ma.GurusHealth.ru

Пити и торти за панкреатитис

Видео: Како да се пече пити во рерна

Пити со панкреатитисВо третманот на панкреатитис во акутната фаза да се придржуваме на строга диета, па потрошувачката на колачи и пити не е дозволено во овој период. Акутната текот на болеста бара целосно да се елиминира пржена храна и печени од внесот на пациентот. Ако болеста е во ремисија, можно е постепено да се прошири опсегот на јадења. Сепак, тешки садови се опасни во било каква форма на панкреатит. Со грижа, ќе може да има колачи, варен во согласност со посебните рецепти. Составот на тесто и фил треба да вклучува храна која не треба да има негативен ефект врз панкреасот.

Торта рецепти за панкреатитис

Да се ​​подготви тесто се користи е следново: брашно (1 кг), вода (250 грама), две чл. лажици сончогледово масло, една четвртина од еден пакет на маргарин, еден и пол лажици сув квасец, еден и пол лажици сол и три лажици шеќер. Прво, треба да се подготви пијалак. Прелива вода во тенџере или лажица да се прелива сончогледово масло, се става сол и шеќер, маргарин се шири. Загрејте simmered до растворен маргарин, сол и шеќер. По ова во собата лади. Тогаш ние се одржи на квасец и малку повеќе шолји брашно, па тоа ќе го направи конзистентност тесто сличен на дебели крем. Сунѓерот опфатени и чекање кога се крева.

Видео: квасец тесто на јогурт. Пити печени со пополнување гравPatties со панкреатитисКако пополнување можете да го користите компири. За да се подготви потреба фил: половина килограм компири, еден и пол лажици сончогледово масло, половина од просечната кромид, малку сол и педесет грама млеко. Компир треба да се готви и каша. Кромидот се сече на коцки и лесно СРЈ во сончогледово масло. Тогаш ги сместивме малку пире од компири пржени кромид, вода, млеко, малку сол. Сите состојки се мешаат. Ние се вратиме на пијалак. Додадете го остатокот од брашното и месете го тестото. Оставете го капакот на топло место се додека тоа се зголемува. Потоа наново тестото е потребно да се еднакво дистрибуирате филот и завиткајте работ, убава нив zaschipnut околу периметарот на колачот. Се пече на 150-200 степени околу еден час.

Patties со панкреатитис

Тестото може да бидат подготвени, како и за голем пита. Кутии може да се промени. На пример, панкреатитис може да се направи со месо пити со малку маснотии. Неопходно е да се ситно исецка на кромид и додадете сол. Мелено месо три пати да дојдете преку месо мелница, а потоа додадете кромид и сол по вкус. Пополнување е подготвена. Тестото треба да се тркалаат, поделен на делови, и sculpt колачи. Се пече на ист начин како и голем пита.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Подготовка на разни јадења во вегетаријанска кујнаПодготовка на разни јадења во вегетаријанска кујна
Рецепти на разни јадења во вегетаријанска кујнаРецепти на разни јадења во вегетаријанска кујна
Тиквички со панкреатит, рецепти, може да ви сквош кавијар?Тиквички со панкреатит, рецепти, може да ви сквош кавијар?
Подготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајцаПодготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајца
Рецепти зеленчук јадења и пијалоци во болести на органите на видотРецепти зеленчук јадења и пијалоци во болести на органите на видот
Зеленчук сончогледово масло во панкреатитЗеленчук сончогледово масло во панкреатит
Овес колачиња и торти со панкреатитис, што може да биде?Овес колачиња и торти со панкреатитис, што може да биде?
Вкусни рецепти за пациентите со мени панкреатитис исхранаВкусни рецепти за пациентите со мени панкреатитис исхрана
Рецепти тесто производи и слатки јадења за деца од три до седум годиниРецепти тесто производи и слатки јадења за деца од три до седум години
Рецепти зеленчук јадења со природна хранаРецепти зеленчук јадења со природна храна
» » » Пити и торти за панкреатитис