ma.gurushealth.ru

Добро држење на телото за време на бременоста

Физиолошки промени во телото, кои се јавуваат во текот на бременоста доведува до промена на центарот на гравитација. Ако офсет е многу, рамнотежата на телото е нарушена, која бара обновување на мускулната тензија, што доведува до болки во мускулите. Држење на телото станува неправилна форма: свиткана назад, се наведнувам во лумбалниот предел, патка одењето.
Бремена жена треба да бидат способни да се прилагодат на новите нивното држење и промена на тежина. Ако развојот на бременоста држење на телото е добро прилагодени, тој ќе остане добра стабилност и нормален одењето. Жените за време на бременоста се зачува добро држење на телото, а уште помалку страдаат од болки во грбот.
За да се постигне тоа, посоветувајте се со физиотерапевт, - лекар лекување на движење: гимнастика, масажа. Само неколку сесии ќе ви помогне да се развие соодветна најдобрите држење на телото. Можете да имате убав прошетка и можете радосно да се избегне вообичаени ишијас време на бременоста. Во прилог на сите други вежби да ви објаснам карлицата движења, исправување држење на телото.
Вршење на серија на едноставни вежби, ќе додадете флексибилност на 'рбетот на ниво на карлицата и да се ослободи од се повеќе и повеќе ниски болки во грбот ќе маки.

корекција на држењето на телото


1 вежбање

 • Се врши во стоечка положба, нозете малку, освен. Пештера во, зацрвстувањето грбот и земајќи длабок здив.
 • Стегнете вашите стомачни мускули, што дише надвор. Потоа вирус на мускулите на глутеалната, со што движењето нагоре - надолу. Во овој случај, треба да се чувствуваат дека карлицата малку се наведна напред.
 • Повторете 5 пати.


За да се олесни напорите за извршување на оваа вежба, може да се потпре на ѕидот.

2 Поднесување

 • Се врши во лежечка положба, рацете се повлече. Да земе здив.
 • Земајќи длабок здив, лифт, фрлање назад, главата, истовремено укинување на карлицата како да сакаше да се допре главата на кокцигеумот.
 • Повторете 5 пати.


3 Поднесување

 • Тоа се врши во лежечка положба. Ставете една рака под појасот, од друга - на бутот.
 • Вирус на мускулите на абдоминалниот ѕид во стомакот. Треба да се чувствуваат мало нагорно движење на колковите и карлицата.
 • Повторете 5 пати.

4 Поднесување

 • Тоа се врши во стоечка положба со нозете заедно. Нежно подигнете вашите раце додека дишењето во исто време зголемувањето на неговите прсти. Карлицата за да се одржува рамнотежа се наведнува напред.
 • Издишување, се враќа во првобитната положба.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Болка за време на почетокот на бременоста. Бременост болки во грбот. Што ако на болки во грбот за…Болка за време на почетокот на бременоста. Бременост болки во грбот. Што ако на болки во грбот за…
Вежби за дишење на мускулите на вратот и држење на телото за време на бременостаВежби за дишење на мускулите на вратот и држење на телото за време на бременоста
Спречување на болестите на мускуло-скелетниот систем и нарушувања на држење на телото кај децатаСпречување на болестите на мускуло-скелетниот систем и нарушувања на држење на телото кај децата
Точни и неточни држење на телотоТочни и неточни држење на телото
Болки во грбот по породувањето.Болки во грбот по породувањето.
Тоа боли срамната коска за време на бременоста, болки во пубичниот делТоа боли срамната коска за време на бременоста, болки во пубичниот дел
Козметологијата Мис БлагодатКозметологијата Мис Благодат
Остеопатија за време на бременостаОстеопатија за време на бременоста
Болка во вратот Можни причини и третманБолка во вратот Можни причини и третман
Алтернатива испоракаАлтернатива испорака
» » » Добро држење на телото за време на бременоста