ma.gurushealth.ru

Дали е можно да цитрус за панкреатитис?

Citrus панкреатитCitrus се нарекува како растенија, која има околу 28 видови, како и нивните плодови. Лимон, портокал, мандарина, грејпфрут, лимон - првите пет најчесто се користи во храна плодовите на цитрус семејство на Русите. одличен вкус и здрави квалитети не може да се прецени. Но, дали е агруми на се корисни за здравјето? Доста често во препораките за исхрана маса со панкреатитис може да се најде контраиндикации за потрошувачката на овие овошје што содржи многу корисни витамини и минерали. Дали сите цитрусни штетни панкреатит?

Воспаление на панкреасот - еден од виталните органи во човековото тело, наречен панкреатитис. Оваа болест, која се третира индивидуално избрани терапија со лекови и строга диета, зазема водечка позиција меѓу стомачните болести. Ако времето не се започне со третманот на панкреатитис, болеста ќе им даде на сериозни компликации што може да доведе до смрт.

Во повеќето случаи, главната причина за релапс кај панкреатит е лошата исхрана, тоа е нарушување на исхраната, главната цел на која е нежна за телото на пациентот. Затоа, лекарите препорачуваат isklyucht некои агруми од вашата исхрана за панкреатитис:

  • Панкреасот произведува ензими за варење во прилог на панкреасот сок, која го неутрализира киселина во стомакот за да дуоденумот, и е вклучен во дигестивниот процес. Соодветно на панкреатитис вишокот киселина од храна контраиндицирана поради кисела храна sokogonnym зголемување акција во однос на панкреасот. Затоа, агруми со кисело се исклучат од исхраната на табелата со панкреатит.
  • Исто така, од страна на панкреасот произведува инсулин хормони во крвта и го стимулира ткиво да се асимилираат гликоза, трансформирајќи ја во износ поголем од црниот дроб и мускулите гликоген. Што ќе се уреди и одржување на константно ниво на гликоза во крвта. Со јадење на агруми се богати со шеќер и без воспалени жлезда ќе биде преоптоварен. Затоа, лекарите не панкреатитис препорачуваат јадење сладок цитрус овошје со висок гликемиски индекс.
  • Алергија - една од причините може да предизвика и самата болест и повторливи панкреатитис. Цитрус овошје содржи големи количини на витамини и минерали се вклучени во групата на производи со висок ризик од алергиска реакција. Значи, ако имате еднаш во твојот живот има алергија на храна, и не знам точно каков вид на производ, треба да се воздржуваат од конзумирање на цитрус овошје или сок од нив пред да се консултирате со лекар, алерголог.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Суви кајсии со панкреатитис може да ви?Суви кајсии со панкреатитис може да ви?
Херкулес панкреатитХеркулес панкреатит
Дали е можно датуми за панкреатит (воспаление на панкреасот)?Дали е можно датуми за панкреатит (воспаление на панкреасот)?
Зелен чај со панкреатитис (на панкреасот), комбуха, јас може да се пие?Зелен чај со панкреатитис (на панкреасот), комбуха, јас може да се пие?
Праски на панкреатитисПраски на панкреатитис
Може ли ананас панкреатит?Може ли ананас панкреатит?
Плодови со панкреатитисПлодови со панкреатитис
Лимон панкреатитис, без разлика дали за панкреасот?Лимон панкреатитис, без разлика дали за панкреасот?
Може ли грејпфрут панкреатит?Може ли грејпфрут панкреатит?
Желе панкреатитЖеле панкреатит
» » » Дали е можно да цитрус за панкреатитис?