалува или елиминира болка spine- масажа може да се направи некој од членовите на возрасни на полу- вработени техники - милува, триење и светлина razminanie- за авто-масажа со помош на специјален валјак massazher- масажа може да биде неколку пати на ден или како што покажува практиката, тоа е доволно и лесно (но редовно) масажа за Бол Назад bespokoit- запре кога масажа нема потреба да се користи масло за масажа;
 • брзо се ослободи од болки во грбот вежбање може да помогне - кога комплекси на физички вежби, тоа е важно да се почитува принципот на регуларноста, тогаш може да се смета на успех (види подолу.);
 • може да се користи за редовно триење на маст во болни места, подготвен од ловор и пука на смрека благородна obyknovennogo- подготовка значи: преземат сушени листови од ловор и шест парчиња суви младите пука од смрека обични еден дел, тоа забивам парична казна во прав суровина, за да се поврзете со дванаесетте делови од свеж путер и мачкам и massu- фаќа тоа миро болно места еднаш или два пати во текот на денот.
 • исто така, со силна болка во грбот да направи големи триење става вотка инфузија на цикорија корен тинктура obyknovennogo- готвење: неопходно е да се две или три лажици свежо, внимателно се мијат и добро сецкани корени, ја истурам суровини 100 ml вотка и кисна во шише затемнети стакла во костум на ладно место за неколку дена, а повремено тресење, а потоа заврши тинктура исцедена од талог и седимент vybrosit- Бришење на болно место еднаш или два пати на ден.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Болки во грбот? Времето во ништо.Болки во грбот? Времето во ништо.
Долниот дел на грбот: пет митовиДолниот дел на грбот: пет митови
Болки во грбот во болести на срцетоБолки во грбот во болести на срцето
Дијагноза на болки во грботДијагноза на болки во грбот
Болка во вратот и грботБолка во вратот и грбот
Вежби кои се олесни болката во грбот. сила за обукаВежби кои се олесни болката во грбот. сила за обука
По раѓањето, болки во нозете, зошто?По раѓањето, болки во нозете, зошто?
Остеопатија за време на бременостаОстеопатија за време на бременоста
Долниот дел на грбот и радикулопатијаДолниот дел на грбот и радикулопатија
Болки во грбот со болката во пределот на рамотоБолки во грбот со болката во пределот на рамото
» » » Ако станува збор за болки во грбот за време на бременоста