ma.GurusHealth.ru

Хроничен и акутен панкреатит во текот на бременоста, причините, симптомите, третман

фреквенција население на панкреатитис се движи од 1 до 6%. Преваленцата кај бремените жени - 1 случај на 4000-тите.

А основно панкреатитис кога воспаление се чувствува во самото панкреасот. Болеста се јавува тоа е многу тешко: мајчина смртност од акутен панкреатит се зголемува соодветно зголемување на времетраењето на бременоста. Смртноста фетуси и неонаталниот исход при напад на акутен панкреатит се предвремено породување или плацентарна абрупција, достигнува 380% о (на Mille - ова е интерес не само за сто и илјада), односно на 1000 раѓања кај жени со акутен панкреатит умираат 380 деца!

Ова е поврзано со тешката дијагноза на оваа болест и тешка и минливи својата струи. Акутен панкреатитис може да се случи во било која фаза од бременоста, но обично се случува во втората половина од жените кои страдаат од хроничен холециститис (жолчното кесе воспаление), холелитијаза, прејадување, прекумерна тежина.

Причини за акутен панкреатит

Акутен панкреатит произлегува претекување панкреасните канали што компресирани висока положба матката или жолчното камења, што резултира со ослободување и активирање на моќните ензими за варење на панкреасот. Тие не само штета на себе панкреасот, што води кон излезот на оштетените клетки на нови делови од ензими. Тие можат да добијат во крвта, што доведува до нагло, шок намали притисокот, вртоглавица, губење на свест, грчеви.

Како и за време на нападот на акутен панкреатит е без болка. Едем на панкреасот, што предизвикува оштетување на ткивото, парализиран сензорни нервни завршетоци. Таков шок и напади личат напад на еклампсија. Со таков курс на морталитет болест достигнува 83%.

Симптоми на акутен панкреатит

Ако постои карактеристика појас болки, дигестивни нарушувања, дијагнозата не е направена полесно, бидејќи на високо ниво, хипохондрија, позицијата на панкреасот може да биде слична на плацентарна абрупција, хепатални Чолиќ.

Решавачка дијагностички единици - определување на активноста на ензимите кои ги разградуваат протеините и мастите во крвта, и САД панкреасот веднаш открива 100% и зголемување на воспаление.

Третман на акутен панкреатит

Третман - спречување шок и намалување на критична крвен притисок, кога аналгезија болна форма инактивација на ензими за варење. Доделени глад за 5-7 дена, додека одржувањето на рамнотежата на течности, вклучувајќи интравенска решенија. При изборот на лекови секогаш треба да се земе во предвид нивните ефекти врз фетусот. Третманот се врши хируршка болница. Започна на време и правилно потрошени третман е ефикасен за 85%. Но, тоа треба да се направи најмалку три недели, постепено се движат од интравенска администрација на лекови за интрамускулна и таблети. Во случај на напад на акутен панкреатит и 12 недели наведено прекинување на бременоста, но само по намалување на сериозноста на процесот, како и во акутната фаза, тоа дури и може да ја влоши состојбата на бремената жена. Предвремено породување, како и навремено, тоа мора да се врши вагинално. Ова ја елиминира ризикот од манифестација на ДИК, што доведува до активност на панкреасните ензими.

Причини за хроничен панкреатит

Е средно, хронично воспаление на панкреасот постепено се случува на позадината на други болести на горниот дел од гастроинтестиналниот тракт - гастритис, чир на желудникот или дуоденален чир, воспаление на жолчниот меур, воспаление на тенкото црево.

Ризикот се зголемува ако јас триместар се случи рано toxicosis.

Но почесто хроничен панкреатит се формира постепено, под влијание на негативни фактори. Таложење механизми се исти како и во воспаление на дуоденумот - несистематски и нередовни оброци, зависноста од зачинета и масна храна, алкохол, недостаток на витамини и протеини.

На позадината на болеста, во која во развој панкреатитис - "свиња" (заушки), вирусен хепатитис, паразитски болести (глисти, црниот дроб Fluke). Често егзацербација на панкреатит е предизвикана од стрес. Формирање на прееклампсија во бременоста, исто така, предизвикува влошување на панкреатитис.

Симптомите на хроничниот панкреатит

Како и со воспаление на дуоденумот, истата болка на херпес зостер се јавуваат во природата панкреатитис Понекогаш овие болки симулираат ангина, како што се локализирани на левата страна, во горниот десен квадрант.

И механизмот на варењето на храната самата жлезда со ослободување на ензими кои ги разградуваат протеините и мастите, исто како и онаа на дуоденитис. Во овој случај, на мртвите клетки заменува сврзното ткиво што е набрана, извлекувајќи ткиво на панкреас, лузна формирана и стврднување на простата. Недостаток на ензими за варење, пролив на хаотичен храна придонесе за губење на тежината, понекогаш - значително. Развојот на неуспех и ендокрина функција на панкреасот, дијабетес. Често придружени со хроничен панкреатит реактивен хепатитис, воспаление на црниот дроб, воспаление на жолчната кеса.

Третман на хроничен панкреатит

Третман Повторно - воспоставување на фракционо здравство исхрана, 5-6 пати на ден, со исклучок на масти и шеќер. Но, во периодот на влошување на 1-3 дена - глад со зголемена количина на течност внатре и интравенски, antifermental се применуваат ако е потребно.

Тактики на третманот е ист како што во акутен панкреатит.

За бременост хроничен панкреатит без егзацербација не е голем проблем, но утрото болест може да трае до 16-18 недели, кога продолжи да ги малтретира гадење и повраќање.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Спречување на акутен панкреатитСпречување на акутен панкреатит
Калциум панкреатитКалциум панкреатит
Главоболка со панкреатит, зошто има главоболка?Главоболка со панкреатит, зошто има главоболка?
Рехабилитација по акутен панкреатитРехабилитација по акутен панкреатит
Хроничен панкреатитис и бременостаХроничен панкреатитис и бременоста
Акутен и хроничен панкреатит кај кучиња: Симптоми, третманАкутен и хроничен панкреатит кај кучиња: Симптоми, третман
Хирургија панкреатитХирургија панкреатит
Терапија-заболување на панкреасотТерапија-заболување на панкреасот
ХИВ и панкреатитисХИВ и панкреатитис
Влошување на панкреатит во текот на бременостаВлошување на панкреатит во текот на бременоста
» » » Хроничен и акутен панкреатит во текот на бременоста, причините, симптомите, третман