ma.gurushealth.ru

Кои се суво овошје може да се јаде со панкреатит?

Cuhofrukty панкреатитСушено овошје - вистинска ризница на корисни материи. Сушено овошје се чуваат во сите негување кои содржат свежо овошје, само во повеќе концентрирана форма.

Панкреатитис, луѓето се принудени да се јаде на посебен режим на исхрана, резолуцијата е релативно мала листа на производи. Затоа, дополнителни витамини, пациентите не се меша. Но, можно е да се сушат панкреатит е тоа?

Акутен панкреатит се третира само со пост или многу лоша храна, нема место производи кои содржат влакна. И суво овошје што содржи колку што е свежо овошје. Затоа, во акутен панкреатит апсолутно никаква суво овошје може да се јаде!

Во хроничен панкреатит, суво овошје се дозволени, но не сите. Можете да јадат сливи, суви круши и јаболка. Тоа е невозможно во оваа болест да се јаде смокви, урми, сушени банани, суво грозје и суви кајсии, бидејќи овие храни содржат многу шеќер. И воспаление на панкреасот не произведува инсулин во количина неопходна за неговата обработка.

Дури дозволено суши со панкреатитис треба да се јаде во умерени количини, и најдобрите - се готви од нив компот, додавајќи малку шеќер или замена. Таквите компот и вкусна, и корисни, а не се вчита на панкреасот.

Задушени овошје со панкреатитис

Компот на сушено овошје не само што ја задоволи вашата жед во текот на летото, но, исто така, "активира" телото со витамини, минерали и елементи во трагови во зима и есен, кога тоа најмногу му треба на телото. Но, ако здрави луѓе може да се користи да се готви различни сушено овошје, на пациенти со панкреатит, треба да бидат повнимателни во нивниот избор.

Најдобра опција на преминот на панкреатитис во ремисија фаза е компот, приготвува на температура од сушени јаболка и круши. За посветла вкус, можете да додадете некои работи сливи. Исто така е подобро да се готви задушени овошје, без додаток на шеќер, природни сласта на овошје ќе биде доволно. Таквите ограничувања направи пијат помалку калорична, а со тоа и повеќе корисни за организмот во целина и побезбеден за панкреасот, а особено.

Задушени овошје со панкреатитисРецепт за задушени овошје во панкреатит е едноставна. Во тавата се истури 2 литри вода, донесе до вриење и се истури на 100 гр сушени јаболка и круши (претходно измиени), повторно се донесе до вриење, се вари 5 минути и ќе се отстрани, е дозволено да се излади.

Сепак, дури и најпознатите навидум безопасен сушено овошје може да предизвика алергија, дијареа, гадење. Ова се должи на фактот дека за долгорочно зачувување на штетници тие често се третирани со пестициди. Затоа е многу важно да се мијат добро. Исто така можете да го користите овој метод: измиени овошје се натопени за 15-20 минути во јогурт, а потоа, исто така, тие се мијат темелно. Киселата средина на храна млечна киселина ги уништува речиси сите хемикалии, сушено овошје и така се безбедни.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Банани во панкреатитис, тоа е можно да има случај на воспаление на панкреасот?Банани во панкреатитис, тоа е можно да има случај на воспаление на панкреасот?
Дали е можно датуми за панкреатит (воспаление на панкреасот)?Дали е можно датуми за панкреатит (воспаление на панкреасот)?
Може ли ананас панкреатит?Може ли ананас панкреатит?
Може ли да се јаде јаболка за панкреатит (воспаление на црниот дроб, со панкреасот)?Може ли да се јаде јаболка за панкреатит (воспаление на црниот дроб, со панкреасот)?
Може ли да режеш панкреатит?Може ли да режеш панкреатит?
Захаросани панкреатитЗахаросани панкреатит
Суви кајсии, сливи, грозје, морето buckthorn: некои плодови и сушено овошје може да биде на чир на…Суви кајсии, сливи, грозје, морето buckthorn: некои плодови и сушено овошје може да биде на чир на…
Десерти со панкреатит, рецептиДесерти со панкреатит, рецепти
Овошје во хроничен панкреатит, кој може и не може да се јаде со воспаление на панкреасот?Овошје во хроничен панкреатит, кој може и не може да се јаде со воспаление на панкреасот?
Смокви со панкреатитисСмокви со панкреатитис
» » » Кои се суво овошје може да се јаде со панкреатит?