ma.gurushealth.ru

Овошје во хроничен панкреатит, кој може и не може да се јаде со воспаление на панкреасот?

Видео: 42

Овошје со панкреатитисОвошје со панкреатит, особено хронична, дозволено, но не сите. не се дозволени во менито кисело овошје кои содржат многу брутална храна. Во некои од нив, на пример, круши, влакна има дрвенести видови, како клетките на панкреасот не е во состојба да се рециклира. За секој пациент, само лекар може да утврди што зеленчук се забранети во исхраната, и она што може да се остави. Но, никој не го укинува општите правила за овошје:
  • Домашни папаја, зелено јаболко, банана, авокадо, ананас, диња, плодови може да се јаде, како лубеница и јагоди
  • не може да круши, кисело и црвени јаболка, цитрон, сливи, праски, манго
  • Домашни експерименти во ремисија, овошје мора да се готви во рерна или двојно котел

Панкреатитис, особено хронична, се сеќавам кој овошје и зеленчук се забранети да се сто проценти, како и општите правила на забрана. Панкреасот реагира негативно на голем број на сурова влакна, од корист на ензими содржани во папаја, ананас, киви. Тие помагаат да се обработуваат храна, намалување на товарот на панкреасот. Дознаете кои зеленчукот се дозволени, може да биде на листата на лекарите, но тоа е многу полесно да се разбере општиот принцип на забрана. На присутните лекар одредува кој овошје може да биде панкреатитис секој поединечен пациент, како што многу од нив имаат, во прилог на ова еден куп на други болести, вклучувајќи и дијабетес, наметнување на менито пациентот има многу од своите забрани. Општи правила за зеленчук се:

  • не може да зелка, репа, репка, ротквица, корен, зеленчук, домати
  • Домашни карфиол, краставици, тикви, тиквички, може да се јаде модар патлиџан, цвекло, моркови, компири, сквош
  • печурка е исто така невозможно
  • сите зеленчук подобро за мелење на сите видови на начини, олеснување на работата на панкреасот

Потребни се панкреатитис овошје и зеленчук, во спротивно, ќе има хронични проблеми со други органи и здравје во целина. Панкреасот обично се справува со многу од нив, не треба само опасен за злоупотреба и во согласност со дозата. Зеленчукот и овошјето со панкреатит се присутни на сите, без исклучок, диети. За време на акутна панкреасот треба одмор по потрошувачката простување на зеленчук започне во недела. Овошје во хроничен панкреатит треба да се јаде повеќе од еден фетус во исто време. Овошје за панкреасот корисни минерали и витамини, кои се штетни брутална храна. Дознаете кои од нив се подобро прифатена од страна на телото, тоа е можно само од лично искуство.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Може ли ананас панкреатит?Може ли ананас панкреатит?
Исхрана и исхрана во панкреасот цистаИсхрана и исхрана во панкреасот циста
Може ли да се јаде јаболка за панкреатит (воспаление на црниот дроб, со панкреасот)?Може ли да се јаде јаболка за панкреатит (воспаление на црниот дроб, со панкреасот)?
Лимон панкреатитис, без разлика дали за панкреасот?Лимон панкреатитис, без разлика дали за панкреасот?
Круши со панкреатитис, е можно тоа?Круши со панкреатитис, е можно тоа?
Може ли да режеш панкреатит?Може ли да режеш панкреатит?
Може ли да киви панкреатит?Може ли да киви панкреатит?
Може ли да манго панкреатит?Може ли да манго панкреатит?
Десерти со панкреатит, рецептиДесерти со панкреатит, рецепти
Може ли да суво грозје панкреатит?Може ли да суво грозје панкреатит?
» » » Овошје во хроничен панкреатит, кој може и не може да се јаде со воспаление на панкреасот?