ma.gurushealth.ru

Ако се загрижени за болка во долниот дел на стомакот за време на бременоста

Задржување на истегнување на лигаментите, постојано во состојба на напнатост, а тоа предизвикува болка. Обично болка во долниот дел на стомакот, а не доволно силна загрижени жена. Во некои ситуации, оваа болка се зголемува - на пример, во времето на никакви ненадејни движења при станување од кревет, кивање, кашлање, итн Обично, болка во долниот дел на стомакот neprodolzhitelnaya- ретко трае повеќе од еден час ... Природата на болката - често kolyuschiy- понекогаш болката може да се влече во природата, како во грч.

Видео: Зошто стомакот боли текот на раната бременост


Ако жената има болка во долниот дел на стомакот, жената може да се советува следново:

  • одржување на мирни, промена држење на телото, се земе позиција повеќе udobnuyu- понекогаш само тоа е доволно да се направи болното минато (промена на векторот на тежината на матката, а товарот се пренесува на други одредување на лигаментите);
  • Ако жените се изврши некоја работа, треба да легнете и да се одморат за најмалку половина час;
  • во време кога се загрижени за болка во долниот дел на стомакот, што се издига од кревет или од стол, маса, итн, жената не треба да направите било какви драстични dvizheniy- се зголемува, тоа е потребно да си помогне со рацете .;
  • обидете се да не седат во длабока kresla- на таа позиција, која го телото во длабок стол, се зголемува товарот на лигаментите одредување на грлото на матката, и болка во долниот дел на стомакот може да се зголеми;
  • вршат дневни физички комплекси uprazhneniy- најкорисен во овој случај, го прават вежби со телото потпирајќи се напред, назад и на двете страни, со ротација на телото околу својата ИОО треба, сепак, ги правите овие вежби полека може да се заврти и ротации на телото околу својата оска мора прво да се плитки но со сите glubzhe- вежба придонесе за постепено растегнување на лигаментите, што лигаментите поеластични, предизвикувајќи болка ослабува да се направи овие движења со текот на времето;
  • Жената која е загрижен за болка во долниот дел на стомакот не може да се земе било какви лекови против болки производи- ако болката се чини неподнослива за неа, таа треба да побарате помош од вашиот лекар;
  • не треба да ја издржи болката ако станува мртов, го зема пулсирачки карактер, ако болката почнува да личи на генерички skhvatki- таква болка и може да имаат различно потекло, а тоа е можно дека лекарот ќе треба помош;
  • Итно треба да се оди на лекар ако болка во долниот дел на стомакот придружени со фебрилна реакција, ако постои слабо, ако постои трепет во екстремитетите, ако се најде обилно крварење или исцедок од вагината. Треба да знаете дека болката во долниот дел на стомакот може да биде не само поради sprains, задржување на матката, но во некои болести, болест држави. Значи болка во долниот дел на стомакот е воспаление на слепото црево (во вистинската регионот илијачна), ектопична бременост, запек, во придружба на надуеност, и така натаму. Д. Ако жената има дури и најмал сомнеж во однос на потеклото на болка во долниот дел на стомакот, жената треба веднаш прашајте го вашиот лекар за совет.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Зошто да се повлече од долниот дел на стомакот и дијареа кај жените?Зошто да се повлече од долниот дел на стомакот и дијареа кај жените?
По раѓањето, болки во нозете, зошто?По раѓањето, болки во нозете, зошто?
Болки во стомакот за време на бременост, влечење, прободување болка во долниот дел на стомакот во…Болки во стомакот за време на бременост, влечење, прободување болка во долниот дел на стомакот во…
Тоа боли панкреасот во текот на бременостаТоа боли панкреасот во текот на бременоста
Болки во грбот предизвикани од мускулите на строител spinaeБолки во грбот предизвикани од мускулите на строител spinae
Абдоминални симптоми на болка и предизвикува болкаАбдоминални симптоми на болка и предизвикува болка
Пет големи и широка проблемите по породувањето. Број на бременост и последователните ризици.Пет големи и широка проблемите по породувањето. Број на бременост и последователните ризици.
Акутен апендицитис кај бремени жениАкутен апендицитис кај бремени жени
Тапи и остри болки, грчеви во текот на бременостаТапи и остри болки, грчеви во текот на бременоста
Болки во грбот во панкреатитис и opoyasyvayushie, болка во долниот дел на грбот на панкреасотБолки во грбот во панкреатитис и opoyasyvayushie, болка во долниот дел на грбот на панкреасот
» » » Ако се загрижени за болка во долниот дел на стомакот за време на бременоста