ma.gurushealth.ru

Киселица панкреатит

По зимскиот период човечкото тело е исцрпена од недостаток на витамини и минерали. Но, ова е - не е причина да се користи неселективно сите пролет зелена и зеленчук, особено ако имате проблеми со дигестивниот тракт. Значи, вие не може да се користи на обвинителна клупа со панкреатит. Што е овој витамин е штетен производ, кој се смета за извор на корисни материи, а со тоа и се користи во многу диети, како нискокалорична зеленчук?

киселица панкреатитВклучување во киселица исхраната негативно влијае на состојбата на панкреасот, бидејќи:

  • Како дел од растение има голем број на органски киселини (која дава кисел вкус), има иритирачки ефект врз дигестивниот систем, го стимулира зголемување на желудникот и панкреасот секрети. Исто така, постои зголемување на киселоста на желудникот.
  • Оксална киселина, која е присутна во растенијата во големи количини, не само што има sokogonnym акција, но, исто така, го суспендира метаболизмот на калциумот и е во состојба да предизвика-оксалат камења. Во присуство на такви камења во процесот на влошување на жолчните канали и одлив на жолчното ќесе, тоа може да се оштети рефлукс и панкреасот. Повредени во тајност избор и почна да "само-варењето на храната".
  • Киселица - растение со choleretic својства, што е многу негативно влијание врз состојбата на пациентот за време на акутната форма на панкреатит.

Гастроентеролог категорично го забрани користењето на таков производ и во време кога поминува упорни клинички и лабораториски простување, бидејќи постои ризик на болни епизоди поради нападот со киселина.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Суви кајсии со панкреатитис може да ви?Суви кајсии со панкреатитис може да ви?
Може една тиква за панкреатитис ако семки од тиква се корисни масло, сок од панкреасот?Може една тиква за панкреатитис ако семки од тиква се корисни масло, сок од панкреасот?
Зеленчук сончогледово масло во панкреатитЗеленчук сончогледово масло во панкреатит
Спанаќ со панкреатитисСпанаќ со панкреатитис
Ryazhenka панкреатитис, е можно тоа?Ryazhenka панкреатитис, е можно тоа?
Дали е можно да брокула панкреатит?Дали е можно да брокула панкреатит?
Може ли да киви панкреатит?Може ли да киви панкреатит?
Цвекло со панкреатитис и холециститис, без разлика дали во заболување на панкреасот варен (варени),…Цвекло со панкреатитис и холециститис, без разлика дали во заболување на панкреасот варен (варени),…
Што билки може да биде во панкреатит?Што билки може да биде во панкреатит?
Може ли едно влакно за панкреатитис (панкреасот болест)?Може ли едно влакно за панкреатитис (панкреасот болест)?
» » » Киселица панкреатит