ma.gurushealth.ru

Хормонални неуспех кај бремени жени

Видео: Како брзо да се забремени по еден месец?

Во раните денови на бременоста го зголемува бројот на клетките кои произведуваат хормонот лутропин а од третиот месец од бременоста го зголемува бројот на клетките кои произведуваат хормонот пролактин. На почетокот на хормони податоци бременоста го инхибираат растот и созревањето на нови јајца (или можна нова бременост) и го активира жолтото тело (посебно образование во јајниците на една бремена жена, фетусот обезбедува храна до плацентата). Со продолжувањето на бременоста, во голема мера ја зголемува количината на пролактин кој го подготвува виме за развој на мајчиното млеко. Во исто време, тоа се намалува во износ од лутропин како жолта тело ги заврши своите функции врз развојот на естроген и прогестерон хормони и е потребна стимулација. Број на хормонот фоликул стимулирачки хормон, исто така, произведени во аденохипофизата и го поттикнува растот на нови јајца, остро намалени. задниот резен на хипофизата (neurohypophysis) е акумулација на хормони, како што се окситоцин и вазопресин. Окситоцин ја зголемува мускулите тон на матката, и ги намалува. Износот на овој хормон се зголемува, особено кон крајот на бременоста и за време на породувањето, неговиот ефект помага раѓањето на фетусот, зголемување на контракциите на матката. За развој на сите органи и системи на фетусот, својата зрелост, поделба на функциите на нервниот систем одговара на шишарковиден жлезда во мозокот. Епифиза контролира овие процеси се должи на производство на мелатонин и други хормони. Најважната улога за нормален тек на бременоста игра јајниците, ендокрините жлезди се наоѓа во близина на матката. За време на бременоста, тие завршуваат производство на хормони и развој на нови јајца, т. Е. Стоп менструацијата и можноста за нова оплодување. Во јајниците за време на бременоста ќе почне да функционира жолтото тело лачи хормони, кои беа споменати погоре. Прогестеронот одржува на бременоста и да се спречи спонтан абортус, затоа што тој поддржува опуштена состојба на мускулите на матката. Естроген предизвикува таложење на намалување на протеини во телото на матката, обезбедување на енергија таложење на материи (јаглехидрати) во мускулите. Под влијание на овие хормони се проширува храна матката садови, како и подобрување на фетусот исхрана. Во принцип, растот на јајниците хормони се обезбеди мускулниот слој на матката (миометриумот), што е услов за вршење на фетусот брзо и го спречува руптура на матката за време на работна сила. Прогестерон, исто така, предвидува раст на матката во целина, и правилно формирање на вроден ткивото на градите, мајчиното млеко се произведува. Нормалната крв ниво на прогестерон во почетокот на бременоста е 10-30 ng / ml. До средината на вториот месец, износот повторно се зголемува нивото намали малку, а потоа (7 недели). По количина на овој хормон се суди за можни прекршувања на бременоста. жолтото тело е активно ја исполни својата функција првиот 10-12 недели на феталниот развој, потоа исчезнува (назадува) по истекот на рокот од 16 недели, неговата функција ја преземе хорион (школка и јадат овошје е формирана пред плацентата), самиот плацентата, сите заедно се нарекува fetoplacental комплекс. Формирана од страна на плацентата - уникатна "нова" за телото на жената, директно поврзување на мајката и бебето. Неговите функции се крајно разновидна и е потребно, еден од нив е производство на хормони. Таа почнува да произведува прогестерон (12 недели), која обезбедува мир на матката. Крајот на бременоста на плацентата произведува до 250 mg на прогестерон секојдневно да се спречи спонтан абортус. Таа потроши плацентарен лактоген хормон кој го стимулира производството на млеко го подобрува метаболизмот во една жена, врши "образувам" хранливи материи во црниот дроб. На ниво на овој хормон е забележлив од 6 недела, максимална концентрација на крв (8 .mu.g / ml) се постигнува со крајот на бременоста. Ниското ниво на плацентарен лактоген е лош знак: Зборувајќи за неповолната состојба на фетусот. Плацентата произведува хормони како адренокортикотропен, тироидната жлезда, релаксин, кортикостерон. Овие хормони имаат комплекс ефект врз фетусот, како целина, да придонесе за нејзиниот раст и созревање. Релаксин, како и прогестерон, обезбедува релаксација на мускулите на матката. Плацентата исто така, ослободува естроген. Небремени жени естроген произведени од страна на јајниците во првите 14 дена од менструалниот циклус (во 28-дневен циклус), една бремена жена - естроген се произведени во плацентата во големи количини. Тие обезбедуваат на нормалната функција на мускулите на матката, се зголемува протокот на крв во матката и на фетусот, матката во исто време за контрола на растот и застој. 21 познати дел од овие хормони. естриол - Кај бремените жени ја зголемува количината на естроген. Во 35-40% од бремените жени се намалува функцијата на паратироидните жлезди и тие произведуваат parathyrin хормон. Тој ја одржува нормалната количина на калциум во крвта и телото. недостаток на хормони, а со тоа да доведе до калциум кај бремени грчеви во мускулите на листот коленица. Во регулирањето на бременоста на надбубрежните жлезди се вклучени. Тие почнуваат да се произведуваат големи количини на хормони како што се кортизол, гликокортикоиди, естроген, и други. Во последните недели од бременоста го зголемува нивото на кортизол, така што нејзините уринарна екскреција два пати повисоки од нормалните. Таа обезбедува ново бебе на време, во падот на нивото на овој хормон се случува perenashivanie бременоста или матката инерција. Под влијание на надбубрежните хормони во телото на жената, го зголемува метаболизмот, се акумулира шеќер, холестерол и липиди појави пигментацијата на кожата (дамки од кафеава боја на лицето, стомакот). Под влијание на истите хормони напорна работа на панкреасот, а понекогаш и таа не може да се справи со товарот и може да биде таква состојба како минливи дијабетес во бременост (донесување).

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Хорионски somatomammotrophin лице. Хипофизата и надбубрежните жлезди за време на бременостаХорионски somatomammotrophin лице. Хипофизата и надбубрежните жлезди за време на бременоста
Човечки хорионски гонадотропин (hCG). Функција на човечки хорионски гонадотропинЧовечки хорионски гонадотропин (hCG). Функција на човечки хорионски гонадотропин
Овулаторна хормони. Хипоталамо-предниот дел на хипофизата-јајницитеОвулаторна хормони. Хипоталамо-предниот дел на хипофизата-јајниците
Тироидната жлезда време на бременоста. Зголемување на телесната тежина кај бремени жениТироидната жлезда време на бременоста. Зголемување на телесната тежина кај бремени жени
На секреција на жолтото тело. инволуција на жолтото телоНа секреција на жолтото тело. инволуција на жолтото тело
Ендокриниот систем: клучни зборовиЕндокриниот систем: клучни зборови
Регулирање на секрецијата на хормонот. Негативни повратни информации е кога секреција на хормониРегулирање на секрецијата на хормонот. Негативни повратни информации е кога секреција на хормони
ACTH, ТСХ, LH, пролактин. Хипоталамусот и neurohypophysis хормониACTH, ТСХ, LH, пролактин. Хипоталамусот и neurohypophysis хормони
На хормонот на жолтото тело. хорионски гонадотропинНа хормонот на жолтото тело. хорионски гонадотропин
Контрола хипоталамусот хипофизата. Хипоталамо-хипофизата крвните садовиКонтрола хипоталамусот хипофизата. Хипоталамо-хипофизата крвните садови
» » » Хормонални неуспех кај бремени жени