ma.gurushealth.ru

Што може да се јаде (јадат) во акутен и хроничен панкреатит - корисни производи (храна, храна) за панкреасот

има панкреатитИсхраната со панкреатитис болест, именуваат за период не помал од 1,5 месеци. Ова се должи на фактот дека на панкреасот е долго време се опоравува од нападот.

Треба да се јаде фракционо, тоа е да јадете мали оброци барем 5-6 пати на ден. Кога мало намалување на телесната тежина ќе се забележи овој процес за подготовка на храна. Но, по наплата на тежина се враќа во нормала.

Тоа е корисно за време на болест да се намали количината на храна која содржи јаглехидрати или шеќер. Во оваа листа се:

 • тестенини јадења како печива или тестенини;
 • слатки јадења, вклучувајќи ги и сите десерти, колачи и мед.

Покрај тоа, панкреатитис не треба да јадат оброци, кои се способни за зголемување на лачењето на дигестивните сокови на системот. На листата се:

 • чорби;
 • зеленчук чорби.

Исто така е подобро да се отстрани од исхраната на мрсна храна.

Ако некое лице страда многу болка, треба да се применуваат на целосна апстиненција од внесувањето на храна. Терапевтски глад треба да биде придружена со довод на вода, но не студена и газирани. И може да се пие незасладен слаб колковите чај или супа.

Се прашувам: што е добро за панкреасот, она што храна корисно - тоа е потребно да се потпира првенствено на здравјето. Ако е тешка болка не уморни човечкото страдање панкреатитис, тоа е можно да се јаде храна со висока содржина на протеини. Тоа може да се варат:

 • риба;
 • живина;
 • говедско месо.

И богата супа е подобро отстранет и варено месо е добро исецка. Вие исто така може да се јаде малку маснотии сирење и кисело.

Дозволена производи за панкреатитис

Она што можам да јадат за панкреатитис?Листата на дозволени производи во хронични заболување на панкреасот се:

 • леб (по можност исечени и сушени);
 • зеленчук супи или пилешко парк, а со нив и тоа е можно да се јаде тестенини или житни култури;
 • месо јадења, подготвени со посно месо - ќофтиња, котлети пареа или месо суфле, пире од компири, ролни;
 • риба - варени или пареа (пржена риба е дури и пожелно период на влошување);
 • јајца - варени или пржени јајца треба да се ограничи;
 • сите млечни производи (освен за многу слатка) - урда, јогурт, млеко, сирење;
 • масти во ограничени количини - нафта растенија и животни;
 • зеленчук - пире или се вари (цвекло, тиквички, моркови, тиква, компири), пржени зеленчук треба да биде ограничена или исклучена;
 • тестенини и житарки - во форма на каша или супа (погодна ориз, овес, гриз, леќата и сите видови на тестенини);
 • овошје - подобро да одберете различни, без силна сладост или киселина (може да се пече овошје);
 • слатки јадења - компоти или желеа со намалена содржина на шеќер;
 • пијалаци - слаб чај, билни чаеви или роза колковите (алкохол е строго забрането, и кафе може да се пие со панкреатит, во еден мошне малку разредена форма podslaschaya).

Она што е во хроничен панкреатит?

Она што е во хроничен панкреатит?Со оглед на примерен мени за хронична болест на панкреасот не мора да го следат строго. Можете да го трампа јадења за ручек или вечера. На износот на храната што треба да се однесуваат на општата благосостојба. Ако тоа е добро, може да се јаде малку повеќе. Дозволено да се додаде уште еден оброк пред спиење. Тоа ќе се состои од не студена чаша кисело млеко или јогурт.

Тоа не се толерира многу добро и во сите фази на хроничниот панкреатит:

 1. Полномасно млеко производи. Тоа може да биде млечни супи и каша, и пијалоци со природни кравјо млеко. Овој корисен производ може да предизвика кај мажите кои страдаат од панкреатитис што се зголемување на подуеност и дијареа.
 2. Неопходно е да се ограничи потрошувачката на свежо овошје и зеленчук, како и сокови од овие растенија се стимулира дигестивниот систем работа и не се грижи за воспалени слезината.
 3. Како и за популарни јапонски јадења, суши дома е сосема прифатливо. Постојат неколку ограничувања: суши риба не треба да се маринирани и варени. Истото важи и за зеленчук. Употребата на Васаби и соја сос е строго забрането.

Што да се јаде во акутен панкреатит и акутни егзацербации?

Што е акутен панкреатит?Во егзацербација на првите две или три дена, пациентот е пропишано комплетен глад. Тоа е потребно за поддршка на телото поради топлото пиење или чести интравенска содржи соли и гликоза во мали дози.

Од третиот ден може да биде во форма на акутен панкреатит да почнат да јадат храна со ниска содржина на калории, комплетен недостаток на Леќата и зачини. Ова е главно супи. може да се следи со оглед на менито, без зголемување на количината на храна како замена за овие производи.

На третиот ден:

 • 1 оброк. Каша на вода (гриз или ориз) - 100g, печени јаболка - 100g, чај без шеќер.
 • 2 прием. Пире од зеленчук (компир и морков) - 100g, варено пилешко или риба - 100g, супа колковите со 1 лажичка шеќер.
 • 3 прием. Зеленчук супа - 150g, варена риба -40g, пире од компири (без путер и млеко) - 150g.
 • 4 внесувањето храна. Нискокалорични рендано сирење - 100g чај со 1 лажичка шеќер.
 • 5 рецепција. 1 чаша јогурт или јогурт.

Кои се движат од 6-7 дена, може да се пренесе на пациентот на нормалната исхрана, кој мора да се следи за 1,5-2 месеци.

Главната правило се обидува да се врати на лицето треба да сакаат да се готви своите оброци исхрана. Ако сакате да се јаде парче леб, а потоа суво треба да бидат сами, а не се купи во продавница. Истото правило важи и за желе или желе. Вие не може да се подготви храна панкреатитис лице пациентот едноставно фрлаат вода што врие концентрати на чај и отворање на лименки, бидејќи сите концентрати содржат хемиски адитиви за подобрување на дигестивниот тракт.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Масло панкреатитис може да биде панкреасот?Масло панкреатитис може да биде панкреасот?
Мармалад со панкреатитис, е можно тоа?Мармалад со панкреатитис, е можно тоа?
Исхрана и исхрана во панкреатит кај возрасниИсхрана и исхрана во панкреатит кај возрасни
Јаглехидрати со панкреатитисЈаглехидрати со панкреатитис
Исхрана Исхрана за панкреатитисИсхрана Исхрана за панкреатитис
Појадок со панкреатитисПојадок со панкреатитис
Желатин со панкреатитисЖелатин со панкреатитис
Исхрана и храна мени со реактивен панкреатитис и нејзиниот третманИсхрана и храна мени со реактивен панкреатитис и нејзиниот третман
Исхрана на промени difffuznyh (дифузија) на панкреасотИсхрана на промени difffuznyh (дифузија) на панкреасот
Може ли да суво грозје панкреатит?Може ли да суво грозје панкреатит?
» » » Што може да се јаде (јадат) во акутен и хроничен панкреатит - корисни производи (храна, храна) за панкреасот