ma.GurusHealth.ru

Моќ панкреатитис: храна

намирници панкреатитПанкреатитис - болест која влијае на панкреасот. Главната борба со болеста е во согласност со строга диета, и најмала повреда на која може да доведе до болна и непријатни последици. Што храна е дозволено, па дури и се препорачува, но од она што е строго неопходно да се одбие?

Главниот дел од менито со панкреатит од месо и зеленчук, како тие се најмногу светлина и лесно сварлива храна за стомакот. Се разбира, тоа е најдобро да се даде предност на пилешко месо, зајак и говедско месо, свинско месо, а потребно е да се строго го одбие. Ако сакате, во овој случај, може да се направи редок исклучок, јадење со малку маснотии парче свинско месо, варен за долг период на време.

само на црниот дроб на нус-производи е дозволено во исхраната: говедско или пилешко месо, а потоа, само варени или задушени, но во секој случај, не се пржи. Како и за срцето, белите дробови и воденички, а потоа од таква храна треба да се напушти во целост.

Најчесто, оние кои страдаат од панкреатитис, се поставува прашањето за тоа дали да се јаде леб е дозволено. Домашни практично нема ограничувања крекери и суво кора. Но, свеж леб - не е најдобар храна за оние кои се измачувани од оваа болест, бидејќи тоа е потешко да се вари, а со тоа и оптоварување на панкреасот ќе биде повеќе значајни.

Житарици и тестенини за јадење може да биде, но во овој случај постојат некои одредени ограничувања. Значи, донесе корист само овес и леќата, но пченицата нема да биде најдобра опција. И тестенини е подобро да се избере груб - тие се многу повеќе корисни.

Како и за зачини, колбаси, печурки и сланина, садовите на овие производи со панкреатит често донесе многу штета. Тоа е зошто тоа е подобро да не ги жртвуваат своите сопствени стомакот за доброто на привремено задоволство, затоа што болеста може да се влоши и да стане хронична, а со тоа и исхрана ќе треба да се стегне.

Исхрана за панкреатитис е тешка, но ако сакате, можете да се подготват вкусна и задоволување на сад, па дури и од толку скромни сет на одобрени производи, надополнувајќи ги со билки, мала количина на рендано сирење или павлака. И повремено може да си дозволи ретки се третираат, додавање на исхрана забрането храна - во минимален износ и готви за долго време, тие нема да донесе сериозни повреди.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Може ли кнедли во панкреатит?Може ли кнедли во панкреатит?
Колбас со панкреатит, без разлика дали се варат, лекар?Колбас со панкреатит, без разлика дали се варат, лекар?
Може ли да Скара во панкреатит?Може ли да Скара во панкреатит?
Рецепти котлети со панкреатитис пареа, пилешко, ќофтињаРецепти котлети со панкреатитис пареа, пилешко, ќофтиња
Исхрана и исхрана во панкреатит кај возрасниИсхрана и исхрана во панкреатит кај возрасни
Можеме месо за гастритис?Можеме месо за гастритис?
Свинско со панкреатитисСвинско со панкреатитис
Можно за панкреатитис пилешко месо, пилешко воденички и срца е тоа?Можно за панкреатитис пилешко месо, пилешко воденички и срца е тоа?
Месо со панкреатитис, што може да биде?Месо со панкреатитис, што може да биде?
Исхрана Исхрана за панкреатитисИсхрана Исхрана за панкреатитис
» » » Моќ панкреатитис: храна