ma.gurushealth.ru

Шеќер и панкреасот, панкреатитис замена

шеќер панкреасотШеќер - производ се состои од сахароза. Други хранливи материи во него нема. Во прилог на сладок вкус и калории, шеќер не додава ништо на храна. Во шеќер обработени нормално во телото, се бара хормонот инсулин. Тој е во доволна количина произведени од страна на панкреасот, ако тоа е здраво.

Панкреатитис - болест на панкреасот - употребата на шеќер треба да бидат ограничени, како недостаток на инсулин во телото може да доведе до зголемување на нивото на гликоза во крвта. Редовното консумирање на храна која содржи шеќер, панкреатитис загрозува здобијат со дијабетес.

Во болести како што се панкреатитис, холециститис, дијабетес и дебелина, стагнација на жолчката препорачливо да се користи за замена на шеќер. Позитивните својства на замени за шеќер се манифестира во фактот дека тие ќе помогнат да се намали телесната тежина, намалување на ризикот од кариес, дијабетес мелитус, а ако болеста е веќе таму - за одржување на нормално ниво на шеќер во крвта, препуштање во слатки.

На пример, ксилитол и сорбитол не се само многу слатка, но, исто така, доволно високи калории, па затоа треба да се избегнува луѓето со прекумерна тежина. Нискокалорична засладувачи се на натриум цикламат, ацесулфам и сахарин. Овие супстанции, кои се 300-500 пати посладок од шеќерот, панкреатитис може да се користи само со здрави бубрези, бидејќи тие не се апсорбира од страна на телото, и се добиени од неговите бубрези.

Кондиторската индустрија произведува голем асортиман на производи со замена на шеќер. Оваа бонбони и колачиња, пијалоци, и метеж, во која шеќерот се заменува со сорбитол, ксилитол или сахарин, така да луѓето со панкреатитис може да си дозволи слатки.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Espumizan панкреатитEspumizan панкреатит
Мармалад со панкреатитис, е можно тоа?Мармалад со панкреатитис, е можно тоа?
Сладолед со панкреатитис, е можно тоа?Сладолед со панкреатитис, е можно тоа?
Дали е можно датуми за панкреатит (воспаление на панкреасот)?Дали е можно датуми за панкреатит (воспаление на панкреасот)?
Желатин со панкреатитисЖелатин со панкреатитис
Можно за џем панкреатит е тоа?Можно за џем панкреатит е тоа?
Захаросани панкреатитЗахаросани панкреатит
Идентификација на пред-дијабетес во бременостИдентификација на пред-дијабетес во бременост
Десерти со панкреатит, рецептиДесерти со панкреатит, рецепти
Смокви со панкреатитисСмокви со панкреатитис
» » » Шеќер и панкреасот, панкреатитис замена